ВВС виявило, що оголошення про продаж американської зброї в даркнеті фейкові і робили їх не українці

ВВС виявило, що оголошення про продаж американської зброї в даркнеті фейкові і робили їх не українці

Росіяни роблять такі фейки, щоб підірвати довіру до України, вважають експерти

ВВС виявило, що оголошення про продаж американської зброї в даркнеті фейкові і робили їх не українці
скріншот ВВС

Кремлівські пропагандисти стверджували, що українці нібито продають надану в якості американську зброю в даркнеті.

Журналісти-розслідувачі ВВС сконтактували з авторами цих оголошень і виявили, що це російськомовні особи, які видавали себе за українців за допомогою Google-перекладача.

Зокрема, російські пропагандисти поширювали скрін оголошення, яке нібито пропонує купити протитанковий ракетний комплекс американського виробництва FGM-148 Javelin за $30 000. Продавець обіцяє доставити покупку до українсько-польського кордону чи іншої країни.

Ці пости відразу підхопило російське державне телебачення, яке регулярно показує сюжети про те, що Україна продає зброю, що поставляється із Заходу.

Кореспонденти ВВС з допомогою захищених браузерів зайшли в даркнет і вивчили згадані оголошення.

У них «продавці» справді обіцяли поставити натовську зброю будь-кому, хто готовий заплатити. Як геотег було вказано Київ, проте назва столиці українською мовою була написана невірно – “Киів”.

Але на цьому помилки авторів оголошення не закінчувалися.

Один із «продавців» називає себе Weapons Ukraine. На сторінці магазину є згадка про 32 нібито проведені ним угоди з продажу американських карабінів, пістолетів та іншої вогнепальної зброї, яку нібито доставляють анонімним покупцям по всій території України.

Проте ВВС виявила, що фотографії з оголошень далеко не завжди відповідають опису. Більш того, були зроблені за багато років до початку повномасштабної війни.

ВВС виявило, що оголошення про продаж американської зброї в даркнеті фейкові і робили їх не українці
скріншот ВВС

Зворотний пошук ілюстрацій показав, що зображення карабіна М4 ще 2014 року було опубліковано одним із російських користувачів соцмереж. Фотографія іншої гвинтівки, що рекламується тим же продавцем, знайшлася на сайті любителів зброї – і теж було зроблено багато років тому.

Інший продавець під назвою Big Discounts On Weapons, який пропонував купити «Джавеліни» та безпілотники американського виробництва, нібито нещодавно поставлені Україні, виявився винахідливішим – він відфотошопив кілька старих фотографій, у тому числі вже збитих дронів, і додав туди назву торгового майданчика.

За серійними номерами вдалося з'ясувати, що зображені на знімках нібито щойно поставлені дрони Switchblade 300, були збиті в Сирії в 2015 і 2016 роках.

Після цього журналісти спробували зв'язатися із самими «продавцями» та зрозуміти, чи справді автори оголошень – з України.

Продавець «Джавелінів» та дронів Switchblade 300 попросив зв'язатися з ним в одному з месенджерів, де він зареєстрований як «javelinusa».

На запитання журналістів, як саме можна купити рекламовану зброю, була отримана наступна відповідь українською мовою: «Внесіть гроші на свій рахунок, тоді ми запросимо адміністратора до цього чату. Домовляємося і оголошуємо всі умови при ньому. Потім у вебчаті пишете, що отримали [зброю] і всім задоволені і просите адміна переказати ваш депозит мені”.

Проте під час листування журналісти звернули увагу, що українською мовою співрозмовник володіє не дуже добре. На пряме запитання про це «продавець» пояснив, що він нібито із Польщі.

ВВС виявило, що оголошення про продаж американської зброї в даркнеті фейкові і робили їх не українці
скріншот ВВС

«За цими повідомленнями стоїть російськомовна людина», – стверджує Дар'я Левицька, перекладач з української мови на російську та польську.

За її словами, можна досить впевнено стверджувати, що повідомлення, надіслані українською мовою, були перекладені за допомогою гугл-перекладача – причому не з польської, а з російської.

«Його українська мова рясніє русизмами, а от «полонізмів» немає. Наприклад, фраза «не заговорюй зуби». У російській мові це загальновживана фраза, а от у польській такої немає», – каже Левицька.

Більше того, в оригінальному російському тексті «продавець» явно припустився кількох друкарських помилок, через що автоматичний перекладач не розібрав слова і залишив їх без перекладу, в перекрученому російському написанні: “слашай” (слушай), “”вопрпосы” (вопросы).

Відгуки, залишені «покупцями», написані в основному польською, але теж рясніють помилками, характерними для електронного перекладу.

«Люди так не розмовляють», – упевнена Левицька.

Експерт StopFake Сергій Харченко вважає, що кремль використовує подібні фейки, щоб підірвати довіру західних партнерів до української влади та зірвати постачання зброї.

«Мета одна – посіяти паніку в Європі, стверджуючи, що ця зброя може бути використана проти європейських громадян», – каже він.

Харченко вважає, що ці фейки розраховані переважно на західну аудиторію.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло