Кинув бізнес заради науки: що відомо про Оксена Лісового, який стане новим міністром освіти
Виконує бойові завдання командира підрозділу в ЗСУ, але зберігає основне місце роботи в академії наук

У понеділок 20 березня Верховна Рада, як повідомлялося, проголосувала за звільнення Сергія Шкарлета з посади міністра освіти та науки України. Новий очільником цього міністерства стане Оксен Лісовий, директор Малої академії наук (МАН), військовослужбовець Збройних сил України.
До вашої уваги кілька фактів про Оксена Лісового, які допоможуть краще зрозуміти, хто тепер стане на чолі головного освітнього відомства країни.
Оксен Лісовий народився 1972 року в родині вчителів. Батька, Василя Лісового, – відомого дисидента, організатора українського самвидаву в 1960–1970-х роках – кинули за грати за два тижні до народження Оксена, за те, що той виступив із відкритим листом на захист заарештованих шістдесятників. Матір, Віру Лісову, за це звільнили з роботи в Інституті педагогіки.
Василь Лісовий, якого крім того арештовували за протест проти введення військ СРСР в Афганістан, провів у таборах та засланні 11 років і був звільнений у липні 1983-го.
Оскільки для дітей дисидентів вища освіта була недоступною, Оксен Лісовий спочатку закінчив Решетилівське художнє училище народних промислів за спеціальністю «художник-кераміст». Він має фах гончара 3-го професійного розряду. Вже після реабілітації батька Оксен опановував у Київському державному інституті культури спеціальність «Бібліотечно-інформаційні системи».
З 17 років пан Лісовий уже вів художні гуртки при школах, як тренер навчав фехтувати в скаутській організації «Січ», історичному клубі КНУ імені Тараса Шевченка та Києво-Могилянському колегіумі.
На сторінці МАН у соцмережах є інформація про те, що у 23 роки Оксен Лісовий зайнявся бізнесом. Автозаправну станцію відкрив на позичені в батьків $200, і надалі вона стала прибутковою.
В інтерв’ю він пояснював, чому пішов у науку: «…у мене були кіоски, магазини… Я побудую будинок, обнесу його високим парканом, і в мене там все всередині буде дуже добре. Але я ж буду виїжджати за межі цього будинку… Мало прибрати у своєму подвір’ї, треба прибрати свою вулицю, своє місто. А для цього треба прибрати безлад у голові тих людей, які живуть у цих містах. Тому найцікавіше і найперспективніше, власне, прибирати безлад у головах людей».
Оксен Лісовий з 2010 року обіймає посаду директора Національного центру Мала академія наук України (МАН). У 2010 МАН отримує статус Національного центру. Тоді ж пан Лісовий став ініціатором проведення літніх наукових шкіл для талановитої молоді. Наразі щоліта проводиться понад 150 літніх шкіл у різних регіонах країни та за різними науковими напрямами.
Згодом, у 2012 році, Оксен Лісовий захистив кандидатську з філософської антропології та філософії культури, а у 2015 році отримав вчене звання доцента.
Також 2012 року за освітню діяльність став лауреатом Державної премії України у сфері освіти. А у 2021-му отримав почесне звання «Заслужений працівник освіти України».
У вересні 2020 року спільно з президентом Малої академії наук Станіславом Довгим ініціював заснування першого в Україні Музею науки, який відкрили на ВДНГ у Києві.
З початком повномасштабного російського вторгнення він долучився до війська як доброволець у складі 95-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ. Зокрема, у своєму Фейсбуці він розповідав про участь у боях на сході, в районі агломерації Слов’янськ – Краматорськ – Дружківка та поблизу Кремінної.
В інтерв'ю «Вікнам» Лісовий розповідав, що виконує бойові завдання командира підрозділу, але не отримує заробітну плату від ЗСУ, а зберігає основне місце роботи, виконуючи обов’язки дистанційно.
Джерела: nv.ua, osvitoria.media
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].