Допомога Україні від Заходу перевищила план Маршалла для повоєнної Європи
Зовнішня підтримка виявилася «гігантською», за її рахунок було профінансовано 50% українського бюджету

Фінансова підтримка України після російського вторгнення перевищила масштаби допомоги, яку Сполучені Штати надали країнам післявоєнної Європи. З точки зору частки ВВП одержувачів коштів, підтримка України «набагато більшf в реальному обчисленні, ніж план Маршалла після Другої світової війни», сказала в інтерв'ю Politico Оділь Рено-Бассо, президентка Європейського банку реконструкції та розвитку.
Джерело: moscowtimes.eu
З початку війни в Україні до кінця 2023 року Євросоюз та США виділили 27,5 млрд євро та 22,9 млрд євро відповідно, зазначила Рено-Бассо: зовнішня підтримка виявилася «гігантською», за її рахунок було профінансовано 50% українського бюджету. У сумі це 27% ВВП України розміром 186 млрд євро.
Цього року ЄС, як очікується, перерахує ще 18 млрд євро – майже 10% ВВП, сказала Рено-Бассо.
Американський законопроект про допомогу Україні, який у вівторок був ухвалений у Сенаті, передбачає виділення Києву на бюджетні потреби $7,85 млрд (проте документ ще має бути схвалений Палатою представників).
Масштаби підтримки України західними країнами можна порівняти з витратами за планом Маршалла (названий так на ім'я держсекретаря Джорджа Маршалла, який його запропонував) і в грошах.
У 1948 році США виділили 18-ти країнам Західної Європи $13,3 млрд на чотири роки. У сьогоднішніх грошах це майже $169 млрд.
Згідно з підрахунками Кільського інститут світової економіки на 31 жовтня 2023 року, Євросоюз, його інститути та США надали Україні загалом 204,6 млрд євро ($219 млрд).
Фінансова допомога (за вирахуванням коштів на військові та гуманітарні потреби) склала, за участю Великої Британії, Норвегії та Швейцарії, які не входять до ЄС, майже 122 млрд євро, а з урахуванням дружніх Заходу Японії та Південної Кореї – 128 млрд євро ($130,5 млрд і $137 млрд відповідно).
Щоправда, не всі з обіцяних коштів перераховано. Наприклад, інститути ЄС, включаючи Європейський інвестиційний банк, фінансуватимуть Україну протягом кількох років, тому з обіцяних 77,1 млрд євро поки що виділено 23,6 млрд євро. Але й допомога Україні надається лише два роки – проти чотирьох років за планом Маршалла.
У лютому ЄС домовився надати Києву ще 50 млрд євро ($53,5 млрд) протягом найближчих чотирьох років. З їх врахування допомога Україні перевищить виплати за планом Маршалла і в грошовому вираженні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].