У Швейцарії відбувся Lugano Business Forum для організації українсько-європейських партнерств
Партнерський матеріал

У Швейцарії відбувся Lugano Business Forum для організації українсько-європейських партнерств

Захід об'єднав 100 спікерів та понад 800 учасників, ставши потужною B2B & B2G нетворк-платформою обговорення розбудови України

У Швейцарії відбувся Lugano Business Forum для організації українсько-європейських партнерств

11 та 12 травня 2023 року в Лугано, Швейцарія, відбувся міжнародний українсько-швейцарський форум, який об'єднав бізнеси, організації та уряди України, Швейцарії, Австрії, Італії, Люксембургу, Чехії, Словаччини, Польщі, Німеччини, ОАЕ, США та інших країн. Організаторами форуму виступили Блокчейн асоціація України та її засновник Михайло Чобанян, Українсько-Швейцарська Бізнес Асоціація та Швейцарська Федерація малого та середнього бізнесу SGV-USAM за підтримки мерії міста Лугано та посольства України у Швейцарії.

Представники українського бізнесу мали змогу зустрітися зі швейцарськими та європейськими підприємцями та обговорити реальні кейси розбудови української економіки зараз та в повоєнний період. Зокрема, у рамках форуму відбулася презентація загальних макроекономічних показників прогнозів розвитку України та представлено бачення від Державного секретаріату з економічних питань SECO задля підтримки швейцарських компаній, що планують заходити на український ринок у рамках розбудови повоєнної України.

Зокрема, понад 100 спікерів із потужною експертизою в енерготехнологіях, виробництві, FoodTech, Digital, FinTech, HealthTech & Biotech, будівництві, венчурному капіталі та інвестиціях об'єдналися з великою метою не просто відновити, а побудувати сильну, економічно процвітаючу та незалежну Україну. Серед основних акцентів форуму спікери виділяли зміщення фокусу України із сировинної країни на країну з перехідною економікою.

«Нам вдалось організувати один із найбільших українських форумів у Європі, основною метою якого було зібрати українських та європейських бізнесменів і показати їм перспективи спільного вигідного ведення бізнесу. Швейцарське бізнес-середовище мало знає про Україну та не володіє інформацією далі великих заголовків про війни. Наша ж мета полягала в перспективі надати реальні економічні показники, цифри та можливості, акцентувати на відновленні України, також говорили про репатріації і відновлювальні фонди та тренди нашого сьогодення», – наголошує Михайло Чобанян, співорганізатор Lugano Business Forum та президент Блокчейн асоціації України.

Михайло Чобанян, співорганізатор Lugano Business Forum та президент Блокчейн асоціації України

Чобанян також зазначив, що український уряд прогнозує економічне зростання в повоєнний період і збільшення ВВП мінімум на 2%, що дасть Україні стати місцем розвитку довгострокових європейських проєктів із 30–40% річних і коротким логістичним маршрутом. Для цього, зазначив він, варто працювати з головною зазначеною європейцями проблемою – інформуванням та аналітикою.

«Одним із найважливіших досягнень Lugano Business Forum стала презентація поточних напрацювань швейцарського уряду щодо законодавчого регулювання питань, пов'язаних із фінансуванням проєктів відбудови та державних гарантій приватних інвестиції в Україну. Це дало унікальну можливість учасникам форуму зрозуміти реальну ситуацію та скорегувати свої стратегії щодо таймингу й необхідних підготовчих дій», – зазначив Дмитро Сіденко, президент Українсько-Швейцарської Бізнес Асоціації, одного із співорганізаторів Lugano Business Forum.

Дмитро Сіденко, президент Українсько-Швейцарської Бізнес Асоціації, одного із співорганізаторів Lugano Business Forum.

На форумі європейський бізнес зміг виокремити привабливість українського економічного ландшафту й отримати детальні та покрокові рішення для конкретних проектів і партнерств, а також систематизувати й знайти рішення для отримання актуальної інформації, необхідної європейському середовищу для ухвалення подальших рішень.

Так, на форумі обговорили необхідність інвестування в Україні в проєкти глибокої переробки в агросекторі (серед іншого на Заході України), IT-розробки, зокрема в галузі defense tech і відновлення енергетичного сектору вже зараз, не чекаючи збільшення логістичних та сировинних витрат у повоєнний період.

Серед викликів спікери обговорили три найважливіших питання – відсутність інвестицій і можливостей фінансування, відплив мізків і переміщення талантів, а також проблеми з інфраструктурою та логістикою.

Зокрема, Евеліна Комарницька – одна зі спікерок форуму та керуюча грантовими програми в Ukrainian Startup Fund – зазначила, що, згідно з опитуванням та звітом Польсько-українського стартап-мосту та USF, 12% опитаних компаній припинили свою діяльність після російського вторгнення, 35% компаній звільнили частину співробітників, а, згідно з опитуванням USF, TechUkraine & Emerging Europe 2022 року, яке розглядає екосистему стартапів у країні, 9 із 10 стартапів підтверджують, що їм потрібна фінансова підтримка для продовження діяльності та/або розширення.

Як зазначила спікерка, необхідно працювати з відважними українськими технічними командами, інвестувати в талановиті українські стартапи та бути гнучкими й розширювати продукт у всьому світі. «Україна подолає всі виклики та обов’язково переможе, ставши провідною технологічною нацією і глобальним технологічним хабом», – додала зі сцени Комарницька.

Член правління Міжнародної ради бізнес-асоціацій та палат в Україні Альфред Ф. Праус (Відень) зазначив, що головне завдання іноземних інвесторів стосовно України – у подоланні спротиву й невпевненості щодо приватного капіталу і з боку українського бізнес-комʼюніті важливо працювати над гарантіями безпеки, насамперед фінансової, та показувати реальні кейси таких партнерств.

Альфред Ф. Праус, член правління Міжнародної ради бізнес-асоціацій та палат в Україні

«Зараз ми маємо понад 250 конкурентоздатних проєктів з України, для яких іноземні інвестори мають готові пропозиції. Проте найбільше питання в цьому – домовленості з державними органами та органами обласного й місцевого самоврядування для отримання найкращих рамок співпраці та можливість надавати вузькі конкретні рішення для вузькоспеціалізованого інвестора з боку бізнесу. Мій посил як спікера форму в тому числі в тому, що Україні потрібні не лише інвестиції, а й вкладення та розроблені заходи фінансування вже зараз. Але й українці мають бути готовими реалізувати проєкти далі обговорень”,  – зауважив Праус.

Анна Деревянко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації також у своєму меседжі наголосила, що українцям варто запастися терпінням у виході на нові ринки й не забувати, що за кордоном ніхто не має особливих більш вигідних умов для України. При цьому Деревянко зазначила, що крок за кроком іноземні експортери та інвестори дізнаються більше про Україну та її найбільшу цінність – соціальний креативний капітал, бізнес яких працює навіть під час війни.

«Під час спілкування з іноземними компаніями я відзначаю їхнє здивування, що в нас існують прибуткові компанії навіть під час війни, незважаючи на падіння обсягів. І я схильна вважати, що про це потрібно говорити більше й готувати платформу для того, щоб ці потенційні іноземні інвестори або партнери заходили в Україну. Вони мають чути про нашу державу й отримувати якісну інформацію, яка буде вселяти в них довіру, тому що саме вони стануть ключовим активом відновлення України. Тому для мене важливо пам'ятати про дім та порядок у ньому, працювати з регуляторним кліматом, максимально готувати інвестиційне поле та зробити його якісним і привабливим, надавати можливість тим компаніям, які вже працюють в Україні, максимальне зелене світло. Аби вони відчували для себе впевнений комфорт на ринку України і при цьому могли дбати про економічну дипломатію за кордоном, коли ми там представляємо нашу країну, варту того, щоб українці нею пишалися», – підсумувала Анна Деревянко.

Анна Деревянко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації

Демократизація доступу, всебічний доступ до розвитку й освіти та благодійництво – саме це відзначила у своєму виступі Вікторія Тігіпко, засновниця та керівна партнерка TA Ventures, засновниця WTech Global і президентка IClub Global, говорячи про диверсифікацію зароблених коштів та тренди наступних 5–10 років.

Тігіпко також зазначила, що для потужного відновлення України варто насамперед залучитися підтримкою держави, яка здатна прискорити формування «зеленого коридору» та організовувати його так, щоб не потрібно було змінювати норми відповідно до кожного нового проєкту.

«Міжнародні організації готові інвестувати в український продукт і виробництво за умов дотримання прозорості використання коштів та гарантування інвестиційних прав від держави. Є перспективи переходу у світі саме на українські бізнеси та постачальників як для будівництва українськими компаніями, так і іноземними – і нам варто заручитися прикладами лідерів ринку й не ускладнювати, а організувати та вже робити, не чекаючи дозволів чи закінчення війни», – додала Вікторія Тігіпко.

Вікторія Тігіпко, засновниця і керівна партнерка TA Ventures, засновниця WTech Global та президентка IClub Global

Михайло Кухар, старший економіст Ukraine Economic Outlook і член економічного штабу Уряду України наголосив, що для бізнесу важливо бачити інвестиційні цифри на моніторі та розуміти макроекономічні прогнози, нові плани й фінансові вливання. Кожен бізнес має усвідомлювати, що це про збільшення кеш-флоу України та про збільшення кеш-флоу у всіх українських компаній, і це не просто розмови політиків про збагачення, а серйозні підрахунки серйозних європейських джерел.

«Жодна країна за останні 30 років після війни не відбудувалася власним коштом – Ірак відбудували Штати, адже там після боїв була пустеля, а вся Югославія після війни була відбудована Європейським Союзом. Про Україну це теж стало зрозуміло ще торік і було зрозуміло, що власне ми зі свого бюджету не можемо витрачати ні копійки і при цьому ще й повинні залучати кошти, на які ми зможемо відбудувати Україну та про які зможемо прозоро звітувати. Це величезні суми, але я дуже сподіваюся, що принаймні на половину підуть ці 300 млрд арештованих російських коштів від їх Центрального банку та 200 млрд арештованих корпоративних російських грошей. Зрозуміло, що там будуть суди і вони будуть якось партіями йти, але я вважаю що принаймні 1,5 млн із них уже наші за всі заподіяні злочини», – зазначив Михайло Кухар.

Окрім аналітичних зустрічей, на форумі було презентовано й реальні проєкти, покликані сприяти повоєнному відновленню України. Наприклад, Константин Писаренко вперше представив проєкт FreedomCode – новаторський застосунок, що використовує блокчейн і ШІ для створення безперебійної екосистеми для соціального впливу. У світі, де кожен четвертий долар допомоги не досягає своїх одержувачів, FreedomCode обіцяє кардинальне рішення. Об’єднуючи донорів, волонтерів і неурядові організації, FreedomCode сприяє безпрецедентній співпраці та прозорості, забезпечуючи надходження допомоги туди, де вона найбільше потрібна. Успішно завершивши ангельський раунд у розмірі $200 000, FreedomCode зараз перебуває на стадії передпосівної роботи, маючи на меті завершити розробку та запуск застосунку в Україні та країнах-партнерах, включно із Швейцарією, яка продемонструвала значну місцеву підтримку на конференції.

«Головним завданням форуму було підсвітити проблематику отримання зворотного зв'язку від іноземного бізнесу, отримати актуальні дані про бар'єри надання позитивних рішень на користь України й виокремити привабливі галузі та компаній для отримання інвестицій. Саме тому ми не плануємо обмежитися цьогорічним форумом і продовжуватимемо його проводити на регулярній основі й уже за місяць анонсуємо дати наступного форуму у 2024 році», – підсумували Дмитро Сіденко, президент Українсько-Швейцарської Бізнес Асоціації, одного із співорганізаторів Lugano Business Forum та Михайло Чобанян, співорганізатор Lugano Business Forum та президент Блокчейн асоціації України.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло