Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 23.01.2024 по 29.01.2024
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилось законодавство з 23.01.2024 по 29.01.2024
1. Укази Президента України:
- Документ: Указ президента України 17/2024 від 22.01.2024 (відбувся 24.01.2024) про історично населені українцями території рф.
Суть: Указом постановлено «внести на розгляд план дій щодо збереження національної ідентичності українців в російській федерації». У тому числі на історично населених ними землях (на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей рф).
- Документ: Указ президента України 21/2024 (відбувся 25.01.2024) від 23.01.2024 про утворення Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану.
Суть: Згідно з указом, утворюється консультативно-дорадчий орган – Рада з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану. Рада сприятиме консолідації зусиль держави та бізнесу в умовах воєнного стану, збереженню та розвитку підприємницького потенціалу.
Основними завданнями Ради визначено системний аналіз забезпечення в умовах воєнного стану права на підприємницьку діяльність, формування державної політики щодо гарантування права на підприємництво, напрацювання та внесення на розгляд президента України пропозицій щодо шляхів розв'язання проблемних питань.
2. Регуляторні акти.
Кабінет міністрів України:
- Документ: Постанова від 19 січня 2024 р. № 55 (відбулась 23.01.2024) про затвердження порядку обміну інформацією між органами влади й магазинами Duty Free.
Суть: Урядовим рішенням передбачено запровадження на час дії воєнного стану ефективного контролю за дотриманням обмежень з реалізації магазинами Duty Free тютюнових виробів і алкогольних напоїв одній особі протягом однієї доби (орієнтовно 2 пачки іноземних цигарок та 2 літри алкоголю.
- Документ: Постанова від 19 січня 2024 р. № 54 (відбулась 23.01.2024) про затвердження порядку ведення та оприлюднення бази даних витягів із звітів з енергетичного аудиту.
Суть: Згідно з документом, база даних має містити витяги із звітів з енергетичного аудиту та результати проведення моніторингу витягів та верифікації звітів. Держателем та адміністратором бази даних є Держенергоефективності, яке здійснює нормативно-правове, організаційно-методичне, інформаційне забезпечення формування і доступу до бази даних. Користувачами бази даних є: енергетичні аудитори; замовники енергетичного аудиту та їх уповноважені представники; кваліфікаційні організації та їх уповноважені працівники.
- Документ: Постанова від 19 січня 2024 р. № 53 (відбулась 24.01.2024) про затвердження нового порядку перевірки документів, що супроводжують вантаж із насінням і садивним матеріалом.
Суть: Порядком передбачено, що на період воєнного стану в Україні та протягом 90 днів після його припинення ввезення на територію України садивного матеріалу сортів суспільного надбання та загальнопоширених сортів, щодо яких відсутні відомості в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для закладення та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду, хмелю) здійснюється на підставі фітосанітарного сертифіката (фітосанітарного сертифіката на реекспорт), повідомлення про належність сорту, що ввозиться, до сортів суспільного надбання або загальнопоширених сортів, виданого Мінагрополітики відповідно до поданої заявки на сорт, та копії документа про якість садивного матеріалу.
Документ визначає процедуру проведення перевірки документів та інформації, зазначеної у документах під час здійснення фітосанітарного контролю насіння і садивного матеріалу, зокрема за допомогою єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».
- Документ: Постанова від 23 січня 2024 р. № 78 (відбулась 26.01.2024) про визначення уповноваженого органу з отримання звітів про обсяги виробництва та/або обігу алкогольних напоїв.
Суть: Кабмін визначив Державну податкову службу, її територіальні органи уповноваженим органом виконавчої влади щодо отримання щорічного звіту про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі імпорту та експорту) алкогольних напоїв, що подається малими виробництвами виноробної продукції, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими) та/або здійснюють експорт, імпорт зазначеної продукції.
Крім того, податкова також отримуватиме щоквартальний звіт про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі експорту) алкогольних напоїв, що подається малими виробництвами дистилятів, які мають ліцензію на виробництво спиртових дистилятів, ліцензію на виробництво алкогольних напоїв та/або ліцензію на оптову та/або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
- Документ: Розпорядження від 23 січня 2024 р. № 49-р про схвалення стратегії розвитку територій у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення на 2024-2032 роки.
Суть: Стратегія спрямована на визначення перспективних напрямів ефективного використання територій в зоні відчуження і відселеній частині зони безумовного (обовʼязкового) відселення, пошук та впровадження інноваційних рішень для розвитку території спеціального промислового використання при дотриманні вимог ядерної та радіаційної безпеки, дотримання заходів з біологічної і генетичної безпеки при вивченні відновлення дикої природи на радіаційно-забрудненій території, підтримки у екологічно безпечному і пожежобезпечному стані радіаційно-забруднених територій, удосконалення захисних барʼєрів, проведення комплексного радіаційно-екологічного моніторингу, сприяння створенню інвестиційних можливостей.
Затверджено операційний план заходів з реалізації Стратегії на 2024-2026 роки.
НКЦПФР:
- Документ: Рішення від 29.11.2023 № 1334 (відбулось 18.01.2024) про внесення змін до розмірів плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб.
Суть: Доповнено до розмірів плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб новим пунктом. Зокрема, відтепер за реєстрацію специфікації деривативного контракту (змін до них) потрібно платити 7000 грн.
НБУ:
- Документ: Постанова від 11 січня 2024 року № 5 про затвердження положення про визначення пов’язаних із кредитною спілкою осіб.
Суть: Це положення розроблено з метою визначення пов’язаних із кредитною спілкою фізичних та юридичних осіб. Згідно з документом, кредитні спілки повинні до 1 липня 2024 року привести свою діяльність у відповідність до вимог відповідного положення та подати до Національного банку перелік пов’язаних із кредитною спілкою осіб.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: 10423від 22.01.2024 щодо рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України.
Що пропонується: Законопроєктом пропонується відмінити усі підвищувальні та понижувальні коефіцієнти, що застосовуються до ставок рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України. Крім того, проєкт закону пропонує доповнити платників рентної плати суб’єктами господарювання, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензії на користування радіочастотним спектром та витягу з реєстру присвоєнь радіочастот загальних користувачів.
Документом також передбачено виключення норм щодо надання повноважень Кабінету Міністрів України затверджувати методику розрахунку ставок рентної плати за користування радіочастотним спектром.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10427 від 24.01.2024 про внесення змін до деяких законів України щодо обігу насіння сортів бавовника в Україні.
Що пропонується: Проектом закону передбачається спрощення процедур ввезення та обігу на території України сортів бавовника встановивши можливість на період воєнного стану та протягом двох років з дня його завершення або скасування:
- спрощеної процедури державної реєстрації сорту бавовника без проведення кваліфікаційної експертизи;
- ведення в обіг насіння сортів бавовника та його використання дозволяється без проведення сертифікації;
- імпорту та промислового виробництва генетично модифікованого бавовнику, а також продукції, виробленої із його застосуванням, без державної реєстрації ГМО та отримання відповідних дозволів.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі зі Степаном Чернявським.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10431 від 25.01.2024 щодо врегулювання питання сплати земельного податку для державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.
Що пропонується: Проектом закону пропонується внести зміни до Податкового кодексу України, якими передбачається, що ставку земельного податку у розмірі 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки може розповсюджуватись лише на земельні ділянки, на яких розміщуються об’єкти нерухомого майна, що перебувають у користуванні суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності.
Ініціатор: нардеп Олександр Лукашев.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10432 від 25.01.2024 щодо гарантування права учасників товариств на збільшення своєї частки у статутному капіталі за рахунок додаткових вкладів.
Що пропонується: Проектом закону пропонується розподіляти частки статутного капіталу відповідно до внесених додаткових вкладів учасниками товариства у випадку, якщо один із учасників прострочив внесення такого додаткового вкладу.
Ініціатор: нардеп Олександр Лукашев.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10433 від 25.01.2024 про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України щодо охорони водних біоресурсів та середовища їх існування.
Що пропонується: Законопроєктом передбачається за порушення правил рибальства накладати штраф на громадян від сорока до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Водночас за грубе порушення правил рибальства та/або режимів промислу (добування (вилов) водних біоресурсів пропонується накладати штраф на громадян від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь лову, а на посадових осіб – від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь лову.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: Опрацьовується в комітеті.
4. Важливі новини:
В Україні хочуть створити прозорий ринок біопалива
НБУ зобов’язав банки, фінустанови та кредитні спілки звітувати про активні операції боржників
Польські фермери починають великі протести проти безконтрольного імпорту агропродукції з України
Український бізнес тепер може офіційно купувати рекламу в Telegram
НКЦПФР включила до списку ненадійних інвестпроєктів ще 14 кейсів
Трейдери намагаються штучно занизити ціни на пшеницю та кукурудзу в Україні – ВАР
НКЦПФР дозволила емітентам цінних паперів не розкривати регульовану інформацію на період війни
НБУ зберіг облікову ставку на рівні 15%
У «Дії» запустили продаж чотирьох нових облігацій
У 2024 році зменшиться попит на транзит українського зерна через ЄС – Сольський
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 16.01.2024 по 22.01.2024.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].