Що таке «світовий борг» і чому цей показник важливий
6 з 10 економістів вважають, що світова економіка стане слабшою у 2023 році

Через неочікуване зростання інфляції до нових висот зріс і світовий борг. У ІІ кварталі 2023 року він сягнув рекордної позначки у $307 трлн, переважно через активність розвинутих країн – США, Японії, Великої Британії та Франції. За розміром світового боргу стежать аналітики Інституту міжнародних фінансів (ІМФ), утвореного центробанками 38 країн
– Що таке світовий борг?
– Світова зовнішня заборгованість, світовий борг – це сума запозичень урядів країн, підприємств всіх форм власності та громадян/домогосподарств. Він рекордно збільшується останнім часом – і це погана новина.
У 2021 році світовий борг досяг рекордної на той момент позначки у $303 трлн. Роком раніше його розмір становив $226 трлн. Зростання на цілих $77 трлн виявилося найбільшим зафіксованим стрибком із часів Другої світової війни.
Показник 2023 року – $307 трлн – не лише новий рекорд, а й негативний фактор впливу на співвідношення світового боргу до світового ВВП (приблизно $85 трлн). Тепер воно становить 336%.
«У міру зростання процентних ставок і збільшення рівня боргу зростатимуть і державні витрати на сплату відсотків за запозиченнями, що у свою чергу призводитиме до зростання внутрішнього боргу», – вказують в ІМФ.
– Чому світовий борг важливий?
– Згідно з даними Світового банку, економіки, що розвиваються, найбільше постраждали від попередніх боргових криз. І наразі далеко не всі змогли привести до ладу свої фінанси.
Щоб мати можливість обслуговувати та сплачувати свої борги, щонайменше 100 країн світу змушені будуть найближчим часом урізати витрати на охорону здоров’я, освіту та науку, а також на соціальний захист свого населення, порахували в Міжнародному валютному фонді.
У разі нездатності впоратися з борговим навантаженням країна оголошує дефолт за своїми борговими зобов’язаннями. Незалежно від розміру економіки країни-банкрута інформація про дефолт спричиняє паніку на фінансових ринках і гальмує розвиток світової економіки.
Для бізнесу погашення боргу за більш високими ставками може означати зменшення бюджетів на інвестиції у розвиток, фонд заробітної платні та дослідження. Неплатоспроможність ставить компанію на межу банкрутства.
Для пересічних громадян великі борги стають причинами для урізання витрат за різними напрямами на кшталт їжі чи пального. У зону ризику потрапляють найбідніші верстви.
– Що про світовий борг думають економісти?
– Коли країна з низьким рівнем доходів потрапляє у боргову скруту, це розкручує маховик інфляції та зменшення ресурсів для секторів охорони здоров’я, освіти та соціального захисту, що найбільше вразить бідних.
Боргова скрута – це ситуація, у якій країна нездатна виконувати свої боргові зобов’язання, роблячи вчасні виплати (відсотки, тіло кредиту тощо). За підрахунками МВФ та Світового банку, близько 60% країн із низькими доходами знаходяться у кроці або на грані такої скрути.
Зростання цін означає зростання інфляції, тож центральні банки підвищують процентні ставки, намагаючись її вгамувати. Високі процентні ставки у свою чергу означають більші відсотки за кредитами.
Понад 80% боргових зобов’язань станом на 2023 рік припадає на розвинуті країни, з найбільшими та зростаючими частками Сполучених Штатів, Японії, Великої Британії та Франції. Серед країн, що розвиваються, збільшують заборгованість Китай, Індія та Бразилія.
- Попри загальне поліпшення світової економічної ситуації, 6 з 10 провідних економістів вважають, що світова економіка стане слабшою поточного року (згідно дослідження Chief Economists Outlook від Всесвітнього економічного форуму). Тож ризики лишаються високими.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].