Андрій Пишний скорочує права Ради НБУ
Mind Explains

Андрій Пишний скорочує права Ради НБУ

Фактично Правління тепер само контролюватиме кошторис і закупівлі регулятора, а також методику нарахування зарплат правлінню

Андрій Пишний скорочує права Ради НБУ
Фото: прес-служба НБУ

У п'ятницю, 3 листопада, Національний банк заявив про зміни у своїй структурі. На перший погляд, відбуваються «косметичні» перестановки – ліквідація Секретаріату Ради НБУ та передача його функцій Офісу правління Нацбанку. Однак за зовнішньою простотою ховаються далекосяжні наслідки.

Які функції у Ради НБУ? Нагадаємо, що, згідно з Конституцією України, Рада Нацбанку розробляє основи грошово-кредитної політики та здійснює контроль за її проведенням.

Відповідно до закону «Про національний банк України», Рада НБУ – незалежний орган, який також відповідає за затвердження кошторису регулятора, методики визначення зарплати Правління та голови Нацбанку, кодексу етики, рішення про збільшення статутного капіталу регулятора тощо.

До Ради має входити дев'ять осіб, частина з яких призначається Верховною Радою, а частина – Правлінням НБУ. Голова Ради обирається строком на сім років, голова НБУ входить до Ради НБУ за замовчуванням.

Як Рада НБУ працювала раніше?  Секретаріат Ради, зокрема, займався контролем над кошторисом НБУ й безпосередньою вичиткою відповідних документів. Це команда з аналітиків, серед співробітників секретаріату – незалежні експерти, робота яких не залежить від їхніх відносин із Правлінням НБУ та головою НБУ.

Усі очільники НБУ повинні були тією чи іншою мірою зважати на Раду. Наприклад, за каденції Валерії Гонтарєвої (2014–2017 роки) тривалий час Рада Нацбанку не працювала повноцінно, оскільки була недосформована. Тоді міжнародні партнери України – фінансові наднаціональні конгломерати, зокрема МВФ – втрутилися у процес, а вимоги щодо роботи незалежної Ради НБУ фіксувалися навіть на рівні міжнародних угод України з її кредиторами.

З 2014 року під впливом міжнародних фінансових партнерів України йшло зміцнення Ради як органу. Голови НБУ та Правління регулятора тепер не просто радилися, але були змушені зважати на Раду й навіть домовлятися в особливо гострих моментах.

Що відбувається з Радою Нацбанку зараз? З приходом в НБУ нового голови Андрія Пишного восени 2022 року у Секретаріаті Ради НБУ розпочалися службові перевірки.

На цей момент до самої Ради входять шість членів, включно із самим Андрієм Пишним. У жовтні закінчилася семирічна каденція голови Ради НБУ Богдана Данилишина, і президент Володимир Зеленський підписав його звільнення.

Що невдовзі зміниться? 3 листопада НБУ заявив, що з метою оптимізації процесів організаційного забезпечення діяльності Правління та Ради НБУ внесено зміни до власної організаційної структури. «З організаційної структури Національного банку виключається Секретаріат Ради НБУ, а функції цього підрозділу передаються до Офісу правління НБУ та інституційних відносин, який і раніше, зокрема, відповідав за організацію та супровід взаємодії з Радою НБУ», – йдеться в повідомленні регулятора.

Навіщо це потрібно? Офіс правління НБУ належить до вертикалі управління голови НБУ.

«Рішення ухвалено регулятором з метою оптимізації виконання власних  функцій з урахуванням практики центральних банків, що входять до Європейської системи центральних банків, де впроваджена централізована структура підтримки та організаційного забезпечення для керівних органів, а також зважаючи на необхідність забезпечення виконання рекомендацій, наданих за результатами аудиту. Імплементація цього міжнародного досвіду в НБУ сприятиме підвищенню ефективності та злагодженості організаційного забезпечення діяльності Правління та Ради, поліпшенню взаємодії між Правлінням та Радою, а також оптимізації внутрішніх процесів і ресурсів регулятора», – уточнюють у Нацбанку.

Керівником Офісу правління НБУ є Оксана Ковальова, яка працює у НБУ з грудня 2022 року, тобто прийшла разом із командою Андрія Пишного. До НБУ вона працювала у Мінфіні, Укрсоцбанку та Ощадбанку.

У чому приховані ризики? Ліквідація Секретаріату Ради створює низку проблем. Наприклад, у складі Секретаріату Ради є незалежні експерти. Вони, очевидно, такими не залишаться в Офісі правління, який має зважати на думку голови Нацбанку.

Кошторис НБУ тепер не матиме незалежного контролера. Юридично члени Ради отримуватимуть документ на затвердження, але всю аналітику та висновки щодо конкретних статей видатків готуватимуть співробітники, підконтрольні голові  Нацбанку.

Примітно, що до 15 листопада Рада НБУ має затвердити кошторис регулятора на 2024 рік. Якщо раніше обґрунтування для цього подавав Секретаріат Ради за участю незаангажованих аналітиків, то тепер всю інформацію про кошторис, зокрема закупівлю, зарплату керівництва тощо, у розпорядження Ради подаватиме Офіс правління.

Очевидно, що Офіс правління НБУ не стане «слугою двох панів» і орієнтуватиметься на голову регулятора. На думку Mind, рано чи пізно це призведе до скорочення незалежності Ради та критики роботи команди НБУ, як уже було за часів Валерії Гонтарєвої. Тоді міжнародні фінансові організації «протиснули» наявність незалежної Ради НБУ.

Враховуючи ключову роль МФК у фінансуванні української економіки, подібна реакція не забариться і цього разу. Якщо ж цієї реакції міжнародних організацій не буде, то невідомо, яка доля чекає на саму Раду НБУ.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло