росія закупила західні мікросхеми на $777 млн в обхід санкцій – Reuters
Їй у цьому допомагають маленькі компанії з Туреччини, Китаю, Гонконгу

Попри заборону західних країн постачати в росію мікросхеми, їхній потік у країну не зупинився, але навіть різко зріс. Його забезпечують невеликі компанії із «дружніх країн». З квітня по листопад імпорт чипів склав $2,6 млрд, причому на товари, вироблені західними брендами на зразок Intel і AMD, припадає як мінімум $777 млн із цієї суми.
Джерело. Про це пише Reuters у спільному розслідуванні із лондонським аналітичним центром з питань оборони Royal United Services Institute (RUSI).
Деталі. США заборонили експортувати в росію напівпровідники та іншу електроніку американського виробництва. У червні Мінпромторг США повідомило, що санкції спрацювали: експорт напівпровідників у росію впав на 90%.
Однак на прикладі товарів компанії Intel видно, що поставки чипів у росію не тільки не знизилися, але, навпаки, зросли за період із квітня по листопад. Так, імпорт продукції Intel в росію збільшився втричі – до $88 млн, випливає з даних російської митниці.
Це відбувається тому, що після введення санкції, напівпровідники в росію постачають невеликі компанії з Туреччини, Китаю, Гонконгу та інших країн, які не приєдналися до санкцій. Зараз ці напівпровідники, зокрема, використовуються в роботі російської військової техніки.
Журналіст Reuters відвідав офіс однієї такої компанії у Гонконгу – Pixel Devices Ltd. Тільки замість офісу він виявив одну маленьку кімнату, до стелі заставлену картонними коробками. У ньому не було жодного працівника. При цьому компанія поставила в росію електроніку на $210 млн за квітень-листопад, у тому числі продукцію Intel та AMD на суму не менше ніж $50 млн.
Партнер Pixel Devices в росії – компанія ТОВ «КомпЛіга». За даними митних записів, з 1 квітня «КомпЛіга» імпортувала електроніку на суму не менше $181 млн, майже повністю від Pixel Devices.
А генеральний директор компанії Novelco Ґріґорій Ґріґор'єв провів у москві семінар на тему «Як знайти альтернативні способи доставки товарів» у росію. Сама Novelco відкрила філіал у Стамбулі та відправляє товари в росію з Туреччини в обхід обмежень США та ЄС. Ґріґор'єв зареєстрував у Туреччині компанію Smart Trading Ltd Sti у березні. З того часу компанія відвантажила продукцію американських виробників напівпровідників на суму щонайменше $660 000, випливає з даних російської митниці.
Ще одна турецька копання Bion Group Ltd Sti також поставила в росію комп'ютерні комплектуючі із США на $138 млн. Її основного імпортера ТОВ «Фортап» зареєстрували у квітні у Санкт-Петербурзі.
Більшість західних комплектуючих надходить у росію із країн, які не приєдналися до санкцій. Проте є виняток – естонська компанія Elmec Trade Oü. За квітень-листопад вона відправила в росію товарів на суму не менше $17 млн. Серед них були чипи, вироблені Analog Devices та іншими американськими компаніями. При цьому Elmec Trade кілька місяців тому оголосила про зупинення продажів у росії.
Генеральний директор Алєксандр Фоменко пояснив це тим, що компанія весь цей час постачала товари, замовлені російськими імпортерами ще минулого року.
Бекграунд. Як повідомлялося, російські крилаті ракети, що вдарили по Україні 23 листопада, були виготовлені зовсім недавно – це може свідчити про здатність росії обходити західні санкції.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].