Українська портова інфраструктура потрапила під тотальний обстріл. Як це позначиться на експорті?
Mind Explains

Українська портова інфраструктура потрапила під тотальний обстріл. Як це позначиться на експорті?

Уночі проти 19 липня та наступної ночі росія вступила в бій із гуманітарною інфраструктурою та суттєво пошкодила перевалочні потужності в українських портах

This text is also available in English
Українська портова інфраструктура потрапила під тотальний обстріл. Як це позначиться на експорті?
Фото: DR

Внаслідок масованого ракетного удару – найбільшого, якого зазнавала Одеса від початку повномасштабного вторгнення – було пошкоджено зернові термінали та інфраструктуру портів Одеса та Чорноморськ. За словами міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова, мета російських терористів – знищення будь-яких шляхів постачання зерна на світові ринки. Чи наблизила нічна атака агресора до цієї мети, розбирався Mind.

Що було пошкоджено і що було метою? Росія здійснила цілеспрямовану повітряну атаку накопиченими ракетами «Онікс» та Х-22 на зернові та олійні термінали в портах. Пошкодження отримала зернова інфраструктура міжнародних та українських трейдерів і перевізників Kernel, Viterra, CMA CGM Group, причому фіксувались і прямі «прильоти», і влучання уламків. Постраждали резервуари, обладнання для перевалки та причали Одеського морпорту. У порту Чорноморськ знищено 60 000 тонн зерна, які були призначені для відправки в Китай.

Внаслідок обстрілів також зазнали пошкоджень багатоквартирні будинки, поранення отримали понад 10 осіб.

Скільки часу потрібно на відновлення інфраструктури? За оцінками фахівців, для повноцінного відновлення об'єктів, що постраждали цієї ночі, знадобиться не менше року.

Чи можливий експорт зерна після цієї атаки? Теоретично – так, оскільки постраждала не вся інфраструктура. Однак це умоглядна можливість, оскільки після закінчення терміну дії «зернової угоди» прохід через акваторію не є безпечним.

У кремлі заявили, що повернуться до угоди після виконання умов рф. російське МЗС опублікувало заяву, в якій йдеться про відкликання гарантій безпеки судноплавства в рамках Чорноморської зернової ініціативи.

Якою є реакція України? Володимир Зеленський заявив, що «російські терористи абсолютно свідомо цілили в інфраструктуру «зернової угоди», і кожна російська ракета – це удар не лише по Україні, а й по всьому світу».

Військові шукають шляхи, як збільшити захист портової інфраструктури, а МЗС – активізує контакти з партнерами для посилення тиску на державу-терориста та продовження нормального експорту українського зерна.

Також Зеленський заявив, що «Україна вивчає можливість безпечного функціонування «зернового коридору», включаючи можливий супровід конвоїв». Забезпечити ці конвої пропонується Туреччині чи ООН. Проте ймовірність того, що одна із цих сторін піде на пряме військове протистояння з рф, не виглядає надто правдоподібною.

Які перспективи вбачають учасники ринку? Президент Української зернової асоціації Микола Горбачов називає два варіанти продовження морського експорту з Великої Одеси.

Перший – підтримка турецького військового флоту. Якщо ця країна надасть свої суховантажні судна, то Україна зможе навантажувати зерно та безпечно йти морем.

Другий – спеціальний страховий фонд на 20 млрд грн, який створила Україна. Ці гроші передбачається використати для компенсаційних виплат у разі непередбачених ситуацій.

Територіальні води, де торговим судам загрожує найбільша небезпека – 12 миль. Якщо українські військові забезпечать там безпечне судноплавство, експорт буде можливий.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло