Welt: Болгарія таємно постачала Україні паливо та боєприпаси
Поставки з Болгарії навесні 2022-го могли становити до 30-40% відсотків усіх боєприпасів та дизпалива

Болгарія таємно постачала Україні озброєння та паливо у перші місяці війни. За даними журналістів, постачання з Болгарії навесні 2022 року могли становити до 30% усіх боєприпасів і до 40% дизельного палива, які тоді надійшли українській армії.
Джерело. Про це йдеться у розслідуванні німецької газети Welt, передає Радіо Свобода.
Деталі. Журналісти ґрунтують свої висновки на інтерв'ю, взятих у міністра оборони України Дмитра Кулеби, колишнього прем'єр-міністра Болгарії Кіріла Петкова та Асена Василєва, який обіймав в уряді Петкова посаду міністра фінансів. Петков публічно відкидав можливість прямої військової допомоги Україні, проте постачання проводилося через компанії-посередники в Румунії, Угорщині та Польщі.
Оплачували операцію, за твердженням Welt, США та Велика Британія. Болгарська армія має значні резерви боєприпасів радянського виробництва, які знайшли собі застосування у збройних силах України, чия бойова техніка на початку війни також відповідала переважно радянським стандартам.
Так само Болгарія постачала Україні дизельне паливо. Воно вироблялося на нафтопереробному заводі в Бургасі, який тоді належав російській компанії «Лукойл», з російської сирої нафти. За словами Василєва, у першу фазу війни Болгарія стала головним експортером дизеля в Україну.
Кулеба підтвердив, що в перші місяці війни існувала небезпека, що боєприпаси в української армії можуть закінчитися до кінця квітня, і він на доручення президента Володимира Зеленського їздив на переговори до Болгарії, щоб домовитися про постачання.
У червні 2022 року голова болгарської державної оборонно-експортної компанії Kintex Александр Михайлов заявив, що Болгарія поставила Україні боєприпаси на суму близько 2 млрд євро. Офіційно постачання здійснювалося країнам-посередникам. Дизельне паливо доставлялося морем і землею до Румунії, звідки переправлялося в Україну.
У грудні 2022 року болгарський уряд офіційно схвалив прямі постачання озброєнь Україні. У листопаді 2022 року Софія запросила в Єврокомісії дозвіл на експорт нафтопродуктів до низки країн, включаючи Україну. Нафтопереробний завод у Бургасі з початку цього року повністю перейшов під управління Болгарії.
Бекграунд. Нагадаємо, болгарська страхова Euroins Insurance повністю вийшла з бізнесу в росії та Білорусі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].