Помер нардеп Андрій Іванчук
Чим він володів і що буде з його бізнес-активами

Уночі проти 25 вересня у віці 50 років у своєму будинку в селі Івановичі під Києвом помер народний депутат Андрій Іванчук. Попередня причина смерті – тромб, що відірвався.
Хоча в новинах робиться акцент на його депутатстві – Іванчук проходив до Верховної Ради трьох останніх скликань, його основним видом діяльності було підприємництво. Він був великим бізнесменом з активами в різних галузях. Mind згадує, як розвивалася кар'єра Андрія Іванчука та які активи опинилися в його руках.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Андрій Іванчук народився 16 червня 1973 року в Івано-Франківську.
Закінчив юридичний факультет Чернівецького університету за спеціальністю «Правознавство». Вибрати професію юриста Іванчука переконав його давній друг Арсеній Яценюк, екс-прем'єр України. Радником і близьким соратником Яценюка Іванчук залишався до самої смерті.
До формування власного бізнесу працював на комерційних підприємствах , а згодом і на державних – і дуже швидко їх очолював. Зокрема, з 2007 року був заступником голови державного оператора тепло- та гідроелектростанцій «Енергетична компанія України», а потім «Укрінтеренерго», що курирувала експорт електроенергії. Арсеній Яценюк на той час був спікером Верховної Ради.
Андрій Іванчук є архітектором створення партії «Народний фронт», посадою голови якої він поступився Арсенію Яценюку. Офіційна ж політична кар'єра Іванчука розпочалася 2012 року, коли він став нардепом від «Батьківщини». У наступному скликанні, на дострокових виборах 2014 року, Іванчук пройшов парламент від партії «Народний фронт», обіймав посаду голови Комітету з питань економічної політики.
2019 року, у розпал «зеленої революції», Іванчук зміг перебити загальний тренд на підтримку кандидатів від «Слуги народу» та виграв вибори по 88-му округу (Івано-Франківська область) як безпартійний самовисуванець. З 6 грудня 2019 року став членом депутатської групи «Довіра», а з 30 червня 2020 року був головою підкомітету з питань банківської діяльності, монетарної стабільності, взаємодії з Нацбанком України та захисту прав споживачів фінансових послуг Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.
Сам Іванчук неодноразово наголошував, що бізнес йому ближче, ніж політика.
Офіційно він володів десятками підприємств у різних галузях:
Юридичною «Юрек-Аудит», ТОВ «Еліт-центр», ТОВ «Торговий дім «Аргоцентр», а також Українською нафтогазовою компанією, яка постачала нафтопродукти в Івано-Франківську область, займалася цукровими заводами («Володимирцукор», Горохівським цукровим заводом).
За словами Ігоря Коломойського в інтерв'ю «Українській правді», він володіє спільно з Андрієм Іванчуком компанією «Техінсервіс» (Techinservice Limited). У 2017 році «Лукойл» продав цій компанії 50% підприємства «Карпатнафтохім» в Івано-Франківській області.
У ЗМІ фігурувала інформація, що Іванчук має інтереси в алкогольному бізнесі через контроль Концерну «Укрспирт». Сам Іванчук це категорично заперечував.
Ще один бізнес-напрям, який приписували Іванчуку, – магазини безмитної торгівлі в аеропорту «Бориспіль», власником яких є друг Іванчука, підприємець Артур Гранц.
Сам Гранц будь-які натяки на причетність Іванчука до просування його бізнесу заперечував. «З усією відповідальністю кажу, наголошую, що коли приписують пана Іванчука до моїх інтересів у «Борисполі», будь-хто з директорів скаже, що я сам безпосередньо веду переговори. Ніколи нікого не просив, нікого не залучав до цих переговорів. От і все. Усі ці люди не мають відношення принаймні до моєї діяльності», – говорив він в інтерв'ю виданню «Ліга».
Проте на відкритті одного з магазинів Heineman у «Борисполі» Іванчук перерізав стрічку – за офіційною версією, він був присутній як голова економічного комітету парламенту в рамках роботи із залучення інвестицій в Україну.
1 листопада 2018 року було запроваджено російські санкції проти 322 громадян України, зокрема Андрія Іванчука.
Бізнес-активи, становлення яких ґрунтується на політичному впливі та одноосібному управлінні особливо вразливі при втраті першого та неможливості другого. З цієї точки зору бізнес-імперію Андрія Іванчука важко назвати стійкою та самоорганізованою.
З іншого боку, поточна кон'юнктура ринків і військові реалії найкраще захищають від недружніх поглинань. Винятком можуть бути лише активи, які розташовані у відносно спокійних західних областях.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.