ЄС відмовився від російського газу та ЗПГ у спільних закупівлях
рф і білорусь не будуть допущені до участі в механізмі спільних закупівель газу країнами блоку ЄС

Рада Європейського Союзу ухвалила резолюцію і директиву про встановлення спільних правил для внутрішнього ринку відновлюваних джерел енергії, природного газу й водню, а також про реформування газового законодавства ЄС.
«Держави-члени мають право у виняткових випадках застосовувати пропорційні заходи для тимчасового обмеження доступу окремих користувачів мережі до потужностей у точках входу та на терміналах ЗПГ для постачання з росії та Білорусі, якщо це необхідно для захисту їхніх основних інтересів безпеки», – заявили в Раді.
Механізм, введений у відповідь на газову війну, розпочату москвою, охоплює 15% газу, що закачується у сховища. Обмеження поширюються як на трубопровідний газ, так і на зріджений природний газ.
«До 31 грудня 2025 року постачання природного газу з ЗПГ-об’єктів у росії та білорусі не повинно пропонуватися через механізм агрегування попиту та спільної закупівлі природного газу», – йдеться в документі.
Після цієї дати комісія може ухвалити рішення про тимчасове виключення постачання природного газу з росії та білорусі або ЗПГ із заводів у цих країнах на період до одного року.
«Механізм агрегування попиту та спільної закупівлі природного газу є важливим інструментом для організації диверсифікації постачання газу та поступового зменшення залежності від російського газу в багатьох державах-членах», – зазначено в директиві.
Нові правила дозволять відновлюваному газу, газу з низьким вмістом вуглецю та водню відігравати важливу роль у ЄС та допоможуть досягти цілей декарбонізації ЄС.
Документ також встановлює нові правила транспортування, доставлення та зберігання природного газу й водню. Оператори газо- та водопроводів мають розробити десятирічний план розвитку мережі ЄС.
ЄС уже поставив за мету повністю відмовитися від російського газу до 2027 року. Однак наразі постачання «Газпрому» продовжуються двома з п'яти трубопроводів, а закупівлі російського ЗПГ зросли з початку війни в Україні.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що санкції, які запровадили Сполучені Штати, практично зупинили видобуток та експорт російського зрідженого природного газу. росія в наступних кілька років очікує настільки серйозну економічну ситуацію в цій сфері, що намагається знайти способи обійти ці обмеження.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].