Завдяки яким країнам росія заробляє найбільше грошей для війни – дослідження NYT

Завдяки яким країнам росія заробляє найбільше грошей для війни – дослідження NYT

Нафта і газ сьогодні є основним джерелом доходів росії, але з часом картина суттєво зміниться

Завдяки яким країнам росія заробляє найбільше грошей для війни – дослідження NYT
Обсяги торгівлі з росією після вторгнення в Україну
інфографіка The New York Times

Міжнародна торгівля з росією цього року різко зросла – попри те, що країни запровадили санкції після вторгнення в Україну.

Країни пообіцяли розірвати економічні зв'язки з росією і ввели санкції, покликані завдати шкоди її економіці. Але росія – один із найбільших у світі виробників нафти, газу та сировини – має давні та прибуткові торговельні партнерські відносини. Розірвати ці зв'язки непросто.

Джерело. Про це пише The New York Times.

Деталі. У 2020 році росія імпортувала з решти світу товарів на $220 млрд, включаючи автомобілі та автозапчастини, ліки та комп'ютери, переважно закуповуючи товари в Китаї, Німеччині, Кореї та інших країнах.

Згідно з аналізом торгових даних, проведеним NYT, з того часу обсяг російський імпорт різко впав після введення санкцій. Але кілька країн, зокрема Китай та Туреччина, від початку вторгнення поглибили свої відносини з росією.

Багатьом країнам стало надзвичайно важко жити без російської сировини. До 24 лютого понад 2/3 російського експорту становили нафта, газ, метали та корисні копалини, які допомагають забезпечувати електроенергією заводи, автомобілі, обігрівати будинки по всьому світу.

Західні чиновники, які сподівалися підірвати військові зусилля росії, вдаривши по її економіці, зіткнулися з розчаруванням: вартість російського експорту фактично зросла після того, як вона вторглася до України – навіть у тих країнах, які в активній опозиції щодо росії.

Відносини росії зі світом продовжують стрімко розвиватися, згідно з аналізом NYT. Проте здатність росії торгувати з рештою світу може зменшитися найближчими місяцями, оскільки Захід запроваджує нові обмеження.

Але поки що дані підкреслюють, наскільки глибоко росія переплетена зі світовою економікою, що дозволяє москві отримувати значні суми грошей для війни.

Завдяки яким країнам росія заробляє найбільше грошей для війни  –  дослідження NYT
Як змінився імпорт та експорт з росією на тлі війни
інфографіка The New York Times

Спроби західних країн використовувати санкції та інші заходи, щоб підірвати російську економіку, мали обмежений ефект, пише видання.

«Вам буде дуже важко без російських ресурсів, – сказав Сергєй Алексашенко, колишній заступник міністра фінансів Росії та заступник голови її центрального банку. – Заміни немає”.

У багатьох країнах, які залежать від пшениці, не вистачає продовольства. Ціни на пальне та інші продукти зросли на тлі рекордної інфляції. Дані показують, що давні економічні зв'язки росії з Європою поступово зникають, формуються нові союзи в міру перенаправлення товарів до інших країн.

Євросоюз, США та Велика Британія наклали на росію суворі економічні санкції, заморозивши статки олігархів та відрізавши країну від міжнародної фінансової системи. Вони також перекрили росії доступ до передових технологій та заборонили російським авіакомпаніям літати на Захід.

Але санкції щодо російської енергетики, від якої залежить західна економіка, набувають чинності повільніше. США вже припинили закупівлю російської нафти, Британія зробить це до кінця року. Але ці дві країни не є великими покупцями.

Євросоюз, який сильно залежить від російських енергоносіїв, діє повільніше. Європа припинила імпорт російського вугілля у серпні. ЄС заборонить весь імпорт нафти, що поставляється морем із росії, у грудні, всіх нафтопродуктів – у лютому.

Нафта і газ сьогодні є основним джерелом доходів росії. Високі ціни на нафту та газ минулого року призвели до завищення вартості їхнього експорту, що допомогло москві компенсувати втрату доходів через санкції.

«Газпром» зафіксував рекордний прибуток у першій половині цього року, незважаючи на те, що поставки в Європу впали.

Завдяки яким країнам росія заробляє найбільше грошей для війни  –  дослідження NYT
Як змінився імпорт та експорт з росією на тлі війни
інфографіка The New York Times

МВФ заявив у жовтні, що очікує, що російська економіка скоротиться на 3,4% цього року – це набагато менше, ніж 6%, які прогнозувалися у липні, та 8,5%, на які фонд очікував у квітні.

  • «Росія витримала економічні санкції краще, ніж очікувалося, чому сприяли високі ціни на нафту й газ і наша залежність від викопного палива», – сказав Хільберто Гарсія-Васкес, головний економіст Datawheel.

Нові заборони на нафту та нафтопродукти, які європейські чиновники запровадять найближчими місяцями, можуть стати серйозною втратою для росії. Але нафта, що йде з росії на океанських суднах, швидше за все, просто буде перенаправлена на нові ринки. Після вторгнення в Україну Індія та Китай в десятки разів збільшили закупівлю російської нафти.

У свою чергу, країни, які раніше продавали більше нафти Індії та Китаю, такі як Саудівська Аравія, Ірак чи Ангола, можуть продавати більше нафти у Європу. Це призведе до глобальної «перетасовки енергетичного ринку», сказав Алексашенко – російська нафта буде просто перенаправлена на нові ринки, а не виключена з нього.

Завдяки яким країнам росія заробляє найбільше грошей для війни  –  дослідження NYT
Куди прямують російські кораблі з нафтою
інфографіка The New York Times

Оскільки ціни на енергоносії були підвищені протягом більшої частини цього року, за даними Міжнародного енергетичного агентства, росія фактично отримала більше грошей від продажу нафти та газу з березня по липень, ніж у попередні роки.

Проте у довгостроковій перспективі перспективи росії щодо продажу свого газу виглядають туманними. На відміну від експорту нафти, більшість якого перевозиться танкерами морем, більшість російського газу йде трубопроводами, на будівництво яких йдуть роки, що ускладнює вихід москви на нові ринки.

До липня Німеччина наполовину скоротила імпорт природного газу з росії та почала більше імпортувати з Норвегії та США. У вересні внаслідок вибухів було пошкоджено «Північні потоки», якими газ із росії надходить до Німеччини.

Росія намагається знайти покупців на газ у інших країнах. Його експорт у Китай збільшився, але в Китай веде лише один трубопровід. Щоб транспортувати газ морським транспортом, росії потрібно побудувати нові підприємства зі зрідження газу, що є дорогим та трудомістким процесом.

Окрім енергії, росія також продовжує залишатися провідним експортером інших товарів першої необхідності, від добрив та азбесту до пшениці. Міжнародні автовиробники, як і раніше, залежать від паладію та родію з росії для виготовлення каталітичних нейтралізаторів. Французькі атомні електростанції залежать від російського урану, а Бельгія, як і раніше, відіграє ключову роль у торгівлі алмазами з росією.

Велика торгівля росії та накопичений нею військовий бюджет можуть почати скорочуватися наступного року з посиленням санкцій.

Александр Габуєв, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир, прогнозує, що обсяг російського експорту значно скоротиться у довгостроковій перспективі, оскільки Європа поступово переключається на нові джерела енергії, а також у зв'язку з подальшими санкціями.

Розвиток подій у війні, в якій росія зазнала ряду невдач, також може вплинути на економічні відносини. За словами Габуєва, якщо росія застосує ядерну зброю в Україні, наприклад, це може призвести до нових глобальних санкцій, які можуть відрізати росію від торгівлі з Азією.

«Наступного року ми, ймовірно, побачимо іншу картину», – сказав Габуєв.

Бекграунд. Нагадаємо, російську автомобільну галузь чекає найважчий удар з часів Другої світової в найближчі 5-7 років – експерт прогнозує швидкий вихід Volkswagen та інших німецьких автовиробників із російського ринку.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло