«путін прорахувався»: вплив росії на ринок газу знизиться вдвічі до кінця десятиліття – Bloomberg

«путін прорахувався»: вплив росії на ринок газу знизиться вдвічі до кінця десятиліття – Bloomberg

Газовий шантаж кремля змусив країни ЄС скоротити споживання та знайти нових постачальників

This text is also available in English
«путін прорахувався»: вплив росії на ринок газу знизиться вдвічі до кінця десятиліття – Bloomberg
фото Shutterstock

росія надовго втратила частку на світовому газовому ринку після того, як перекрила поставки газу більшості європейських країн у невдалій спробі досягти поступок щодо України.

Займаючи 30% у світовій торгівлі газом перед початком вторгнення в Україну, до кінця 2030-х років рф матиме лише 15%, прогнозує Міжнародне енергетичне агентство.

Джерело. На звіт агентства посилається Bloomberg.

Знайти нові ринки замість європейського, на який до вторгнення «Газпром» постачав 150 млрд кубометрів щороку, росії поки що вдається погано.

Спроби домовитися з Китаєм про збільшення постачань та будівництво трубопроводу «Сила Сибіру-2» наразі невдалі. Ще в березні, під час візиту до москви голови КНР Сі Цзіньпіна, російський диктатор путін пропонував наростити експорт на китайський ринок у 6 разів, до 100 млрд кубометрів на рік, і стверджував, що новий газовий контракт перебуває у високому ступені готовності.

Але ні навесні, ні через півроку, коли сам путін прибув із візитом до Пекіна, жодних документів щодо «Сили Сибіру-2» підписати не вдалося. Спроби росії вийти на азіатський газовий ринок пов'язані зі «значними труднощами», констатує МЕА.

Кремлю знадобилося майже 10 років, щоб умовити Китай на будівництво «Сили Сибіру-1» проектною потужністю 38 млрд кубометрів на рік.

Переговори щодо «Сили Сибіру-2» точаться вже восьмий рік, але марно. За даними Reuters, каменем спотикання залишається ціна газу, яка для Китаю вже майже вдвічі нижча, ніж для інших клієнтів Газпрому. У 2024 році вона становитиме $272 за тисячу кубометрів проти $482 для Європи та Туреччини.

Перспектив повернутися на європейський ринок у «Газпрому» також небагато: газовий шантаж Кремля змусив країни ЄС скоротити споживання та знайти нових постачальників. Попит на газ у Євросоюзі до кінця десятиліття скоротиться на 50 млрд кубометрів на рік, а потім почне зменшуватись і світове споживання, прогнозує МЕА.

При цьому європейські країни вже укладають довгострокові контракти з постачальниками ЗПГ, щоби десятиліттями закуповувати газ поза межами росії.

18 жовтня катарська QatarEnergy домовилася з Shell про постачання в Нідерланди зрідженого газу протягом 27 років, аналогічна угода про експорт у Францію була укладена з TotalEnergies, в Італію – з Eni.

Згідно зі звітністю, з липня 2022 року до кінця червня 2023-го «Газпром» отримав понад 1 трлн рублів чистого збитку, втратив дві третини запасів готівки на рахунках і був змушений скоротити видобуток газу на чверть – рекордну величину за всю історію компанії.

«Відключаючи Європу від газу, путін прорахувався, – каже Марія Снігова, старший науковий співробітник вашингтонського Center for Strategic and International Studies. – Більшість європейського ринку втрачено для росії, а геополітичний вплив “Газпрому” знижується, так само як і амбіції росії на статус газової наддержави».

Бекграунд. Між тим, росЗМІ повідомляли, що «газпром» постачатиме додатковий газ до Угорщини та Китаю майбутньої зими.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло