Євросоюз вимагає від «Газпрому» $17 млрд за недопоставлений газ
Відключення газу країнам Європи у спробі «заморозити» клієнтів на єдиному великому експортному ринку може дорого обійтися «Газпрому»

Європейські компанії одна за одною подають до російського “Газпрому” позови про стягнення збитків, загальна сума яких станом на травень 2023 року могла перевищити $17 млрд.
Джерело. Про це пише Reuters.
У четвер про початок арбітражного розгляду з «Газпромом» оголосила польська Europol Gaz. Компанія, що керувала польською ділянкою трубопроводу «Ямал-Європа», який качав газ із Західного Сибіру споживачам у Німеччині, вимагає 6 млрд злотих, або $1,45 млрд.
Ця сума включає прострочені платежі за транспортування газу на 850 млн злотих та ще 5 млрд злотих «упущеного прибутку», розповів міністр державних активів Польщі Яцек Сасін.
Позови проти “Газпрому” вже подали близько 10 компаній. Рекордний – на $12,5 млрд – надійшов від німецької Uniper, яка купувала у росії 20 млрд кубометрів газу щороку.
Будучи найбільшим імпортером російського газу в Німеччині та одним із інвесторів проекту «Північний потік 2», Uniper опинилася на межі банкрутства і була де-факто націоналізована після того, як залишилася без ключового постачальника і була змушена закуповувати паливо за цінами, що злетіли на спотовому ринку. На порятунок компанії уряд Німеччини витратив 29 млрд євро.
Ще близько $1 млрд від «Газпрому» вимагає RWE – інший німецький імпортер газу, який отримував 1 млрд кубометрів на рік.
Французька Engie вимагала від «Газпрому» близько $1,3 млрд з урахуванням імпорту на 2 млрд кубометрів на рік, оцінював раніше аналітик БКС Рональд Сміт.
Італійська Eni подала позов до травня, не розкриваючи його суму. Проте з урахуванням обсягу закупівель – близько 20 млрд євро – він може обчислюватися мільярдами євро, як і у німецьких імпортерів.
Станом на кінець лютого вимоги до «Газпрому» від європейських клієнтів сягали $15 млрд, а після позовів від Eni та Europol Gaz сягнули мінімум $17 млрд.
Минулого року «Газпром» втратив половину експорту газу через вимогу оплачувати російський газ в рублях. Продажі на зовнішні ринки стали мінімальними з останніх років СРСР.
Цього року, згідно з прогнозом, експорт газу зникне ще вдвічі і становитиме лише 50 млрд кубометрів. З них 22 млрд кубів отримає Китай трубопроводом «Сила Сибіру», а експорт до Європи та Туреччини впаде до 28 млрд кубометрів – утричі порівняно з 2022 роком. Його загальний обсяг може стати найнижчим із середини 1970-х років.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].