Банкіри «крихкого світу». У Марокко розпочалася зустріч МВФ та Світового банку
У фокусі уваги цього разу – «африканське диво», глобальна закредитованість і природні катаклізми

Поточний тиждень світові банківські важковаговики проведуть у Марракеші, де обговорюватимуть проблеми, з якими стикаються домогосподарства та підприємці по всьому світу.
Щорічна зустріч Міжнародного валютного фонду та Світового банку у 2023 році вперше за останні 50 років відбувається в Північній Африці, у столиці Марокко. Локація – принципова, адже місяць тому тут стався землетрус, який забрав життя тисяч марокканців і поставив під сумнів можливість проведення зустрічі. Для представників найбільших світових фінансових установ проведення заходу відповідно до плану стало проявом солідарності з країною, яка бореться не лише з наслідками катаклізму, а й з нестабільною економічною ситуацією.
Чому в Африці? Сам факт проведення зустрічі на африканському континенті свідчить про вплив політики і геополітики на економіку: тоді як Захід гуртується проти об’єднання росії та Китаю (зокрема, у рамках БРІКС), вплив у країнах Африки стає ключовим. Тож не дивно, що вперше з 1973 року дві найпотужніші фінансові інституції із центральними офісами у Вашингтоні зібралися в Марракеші.
Для МВФ та СБ на континенті чимало роботи: декілька країн охоплені борговою кризою, наслідки зміни клімату впливають на життя місцевих, а рівень бідності дуже повільно знижується. Усе це позначається на загальному стані справ на континенті. Можливим першим потужним кроком стане створення окремого місця в радах директорів обох установ спеціально для представників Африки.
Що обговорюватимуть? Крім регіональних проблем, функціонери МФВ та СБ говоритимуть про все – від вартості запозичень до впливу на світову економіку війни в Україні, а тепер уже – і в Ізраїлі. Серед тем для обговорення:
- Іпотека в США не була настільки дорогою з 2000 року.
- Ціни на нафту наприкінці вересня зросли на 30% порівняно із цьогорічним мінімумом, нагадавши про побоювання щодо ціни у $100 за барель або вище. Після тимчасового зниження, останнє зростання спричинено нападом Хамасу на Ізраїль.
- Погодні умови по всьому світу завдають шкоди урожаям, туристичній та інфраструктурній галузям, долаючи всі рекордні показники минулого.
- Світовий борг зріс на $10 трлн у першій половині 2023 року та на приголомшливі $100 трлн – за останнє десятиліття.
- Геополітика стає визначальним економічним чинником по мірі зростання напруженості між США та Китаєм, розвитком війни в Україні та порушення глобальних ланцюгів постачання.
Що найбільше бентежить фінансових мастодонтів? «Світ перебуває у надзвичайно крихкому стані на багатьох рівнях, – каже Ерік Нільсен, провідний економічний радник групи UniCredit. – Зміни клімату спричинили численні природні катаклізми, що забрали багато життів і коштували багато грошей – і є шанси, що ситуація погіршиться. Війна в Україні продовжується, і кінця їй не видно. А великі міграційні потоки продовжують напружувати ситуацію в демократичних країнах, зокрема у США та Європі – знову ж, кінця тому не видно».
Навряд чи в такій ситуації варто сподіватися на напрацювання рішення протягом одного тижня. Проте зустріч може дати відповіді на питання стосовно подальшої вартості запозичень, як урядам і центробанкам пригальмувати збільшення боргів та як зменшити витрати, не зашкодивши тим елементам економіки, що потребують підтримки.
Особливо важливими ці відповіді стануть у тому разі, якщо 2024 рік стане роком рецесії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].