Реформа митниці може бути реалізована вже цього року – Шмигаль

Реформа митниці може бути реалізована вже цього року – Шмигаль

Водночас податковий кодекс до кінця активної фази війни суттєвих змін не зазнає

This text is also available in English
Реформа митниці може бути реалізована вже цього року – Шмигаль
Фото: Пресслужба КМУ

Реформу митниці можуть провести вже цього року. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів у інтерв'ю виданню Forbes.

За словами глави Кабміну, без проведення структурної реформи кадрові зміни не будуть ефективними. «Уряд підписав економічний безвіз із країнами ЄС – були зняті всі мита та бар’єри для торгівлі. Був також підписаний транспортний безвіз. Тобто ситуації, яка була у 2021 році, коли бізнес скаржився на обмеження щодо отримання дозволів на виїзд в Європу, більше немає», – зазначив прем'єр. Додав, що зараз ведуться перемовини щодо продовження економічного безвізу до кінця або середини 2024 року.

Крім того, Україна увійшла в європейську мережу спільного транзиту NCTS. «Машина завантажується в Берліні, проїжджає митницю, не зупиняючись, та розмитнюється на місці в Києві. Це прозора система, яка унеможливлює корупцію», – пояснив Шмигаль. За 4 місяці роботи мережі було оформлено 1175 таких митних декларацій. Але їхня кількість мала би обчислюватися тисячами. Це, за словами прем'єра, свідчить про те, що не весь бізнес готовий до прозорості. 

Загалом перезавантаження митниці передбачає шість кроків. Перш за все йдеться про запровадження спільних пунктів пропуску та спільної бази даних з країнами ЄС, зокрема з Польщею. «Коли в базах даних Польщі та України буде однакова інформація, все вирівняється. Корупція з точки зору контрабанди зменшиться на 98%», – вважає глава уряду. 

Другий крок – диджиталізація всіх процесів та впровадження електронної черги. Третій – ротації на митниці кожні три місяці. «Якщо бригади з Черкас, Полтави, будуть на три місяці їхати на західний кордон, буде складно будувати корупційні схеми» – пояснює прем'єр. Четвертий крок передбачає збільшення кількості пунктів пропуску. Це дозволить зменшити  черги на кордоні, а з ними – корупцію. Шмигаль наголосив, що робота у цьому напрямку вже йде. Так, вперше за 24 роки було відкрито нові пункти пропуску з Румунією. 

П’ятий крок – ризикоорієнтований підхід. «Якщо їдуть автомобілі великої міжнародної продуктової компанії зі списку S&P500, співробітники митниці чітко розуміють, що вони везуть, наприклад, харчові продукти, а не щось заборонене. Такі фури мають проїжджати митницю «зеленим коридором». А «білий бус» із заржавілими порогами, несиметричними колесами, перевантажений на один бік – потрапляє до «червоного коридору», – уточнює очільник уряду.

Шостий крок передбачає встановлення справних сканерів на всіх митних пунктах пропуску. Про купівлю 13 таких сканерів Україна вже домовилася з поляками. 

«Ми вже домовилися з президентом Єврокомісії щодо відкриття поетапного доступу до спільних баз даних. Зараз у транзитних деклараціях, наприклад, не відкрита вартість товару, а це дуже важливий показник, бо він дає розуміння щодо податкових відрахувань», – зазначив прем'єр-міністр. 

Що стосується податкової реформи, то Денис Шмигаль заявив, що до кінця активної фази війни суттєвих податкових змін не передбачається. Водночас ведуться перемовини з МВФ щодо спільної роботи над реформою вже після війни. 

Бекграунд. Як раніше повідомляв Mind, Шмигаль назвав ідеальну модель Кабміну, над якою зараз працює уряд.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло