Оподаткування надприбутків банків спрямують на фінансування контрнаступу – Гетманцев

Оподаткування надприбутків банків спрямують на фінансування контрнаступу – Гетманцев

«Під час війни ідеальних рішень не буває, але вважаю, що сьогодні склався необхідний баланс у бік прийняття такого рішення», — додав він

Оподаткування надприбутків банків спрямують на фінансування контрнаступу – Гетманцев
Фото: з вільного доступу

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики залишається відкритим для зауважень щодо доопрацювання після першого читання законопроєкту про оподаткування чистого процентного доходу банків за ставкою 5%. Мотивація нового тимчасового податку – це оподаткування надприбутку, природа якого багато в чому обумовлена структурним профіцитом ліквідності, що посилився через війну.

Про це розповів голова Комітету ВР з питань фінансів Данило Гетманцев.

За його словами, головним джерелом цих надприбутків є чисті процентні доходи (різниця між процентними доходами і витратами банків). Їх левову частку забезпечили операції з державними цінними паперами (депозитними сертифікатами НБУ, ОВДП). За першу половину 2023 року чисті процентні доходи сягнули 93,6 млрд грн, з них операції з юридичними особами – 9,5 млрд грн, операції з фізичними особами – 11,1 млрд грн, 73 млрд грн – операції з державними цінними паперами. 

«Проти першої половини 2021 року чисті процентні доходи зросли майже на 75%, у т. ч. доходи від операцій з державними цінними паперами зросли у 2,7 раза», – зазначив Гетманцев.

За даними НБУ, спред між ставками нових кредитів і депозитів для бізнесу (нефінансових корпорацій) збільшився з 4,9% у 2021 році до 6,9% у 2022-му (у т. ч. 7,9% у другій половині року) і до 6,8% у першій половині 2023 року.

Як уточнив голова комітету, різниця між ставками нових депозитів і кредитів у населення навпаки суттєво зменшилася з початком війни, утім уже з IV кварталу минулого року вона майже повернулася до довоєнного рівня. У першій половині 2023 року цей спред становив 23,6% проти 20,3% у 2022-му (у т. ч. 21,4% у другій половині 2022 року) і 24,6% у 2021-му.

«Можливому додатковому оподаткуванню у цьому випадку підлягатиме не весь, а чистий процентний дохід, левова частка з якого згенерована операціями з депозитними сертифікатами та ОВДП. Ця пропорція навряд чи зміниться в найближчі два роки. Тому про лінійне перенесення додаткової ставки (витрат), зокрема, на ставки споживчих кредитів мова апріорі не може йти», – зауважив Гетманцев.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що депутати ВР пропонують оподаткувати чистий процентний дохід банків за ставкою 5%.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло