В Україні запрацює регламент проти зловживань на оптових енергоринках. Що це означає?
Mind Explains

В Україні запрацює регламент проти зловживань на оптових енергоринках. Що це означає?

І як функціонує RЕМІТ у Євросоюзі

В Україні запрацює регламент проти зловживань на оптових енергоринках. Що це означає?
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада прийняла законопроєкт №5322 про запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках – так званий закон про RЕМІТ (Регламент прозорості та доброчесності на ринках електроенергії та газу). Його мета – виявляти та запобігати зловживанням, інсайдерській торгівлі, укладанню угод за змовою, тощо.  Після того як закон підпише Президент України, держрегулятору – НКРЕКП – потрібно буде ще розробити та затвердити документи, які впроваджуватимуть Регламент на практиці.

Що являє собою регулювання REMIT? Воно накладає на учасників ринку зобов’язання розкривати інсайдерську інформацію, заборону маніпулювати ринком, надавати звітність за даними.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Як це працює в ЄС?  Регламент REMIT був розроблений після фінансової кризи 2008 року та вперше прийнятий 2011 року. Він підсилює повноваження Агентства по співпраці органів регулювання енергетики ЄС (ACER) і національних регуляторів у сфері розслідування та правозастосування.

На технічному рівні регулювання REMIT зобов’язує всіх учасників ринку електроенергії та газу реєструватися в RRM (Registered Reporting Mechanism, «Зареєстрований механізмі звітності»).

Дані про транзакції, представлені учасниками ринку через RRM, потім передаються в ACER і його ІТ-систему спостереження. Ця система збирає та аналізує подані дані, автоматично виявляє аномалії, відправляє попередження та підтримує розслідування.

В Україні запрацює регламент проти зловживань на оптових енергоринках. Що це означає?

Регламент застосування REMIT, ухвалений 2014 року, зобов’язав учасників ринку також надавати «фундаментальні дані».

Як правило, це інформація, що стосується потужності та використання об’єктів для виробництва, зберігання, споживання або передачі електроенергії чи природного газу.

Яркого результату досягли в Євросоюзі? Система REMIT створила відносно надійну платформу співпраці між ACER і національними регулюючими органами, значно підвищила можливості виявлення і розслідування шахрайства.

За даними ACER, кількість відкритих справ про порушення постійно зростає (див. графік). Загальна сума штрафів, накладених на учасників ринків газу та електроенергії ЄС на кінець 2022 року склала майже €71 млн.

В Україні запрацює регламент проти зловживань на оптових енергоринках. Що це означає?

У чому специфіка українського закону про REMIT? Його положення продовжують дію «зеленого тарифу», створюють стимули для реалізації проєктів вітрової генерації та дозволяють використовувати НЕК «Укренерго» доходи від продажу перетину для розрахунків за боргам по «зеленому тарифу» з власниками ВДЕ, а також на обслуговування магістральних мереж.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло