Казахстан постачає росії дрони і мікросхеми в обхід санкцій — журналістське розслідування
Казахстанська «Аспан Арба» отримала ліцензію на закупівлю в Китаю 18 тисяч безпілотників на загальну $45 млн

Казахстан допомагає росії ухилятися від міжнародних санкцій, виступаючи посередником у постачанні їй мікросхем і дронів.
Джерело. Про це йдеться у спільному розслідуванні видань «Важные истории», OCCRP та Der Spiegel.
З початку вторгнення рф в Україну імпорт мікроелектроніки до Казахстану зріс більш ніж удвічі. Якщо 2021 року сума поставок інтегральних мікросхем становила $35 млн, то 2022-го вона перевищила $75 млн.
Експорт мікросхем з Казахстану показав ще помітніше зростання: $245 тисяч у 2021-му і вже через рік – $18 млн.
І якщо мікросхеми хоча б згадуються у звітах імпорту та експорту за 2021 рік, то дрони з'явилися в них лише 2022-го. Так, за минулий рік Казахстан імпортував дронів на $5 млн, а експортував до росії на $1,23 млн.
Зокрема понад 500 дронів у 2022 році відправила до росії казахстанська компанія «Аспан Арба», зареєстрована через два місяці після початку вторгнення і виступає офіційним дилером дронів від китайської компанії DJI у Казахстані. Загалом «Аспан Арба» отримала ліцензію на закупівлю в Китаю 18 тисяч безпілотників на загальну $45 млн.
З боку росії дрони у «Аспан Арба» закуповує компанія «Небесна механіка». Це найбільший постачальник дронів для військово-промислового комплексу росії.
Найбільшим російським покупцем мікросхем у Казахстану є зареєстрована у квартирі у москві компанія «Стек». У 2022-2023 роках вона ввезла з Казахстану комплектуючих на $4,2 млн. У митних даних зазначені країни їхнього походження: Гонконг, Німеччина, Нідерланди та Сінгапур. Минулого року серед покупців «Сет-1» вказані ФСБ, зовнішня розвідка рф і «днр».
Ще одна російська компанія, що закуповує мікроелектроніку через Казахстан, зветься «Прайм-ек». У 2022–2023 роках вона ввезла до росії комплектуючих на $3,1 млн. У 2022-му одним із її основних покупців стало пензенське виробниче об'єднання «Електроприлад». Воно входить до концерну «Ростеха» «Автоматика» і виробляє засоби зв'язку для Міноборони рф. Серед них – комплекс П-240І, який використовується російськими військовими в Україні для зв'язку в польових умовах.
Бекграунд. Нагадаємо, у США арештували двох росіян – учасників широкої схеми постачання запчастин Boeing та Airbus в росію.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].