Чому знижується інфляція в Україні під час війни?
Mind Explains

Чому знижується інфляція в Україні під час війни?

НБУ вважає, що спадний тренд продовжиться

Чому знижується інфляція в Україні під час війни?
Фото: ілюстративне

Наприкінці 2022 року НБУ прогнозував інфляцію на 2023 рік на рівні 21%, у лютому цього року він поліпшив очікування до 18,7%, а в кінці квітня – до 14,8%. Регулятор вважає, що інфляція продовжуватиме знижуватися і надалі.

Чому Нацбанк розраховує на зниження інфляції? Основу прогнозів складає база порівняння. Перше півріччя 2022 року ознаменувалося економічною турбулентністю та неконтрольованим зростанням цін. Втримати фінансову систему від руйнування вдалося жорсткими монетарними рішеннями. Поточна ж ситуація виглядає набагато краще.

У Нацбанку навели ключові параметри, нормалізація яких позитивно впливає на індекс споживчих цін, а саме покращення позицій України на полі бою, дотримання жорстких монетарних умов (валютні обмеження поки не послаблюватимуться),уповільнення глобальної інфляції (прогнози щодо глобальної рецесії виявилися неактуальними).

Іншими складовими аналітики регулятора назвали налагодження логістики (завдяки збільшенню пропозиції продуктів харчування та пального квітневі показники інфляції виявилися нижчими за прогнозовані), адаптація бізнесу. Окрім того, цьому сприяє слабкий споживчий попит в умовах дефіциту електроенергії.

Як змінилися оцінки? Раніше аналітики додавали в якості позитивного фактору впливу замороження комунальних тарифів. Разом з тим, нещодавно були ухвалені низка рішень щодо підвищення цін на електроенергію, очікується також суттєве підвищення цін на водопостачання. В такому вимпадку цей параметр може перетворитися на негативний фактор впливу.

Крім того, допомагають великі обсяги міжнародної допомоги (грантів та кредитів). Її вдалося зробити прогнозованою, що позитивно впливає на стан економіки.

Чого чекати далі? НБУ планує продовжувати політику жорстких монетарних обмежень та акцентувати на привабливості гривневих банківських депозитів.

Через триваючу війну великі обсяги інвестицій малоймовірні, українці продовжують дуже обережно ставитись до споживання.

Ситуація має покращитись до кінця поточного року – в такому випадку, інфляція 2024 року вже може мати ще нижчі показники (як вважають в НБУ – до 9,6%).

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло