Як ефективно організувати роботу з ветеранами та підтримати їхні родини
Стартував цикл інформаційних сесій Програми «U-LEAD з Європою»

Цикл інформаційних сесій, які допоможуть органам місцевого самоврядування організувати роботу з ветеранами та підтримку їхніх родин, розпочала Програма «U-LEAD з Європою». Вони дадуть можливість сформувати комплексний підхід у підтримці ветеранів і ветеранок та їхніх сімей, вибудовувати якісну ветеранську політику, організувати системну роботу з надання послуг ветеранам та їхнім родинам на належному рівні навіть за умов обмеженості ресурсів, – повідомляє U-LEAD.
Під час першої інформаційної сесії експертки U-LEAD Людмила Пона й Людмила Березовська роз’яснили роль і повноваження органів місцевого самоврядування у підтримці ветеранів та членів їхніх сімей, ознайомили з формами, методами роботи та покроковими алгоритмами щодо організації роботи з ветеранами / ветеранками та їхніми родинами. А також звернули увагу на ризики й виклики, які виникають під час надання підтримки та допомоги.
«Зараз є багато різних програм, точкових проєктів, організацій та установ, які підтримують ветеранів (учасників бойових дій), надають послуги, допомагають. Громада має скоординувати їхню діяльність так, щоб вони доповнювали та взаємодіяли між собою, об’єднати спільною метою, залучити населення до участі. Мають бути умови, простори, заклади, люди, політика громади, підготовка громади до повернення героїв. І дуже прошу не чекати методичних рекомендацій, а працювати вже зараз», – зазначила Людмила Пона.
Учасників сесії ознайомили з прикладами пілотних проєктів, спрямованих на роботу з учасниками бойових дій, які можуть впроваджуватися у громадах: інститут помічника ветерана; комплексна соціальна послуга формування життєстійкості; соціальний працівник у мультидисциплінарних реабілітаційних командах; соціальне відновлення для військовослужбовців та їхніх родин, супровід військових та їх сімей у військових частинах; надання адміністративних послуг за принципом «єдиного вікна»; інститут ветеранського кейс-менеджера; ветеранські простори.
Щоб організувати роботу з ветеранами війни та членами їхніх сімей, ОМС необхідно здійснити комплексну оцінку потреб, проаналізувати, чи достатньо ресурсів для їх забезпечення, переглянути місцеві цільові програми та, якщо це необхідно, внести зміни.
«Часто говорять про базові потреби ветеранів. Але треба розуміти, що в цих базових потребах «сидить». Наприклад, працевлаштування – це базова потреба безпеки. Забезпечуючи її, громада може рухатися далі й розвиватися», – наголосила пані Пона.
На думку експерток, громада має працювати на випередження викликів, пов’язаних із поганою координацією діяльності різних структур, недостатньою організацією психосоціальної допомоги, проблемою лідерства серед ветеранських громадських організацій та відсутністю кадрів у громаді.
«Червоними лініями» у роботі з ветеранами є дискредитація статусу, декларативний характер підтримки, байдужість до результату діяльності та бюрократизація процесів (збирання довідок, вимагання додаткових ксерокопій тощо). Саме тому важливим є системний моніторинг ситуації у громаді, прогнозування тенденцій і підготовка кадрів, які розуміються на тому, як працювати із цією чутливою аудиторією, йшлося на інформаційній сесії.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].