Рада попередньо схвалила грантову систему оплати навчання
Проєкт закону, зокрема, запроваджує реформу фінансування вищої освіти

Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Мета проєкту закону – розширити інструменти державного фінансування вищої освіти через розвиток принципу співфінансування оплати навчання з боку держави та фізичних (юридичних) осіб і підвищити ефективність використання держресурсів.
У результаті протягом наступних п’яти років частка вступників, які можуть одержати повну або часткову державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання, має збільшитися на 40%.
Згідно з проєктом закону, розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної вступником спеціальності. Відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ – на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме за кошти фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит.
Передбачено, що державні гранти виплачуватимуть упродовж встановленого терміну навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції.
Документом також відводиться частина бюджетних місць для вразливих категорій вступників, згідно зі встановленими квотами. Зазначається, що правила розміщення державного замовлення в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти не зміняться.
Законопроєктом, зокрема, пропонується:
- забезпечення права на здобуття вищої освіти, у тому числі шляхом безоплатного для здобувачів навчання для здобуття вищої освіти за державним або регіональним замовленням, з повною або частковою оплатою навчання за рахунок державних грантів, пільгових довгострокових кредитів на навчання для здобуття вищої освіти, ваучерів;
- окреслення категорій осіб, які можуть повторно здобути вищу освіту з використанням коштів державного (місцевого) бюджету;
- уточнення положень щодо прийому на навчання для здобуття вищої освіти, а саме конкурсного відбору вступників, розрахунку конкурсного бала, переліку осіб, які можуть брати участь у конкурсному відборі з урахуванням балів за вступні випробування в закладі вищої освіти замість балів ЗНО або вступних випробувань з використанням організаційно-технологічних процесів зовнішнього незалежного оцінювання;
- виділення в окрему статтю умов надання державної цільової підтримки для здобуття вищої освіти з урахуванням зміни моделі фінансування здобуття вищої освіти. Встановлено, що надання державної цільової підтримки передбачає врахування фінансово-майнового стану її отримувача, зокрема для виплати соціальної стипендії;
- окреслення умов забезпечення працевлаштування осіб, які здобувають вищу освіту, в тому числі щодо зобов’язань здобувача вищої освіти укласти договір про працевлаштування у випадку надходження відповідної пропозиції від роботодавця;
Якщо парламент ухвалить законопроєкт у цілому, нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що держава надасть 3,5 млрд грн мікрогрантів на започаткування та розширення малого бізнесу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].