Україна хоче, щоб росія компенсувала всьому світу кліматичні збитки, завдані війною

Україна хоче, щоб росія компенсувала всьому світу кліматичні збитки, завдані війною

Викиди, спричинені війною, мають бути ретельно підраховані і покладені на агресора, вважає Україна

Україна хоче, щоб росія компенсувала всьому світу кліматичні збитки, завдані війною
фото Reuters

Країна-агресор повинна заплатити компенсацію не лише за знищену інфраструктуру, а й за викиди парникових газів, спричинені війною.

Про це заявила Україна, звертаючи увагу на екологічну катастрофу, спричинену воєнними діями.

Джерело: Bloomberg

Деталі. Виробництво зброї та військові транспортні засоби, що працюють на викопному паливі, виробляють значні викиди парникових газів навіть у мирний час. Ракети та бомби вбивають людей, але також руйнують виробництво електроенергії та інфраструктуру, сприяють потеплінню атмосфери.

Крім того, рішення росії припинити постачання газу в Європу викликало підвищення цін на викопне паливо.

Президент України Володимир Зеленський у зверненні до лідерів на кліматичному саміті COP27 у Єгипті закликав створити платформу для оцінки впливу війни на клімат та довкілля та забезпечити притягнення до відповідальності агресора.

«Ми всі думаємо про те, як заробити сотні мільярдів доларів, щоб допомогти бідним країнам захистити себе від зміни клімату, – сказав Зеленський. – Як у цих умовах хтось може завдати додаткових величезних збитків природі своїми загарбницькими військовими амбіціями? Такі амбіції заслуговують лише на покарання».

Військова діяльність як у мирний, так і у воєнний час може становити близько 5% глобальних викидів парникових газів, що більше, ніж авіація та судноплавство разом узяті, згідно з підрахунками.

Війна в Україні, яка триває вже восьмий місяць, завдала особливо великих втрат.

За даними ООН, понад 6400 мирних людей загинули та понад 9900 осіб отримали поранення. Водночас було викинуто близько 100 млн тонн еквівалента вуглекислого газу, згідно з дослідженням, складеним Ініціативою з обліку парникових газів у війні під керівництвом українського дослідника Ольги Гассан-Заде.

До цієї цифри включено викиди, пов'язані з переміщенням біженців, пожежами, бойовими діями, витоками на газопроводі «Північний потік» та реконструкцією.

Таким чином, слід війни – на даний момент – еквівалентний щорічним викидам Бангладеш чи Колумбії, згідно з даними Global Carbon Project.

«Це дуже попередні цифри, – каже Гассан-Заде. – Ми закликаємо до створення структури, яка може правильно вести облік викидів – викиди в Україні були викликані агресором».

Секретність, яка часто оточує оборонну діяльність, ускладнює відстеження її впливу на планету. Наразі Рамкова конвенція ООН про зміну клімату не містить вказівок про те, як повідомляти про прямі чи непрямі викиди від військових, тому будь-які оцінки є дуже приблизними.

Бекграунд. Нагадаємо, Зеленський, виступаючи на COP27, заявив, що ефективна кліматична політика неможлива під час війни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло