Позитивні практики територіальних громад. Як створити безпечне середовище
Гірська громада, що на Київщині, поділилася досвідом системної роботи та залучення фінансування у створення безпекової інфраструктури

Про позитивну практику розбудови безпечного середовища йшлося на заході «Розбудова інфраструктури для забезпечення безпечного середовища на прикладі Гірської міської територіальної громади». Захід провів Київський регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою» за участі голів громад Київщини.
Так, у Гірській громаді створено муніципальну варту під керівництвом начальника відділу цивільного захисту населення. До неї наразі входять 8 осіб, чергують екіпажами по 2 особи. Як підкреслює U-LEAD, на відміну від поліцейського екіпажу, варта постійно знаходиться у територіальній громаді та має можливість швидко реагувати на події. Вартові постійно проходять сертифіковані навчання, тож їх можливості досить широкі, зокрема – їх можуть офіційно залучати до ліквідації пожеж.
Крім муніципальної варти створено штаб для ліквідації надзвичайних ситуацій, який тісно взаємодіє із поліцією. За твердженням представників громади, кількість правопорушень зменшилася.
У Гірській громаді діє цільова програма фінансування «Безпечна громада». В її рамках, зокрема, ведеться фінансування і інфраструктури, і навчальної системи для здобуття навичок мешканцями та підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування і комунальних закладів.
Так, за цією програмою громада інвестувала у створення системи відеонагляду, як має 139 камер на 3 населені пункти та обмінюється даними із системою «Безпечна Київщина». А штрафи, що сплачуються завдяки її роботі, витрачаються на ліквідацію стихійних сміттєзвалищ.
З метою забезпечення безпеки у закладах освіти там впроваджено ризико-орієнтований підхід до безпеки. Для кожного освітнього закладу розроблено індивідуальні плани та сформовано добровільні рятувально-аварійні бригади з числа працівників, які постійно проходять навчання. Крім того, встановлено сучасні системи пожежної безпеки та охоронної сигналізації, внутрішній відеонагляд.
У закладах також працюють класи безпеки, Safety camp, а також є безпековий хаб, який функціонує у Ревненському ліцеї Гірської сільської ради. Останній має на меті сформувати культуру безпеки, розуміння дій, якщо виникла конкретна небезпечна ситуація. Окрім того, запроваджені навчання працівників освіти базовим реанімаційним заходам, дорожній, пожежній та мінній безпеці, кібербезпеці та безпеці робочого середовища.
Зараз Гірська громада працює над створенням Центру безпеки, приміщення якого вже будується, і який має на меті об’єднати усі служби громади, що відповідальні за безпеку. Серед планів – запуск кол-центру на кшталт «911».
Для реалізації зазначених проєктів було витрачено близько 100 млн грн. Окрім фінансування з бюджету громади та бюджетів вищого рівня, було залучено ґрантові кошти в рамках Угоди мерів, проєктів за підтримки МОМ та Юнісеф.
«Кожен голова намагається взяти кращі практики. Ми організували роботу команди, розподілили функції і завдання за посадовими особами таким чином, щоб робота була системна. Ми запровадили систему збору даних для того, щоб моніторити, як ми рухаємось до поставлених цілей», – повідомив Гірський сільський голова Роман Дмитрів.
«На прикладі Гірської громади ми мали можливість переконатися, що в умовах війни безпека має бути пріоритетним напрямом. Організація безпечного простору в дитячому садочку та навчальні програми з безпеки в школі закладають цеглинки в свідомості маленьких українців. А системна та повсюдна робота керівництва громади щодо створення безпечного середовища дозволяє кожному мешканцю Гірської громади почуватися комфортно навіть під час оголошення повітряних тривог», – підсумувала презентований досвід керівниця Регіонального офісу U-LEAD в Київській області Олена Іванченко.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах та приділяє велику увагу поширенню позитивних практик та обміну досвідом серед громад.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].