ЄС майже відмовився від російського трубопровідного газу, але платить мільярди за поставки ЗПГ з росії

ЄС майже відмовився від російського трубопровідного газу, але платить мільярди за поставки ЗПГ з росії

Витрати Європи на імпорт російського ЗПГ злетіли до рекордного рівня

ЄС майже відмовився від російського трубопровідного газу, але платить мільярди за поставки ЗПГ з росії
фото Pixaby

Цього року Євросоюз скоротив свою залежність від російських енергоносіїв, заборонивши імпорт вугілля та готуючись ввести нафтове ембарго. Але один російський продукт залишається дуже популярним і навряд чи найближчим часом зіткнеться з бойкотом ЄС.

Джерело. Про це пише Bloomberg.

Деталі. Імпорт зрідженого природного газу з росії зріс приблизно на 40% за рік, оскільки ЄС намагається замінити потоки трубопровідного газу. Це, зазначає агентство, гірка пігулка для багатьох країн блоку, які наклали на Кремль жорсткі санкції, аби позбавити його доходів від енергоресурсів.

ЄС витратив рекордні $13 млрд на російський ЗПГ із січня по вересень – уп'ятеро більше, ніж роком раніше.

Зростання попиту з боку таких країн, як Франція та Бельгія, допомогло зробити росію постачальником ЗПГ номер два до Північно-Західної Європи цього рок. На першому місці за поставками – США, а на третьому – Катар, показують дані відстеження суден і портів.

«Російський ЗПГ має продовжувати надходити», – сказала Анн-Софі Корбо, науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету. – Нам потрібно це у глобальному балансі ЗПГ: він і так досить звузився. Я думаю, що більшість європейських країн справді щасливі заплющувати на це очі».

ЄС витратив 12,5 млрд євро на російський ЗПГ у січні-вересні

ЄС майже відмовився від російського трубопровідного газу, але платить мільярди за поставки ЗПГ з росії

Серед європейських країн лише Велика Британія та країни Балтії припинили купувати російський ЗПГ.

Повне ембарго на російський газ ніколи серйозно не розглядалося, враховуючи нестачу світових поставок та можливість ще більших проблем на ринку наступного року.

Водночас частка росії в енергобалансі Європи за цей рік опустилася приблизно з 30% до 10%. Але зв'язки росії та Європи у газовій сфері хоч і скоротилися, але не обнулилися.

У європейських компаній, як і раніше, залишилися частки в російських проектах, у тому числі тих, які тепер постачають ЗПГ до ЄС.

Найяскравіший приклад – французька TotalEnergies, якій належить 20% частка «Ямал ЗПГ», найбільшого виробника ЗПГ росії. Сам проект належить компанії «Новатек» – у ньому французька компанія має 19% частку.

Нарощує постачання ЗПГ і «Газпром». Як зазначає Bloomberg, нещодавно першу партію газпромівського ЗПГ отримала Греція.

Та все ж нарощувати співпрацю саме з «Газпромом» європейські країни не поспішають, оскільки побоюються примусу розплачуватись за постачання газу в російських рублях – аналогічна умова була запроваджена влітку щодо трубопровідного газу.

При цьому Європі не вдасться значно знизити обсяги поставок ЗПГ аж до 2025 року – саме до цієї дати укладалися багато довгострокових контрактів, які постачальники ЗПГ не готові переглядати раніше через високі штрафи.

Бекграунд. Нагадаємо, Німеччина уклала довгостроковий контракт на постачання ЗПГ із Катаром.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло