росіяни знайшли новий спосіб відмивати гроші – через північний Кіпр

росіяни знайшли новий спосіб відмивати гроші – через північний Кіпр

Їхня мета – продати активи, «очистити» гроші та перевести їх у Лондон, Дубай чи на Манхеттен

This material is also available in English
росіяни знайшли новий спосіб відмивати гроші – через північний Кіпр
фото DR

Через війну в Україні та запровадження проти росії санкцій західними країнами, росіяни почали шукати нові способи відмивати свої гроші. Таким місцем стала буферна зона у не визнаній світом Турецькій Республіці Північного Кіпру (ТРПК).

Джерело. Про це пише The Guardian.

Видання брало участь у 8-місячному розслідуванні «Секретного Кіпру», організованому Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів. Зокрема, з’ясувалося, що фірми Республіки Кіпр продовжували працювати з 25 росіянами, які потрапили під західні та українські санкції після анексії Криму в 2014 році.

Ще 71 клієнт опинився під санкціями після російського вторгнення в Україну, але кіпрські фірми не тільки не перестали надавати їм послуги, а й стали допомагати приховувати активи від блокування владою західних країн.

Тепер кіпрські юристи та фінансові фахівці навчають колег у північній частині острова, як обслуговувати росіян, і переводять туди їхні активи, пише The Guardian.

Турки-кіпріоти створюють «абсолютно анонімні трасти, це чудовий спосіб сховати активи, ніхто не ставить жодних питань, у цьому вся їхня краса для тих, хто відмиває гроші», пояснив газеті місцевий економіст Марткан Хаміт:

“Кінцева мета – не залишитись на Кіпрі. Мета – продати активи, «очистити» гроші та перевести їх у Лондон, Дубай, на Манхеттен”, – уточнив він.

“Постійно чуєш про росіян, які приїжджають з півдня з валізами грошей”, – розповів газеті Шенер Елджіл, голова спілки вчителів турків-кіпріотів.

Єдина країна, яка визнає ТРПК, Туреччина, зберігає добрі стосунки з росією. Тому і Північний Кіпр, наслідуючи приклад Туреччини, не застосовує санкції щодо москви, пояснює професор Мустафа Бесім, декан факультету бізнесу та економіки Східносередземноморського університету:

«росіяни можуть легко відкрити рахунок та покласти на нього гроші у будь-якому з 22 місцевих банків».

Кількість тих, хто прилітає до місцевого аеропорту, різко зросла після початку війни в Україні. Тільки цього року в ТРПК, за офіційними даними, оселилося понад 39 000 росіян. Число тих, хто в'їхав з півдня з січня по вересень, склало 58 788 осіб, за даними місцевого Міністерства туризму; загальна кількість прибулих цього року буде в сім разів більша, ніж три роки тому.

«Північний Кіпр не підпорядковується міжнародним угодам, там слабкі політичні інститути, і його визнає лише Туреччина», – каже політолог Сертач Сонан. Спровокований росіянами будівельний бум він називає «бізнесом з друкування грошей»:

“Це сіра зона ідеальна для того, хто хоче вести бізнес у тіні”, – зазначив він.

Хоча місцеві закони забороняють іноземцям володіти більш ніж трьома об'єктами нерухомості, через трасти можна купити стільки квартир та вілл, скільки забажаєш.

«Іноземні інвестори на чолі з росіянами купують буквально дюжини об'єктів за раз», – каже економіст Хаміт.

Джерела в державних органах пояснили The Guardian, що там заплющують очі на те, що відбувається, оскільки на видачі дозволів на будівництво, хабарях та податках на передачу прав власності можна зробити величезні гроші.

Бекграунд. Нагадаємо, німецький журналіст і письменник Хуберт Зайпель, який є автором документального фільму та двох бестселерів про путіна, отримав сотні тисяч євро від кіпрських офшорів, пов'язаних із російським олігархом Алєксєєм Мордашовим.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло