«Закреслили написи українською мовою»: у Фінляндії росіян поселили в одних гуртожитках з українцями

«Закреслили написи українською мовою»: у Фінляндії росіян поселили в одних гуртожитках з українцями

Українці звернулися до влади із цього приводу, пізніше втрутилося українське посольство

«Закреслили написи українською мовою»: у Фінляндії росіян поселили в одних гуртожитках з українцями
фото Mikko Mykkänen / Yle

Українка Наталя Литвинчук, яка разом із чоловіком і трьома дітьми живе в центрі для біженців у фінському місті Сало, повідомила, що 30 вересня в їхній гуртожиток заселилося дуже багато росіян – «переважно молодих і кремезних чоловіків», які очевидно тікали від мобілізації в росії.

Українці в їхньому центрі, а це переважно жінки й діти, були не те що обурені, а шоковані, як таке взагалі стало можливим, каже Наталя агентству новин Yle.

«Росія на нас напала, знищує нашу державу, націю, наші міста. Ми тікали, щоб врятувати себе та своїх дітей, у Фінляндії нам дали прихисток, і тут нам підселяють нашого ворога просто до нас, обличчям до обличчя. Я не знаю, як нам це пережити, у нас спільна кухня, спільна пральня», – розповідає вона.

Сама Наталя уникала будь-яких контактів із новоприбулими. Але повністю абстрагуватися виявилося важко.

«Вони позакреслювали написи в центрі українською мовою. А коли був виступ путіна про анексію, то ми бачили, як кілька чоловіків бігли по коридору, поспішаючи на той виступ, мовляв, «біжимо швиденько, бо путін виступає».

І хоча росіяни не виявляють жодної агресії до українських мешканців центру, єдине, що відчуває зараз Наталя – це страх.

«Я боюся і весь час про це думаю. Я боюся залишати свого молодшого 9-річного сина самого вдома, знаючи, що там вони».

“Закреслили написи українською мовою”: в Фінляндії росіян поселили в одних гуртожитках з українцями
фото Natalia Lytvynchuk

Жителька ще одного центру для біженців, у Халікко, Катерина Харінова теж розказує, що тепер їхні з дворічним сином сусіди – кілька російських сімей.

Перед їхнім заїздом, розказує Катерина, українським мешканцям провели з перекладачем «інструктаж». «Сказали, щоб ми поводилися тихо й не говорили з росіянами на політичні теми. Звісно, люди обурювалися, але нічого не казали, бо ми знаємо, що живемо тут, у Фінляндії, на пташиних правах».

Товариство українців у Фінляндії написало відкритого листа фінським органам влади із закликом уникнути ситуацій спільного поселення.

«Товариство українців у Фінляндії вважає, що розміщення чоловіків, які втекли з росії, поруч із жінками та дітьми, які втекли з України, становить значну загрозу для психічного й фізичного стану останніх», – йдеться у зверненні.

«Навіть люди, які працюють в організаціях для біженців, не розуміють, у чому проблема. Для них усі люди, які втекли, начебто проти війни. Але ситуація інша, і ми бачимо це із статистики. Згідно з опитуванням «Левада-центру», 72% росіян підтримують війну, навіть після оголошення мобілізації підтримують. І тут складно говорити про мирне співіснування», – каже Інна Манько, заступниця голови правління Товариства українців у Фінляндії.

До розв'язання ситуації долучилося й Посольство Україні у Фінляндії. Посол України Ольга Діброва прокоментувала ситуацію зі спільним поселенням у своєму твіттері.

«Щодо розселення громадян рф у центрах для біженців, де мешкають громадяни України. Компетентні органи Фінляндії запевнили Посольство України, що ситуація буде виправлена. Якщо такі випадки триватимуть, давайте конкретику на [email protected]», – написала Діброва.

І справді, у Міграційній службі заявили, що, відповідаючи, зокрема, на заклик Товариства українців і Фінляндії, надалі селитимуть українців і росіян окремо.

У повідомленні також йдеться, що у випадку з новими російськими шукачами притулку діяти за новим принципом уже почали, а ті росіяни, що вже живуть з українцями, будуть переселені протягом жовтня.

Втім вже у вівторок ввечері Антті Яппінен із приймального центру Йоутсено повідомив, що це рішення Мігрі не поширюється на них, оскільки Йоутсено – це так званий транзитний центр, куди з пунктів перетину кордону спочатку направляють і шукачів притулку, і тих, хто просить про тимчасовий міжнародний захист.

«Наразі ми маємо такий наплив людей, що нам і надалі доведеться розміщувати обидві національні групи в одній будівлі, але, звичайно, не в одних кімнатах», – каже Яппінен.

Бекграунд. Нагадаємо, що Фінляндія готує нову партію військової допомоги для України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло