Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 16.01.2024 по 22.01.2024

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 16.01.2024 по 22.01.2024

Основні регуляторні новації минулого тижня

Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 16.01.2024 по 22.01.2024
Фото: ілюстративне

Як змінилось законодавство з 16.01.2024 по 22.01.2024

1. Регуляторні акти. 

Кабінет міністрів України:

  • Документ: Постанова від 12 січня 2024 р. № 29 (відбулась 17.01.2024) про ведення реєстру інвестиційних проєктів із значними інвестиціями.

Суть: Відтепер ДПС та Держмитслужба надають відомості щодо обсягів наданої державної підтримки для проєктів із значними інвестиціями (звільнення від сплати окремих податків та зборів відповідно до Податкового кодексу України та звільнення від оподаткування ввізним митом нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього) в рамках автоматичного обміну інформацією через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.

  • Документ: Постанова від 12 січня 2024 р. № 26 (відбулась 17.01.2024) про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання в галузі цивільної авіації.

Суть: Відтепер до переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес також відносять: послуги із забезпечення функціонування аеропорту, якщо територія обслуговування аеропорту або її частина за відсутності аеропорту ізольована настільки, що це перешкоджає її соціальному та економічному розвитку; послуги з перевезення пасажирів повітряним транспортом щодо повітряного маршруту або групи повітряних маршрутів для задоволення транспортних потреб, які не можуть бути належним чином задоволені наявними повітряними маршрутами або іншими видами транспорту.

  • Документ: Розпорядження від 29 грудня 2023 р. № 1228-р щодо схвалення Довгострокової стратегії термомодернізації будівель на період до 2050 року.

Суть: Уряд схвалив довгострокову стратегію термомодернізації будівель на період до 2050 року, визначивши Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури державним замовником програми. Крім того, Кабмін вніс зміни до концепції реалізації держполітики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, збільшивши кількість будівель із близьким до нульового рівнем споживання енергії.

Детальніше

  • Документ: Постанова від 16 січня 2024 р. № 42 (відбулась 18.01.2024) про внесення зміни до переліку надавачів бюджетних грантів.

Суть: Кабмін визначив Фонд розвитку підприємництва надавачем бюджетних грантів.

  • Документ: Розпорядження від від 12 січня 2024 р. № 23-р про включення індустріального парку “БФ Термінал” до реєстру індустріальних (промислових) парків.

Суть: Уряд включив  до реєстру індустріальних (промислових) парків індустріальний парк “БФ Термінал ” строком на 30 років. Індустріальний парк розміщується на території смт Батьово та с. Батрадь Берегівського району Закарпатської області.

Мінцифри:

  • Документ: Угода 642_002-23 від 29.12.2023 між Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством досліджень, інновацій та цифровізації Румунії щодо розвитку електронних комунікацій та співпраці у сфері цифровізації та кіберзахисту.

Суть: Сторони, керуючись положеннями цієї Угоди зобов’язуються працювати та надавати взаємодопомогу з розвитку електронних комунікацій, цифровізації та кіберзахисту, зокрема за такими напрямками:

  • підтримка та реалізація проектів, спрямованих на відновлення та модернізацію інфраструктури широкосмугового доступу до Інтернету України;
  • співпраця та підтримка участі України в програмах фінансової підтримки та фондах ЄС, зокрема Connecting Europe Facility (CEF);
  • підвищення стійкості та захищеності інформаційно-комунікаційних технологій/цифрової інфраструктури в Україні та Румунії, зокрема, шляхом зменшення залежності від постачальників електричної енергії через використання джерел альтернативного електроживлення, тощо.

Мінфін:

  • Документ: Наказ від 27.11.2023  № 660 (відбувся 12.01.2024) про затвердження переліку банків України та умов, на яких ці банки залучатимуться до касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів з видачі готівки за чеками органів Державної казначейської служби України у 2024-2026 роках.

Суть: Мінфін затвердив перелік банків України та умови, на яких ці банки залучатимуться до касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів з видачі готівки за чеками органів Державної казначейської служби України у 2024-2026 роках. До переліку, зокрема, включено: «ПриватБанк», «Укргазбанк», «Державний експортно-імпортний банк України», «Державний ощадний банк України» та інші.

НБУ:

  • Документ: Постанова від 29.12.2023 № 204 (відбулась 01.01.2024) про затвердження положення про порядок обліку страховиком договорів, пов’язаних зі здійсненням діяльності із страхування.

Суть: Страховик, який мав статус страховика станом на 01 січня 2024 року, зобов’язаний до 30 червня 2024 року включно привести свою діяльність у відповідність до вимог положення та надіслати до Національного банку України письмове запевнення в довільній формі. Зокрема, страховик зобов’язаний забезпечити своєчасне, повне, систематичне та хронологічне відображення всіх операцій зі страхування, на підставі первинних документів, даних та/або інформації відповідно до внутрішніх документів страховика, включаючи облікову політику страховика та вимоги законодавства України з бухгалтерського обліку та фінансової звітності, тощо.

  • Документ: Постанова від 29.12.2023  № 199 (відбулась 01.01.2024) про затвердження положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг.

Суть: Це положення визначає порядок та процедури авторизації діяльності осіб, які мають намір здійснювати / право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг, та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, включаючи:

  • порядок видачі та зміни обсягу ліцензії на вид діяльності з надання фінансових послуг, а також видачі ліцензії на здійснення валютних операцій в частині торгівлі валютними цінностями в готівковій формі; 
  • порядок погодження / повідомлення про набуття або збільшення істотної участі в надавачах фінансових послуг (крім кредитних спілок);
  • умови та порядок акредитації / реєстрації філій страховиків-нерезидентів, філій іноземних установ, а також умов діяльності філій страховиків-нерезидентів;
  • вимоги до ділової репутації та порядок оцінки ділової репутації надавачів фінансових послуг, державне регулювання і нагляд за якими здійснює Національний банк, а також керівників, учасників, ключових осіб (кандидатів на ці посади) таких надавачів фінансових послуг, юридичних і фізичних осіб, які є власниками істотної участі або мають намір набути або збільшити істотну участь у надавачі фінансових послуг, тощо.

МВС:

  • Документ: Наказ від 24.11.2023  № 954 (відбувся 12.01.2024) про затвердження переліку вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку.

Суть: Відповідний порядок визначає: вимоги до приміщень (кабінетів, класів), їх обладнання; вимоги до майданчика, його облаштування; вимоги до транспортних засобів, їх органів керування та механізмів; кваліфікаційні вимоги до спеціалістів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв.

2. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.

  • Документ: 10411 від 16.01.2024 щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу.

Що пропонується: Законопроєктом пропонується запровадити європейський підхід щодо узагальнення положень стосовно митних режимів, зокрема доповнити Кодекс новими статтями, які передбачають зміни щодо:

  1. Авторизацій для поміщення товарів у митні режими імпорту (в частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території;
  2. Запровадження умови зберігання документів та ведення записів, як умови отримання авторизації;
  3. Визначення механізму передачі прав та обов’язків утримувача авторизації (утримувача процедури);
  4. Надання можливості переміщення товарів, які перебувають під митним контролем, у рамках відповідного митного режиму, без поміщення товарів у митний режим транзиту;
  5. Розширення переліку звичайних операцій з товарами та чіткого регламентування вимог до їх здійснення, тощо.

Ініціатор: Кабмін.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

  • Документ: 10412 від 17.01.2024 щодо вдосконалення повноважень керівних органів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Що пропонується: Законопроектом запропоновано унормувати питання щодо конкретизації повноважень виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо:

  • складання проекту звіту про виконання кошторису витрат Фонду та подання його на затвердження адміністративній раді Фонду;
  • затвердження звіту про виконання кошторису витрат Фонду на здійснення тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку;
  • подачі на розгляд адміністративної ради Фонду пропозиції щодо визначення аудитора для проведення аудиторської перевірки Фонду, тощо.

Ініціатор: Кабмін.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

  • Документ: 10413 від 17.01.2024 щодо забезпечення правомірності здійснення моніторингу cпособу життя суб’єктів декларування.

Що пропонується: Мета законопроекту полягає в унеможливленні зловживань Національним агентством наданими йому повноваженнями у сфері моніторингу способу життя суб’єктів декларування. Проєктом пропонується унормувати діяльність Національного агентства у сфері моніторингу ним способу життя суб’єктів декларування шляхом визначення, що такий моніторинг може здійснюватись виключно за період перебування особи, щодо якої він здійснюється, у статусі суб’єкта декларування. При цьому, предметом такого моніторингу можуть бути виключно активи, набуті особою у статусі суб’єкта декларування.

Ініціатор: народні депутати Антоніна Славицька та Олександр Ткаченко..

Статус: Опрацьовується в комітеті.

  • Документ: 10425 від 22.01.2024 щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України.

Що пропонується: Президент України пропонує спростити процедуру прийняття до громадянства України для деяких категорій осіб. Згідно із законопроєктом, декларацію про відмову замість зобовʼязання припинити іноземне громадянство подаватимуть:

  • ті, хто проходять чи проходили військову службу за контрактом у ЗСУ, Держспецслужбі транспорту, Нацгвардії або є дитиною чи одним із подружжя такої людини;
  • громадяни держави, визнаної Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом, які зазнали в країні своєї громадянської належності переслідувань, що підтверджується документом;
  • біженці чи люди, яким надали притулок в Україні;
  • ті, хто має визначні заслуги перед Україною.

Законопроєкт також визначає підстави для втрати українського громадянства.

Ініціатор: Президент України Володимир Зеленський.

Статус: Опрацьовується в комітеті.

Детальніше

4. Важливі новини:

Молдова ухвалила рішення про запровадження знижки на транзит української продукції протягом 2024 року

КРАІЛ визнаватиме закордонну сертифікацію грального обладнання в Україні

Митниця блокує імпорт міндобрив в Україну – УКАБ

Євросоюз хоче продовжити безмитну торгівлю з Україною до 2025 року, Польща – проти

НБУ пропонує іноземним регуляторам розкривати інформацію про зв’язки їх клієнтів із рф

Голова бюдженого комітету ВР пропонує збільшити податки для тих, хто заробляє понад 20 000 грн

Експорт українського зерна в січні сягнув майже 3 млн тонн

Кабмін обмежив магазинам Duty Free продаж тютюну та алкоголю

Румунські фермери вимагають від влади рішень на рівні ЄС щодо імпорту з України – ЗМІ

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 09.01.2024 по 15.01.2024.













У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло