Експерти: радіолокаційні літаки ASC 890, надані Швецією Україні, покращать бойові спроможності F-16
За даними кількох джерел, Київ отримає два таких літаки

Швеція повідомила, що передає Україні найбільший пакет військової допомоги, до якого увійдуть унікальні літаючі радари: літаки радіолокаційного виявлення ASC-890.
Передача Україні таких літаків є великою і важливою новиною, оскільки вони значно посилять повітряні сили ЗСУ після того, як ті отримають від західних союзників винищувачі F-16, пише ВВС.
У пресрелізі Міноборони Швеції не йдеться про кількість таких літаків, але, за повідомленням кількох джерел, ЗСУ передадуть дві одиниці ACS-890.
Літаючий радар, перебуваючи на великій висоті, здатний контролювати повітряний простір на більшу дальність, ніж наземні РЛС, обмежені горизонтом, зазначає видання. Зараз у ЗСУ таких літаків немає.
Країни-члени НАТО використовують літаки-розвідники різних типів біля кордонів України та Чорного моря, але вони не залітають у повітряний простір країни. Тому ЗСУ не може використовувати їхню інформацію – дальності дії радарів не вистачає, щоб стежити за повітряною обстановкою в глибині російського тилу. Саме тому Україні було важливо отримати свій власний радар.
росія застосовує літаки далекого радіолокаційного виявлення – застарілі А-50 і сучасніші А-50У. Перед початком вторгнення росія мала три застарілі A-50 і шість А-50У.
Два російські А-50У були збиті на початку 2024 року. Хоча можливості російських ВКС після цього скоротилися, однак наявність таких систем сильно ускладнює застосування української авіації – вони контролюють повітряний простір і управляють діями російських винищувачів.
Шведські літаки ACS-890 (їх також називають Saab 340B) – такі ж літаки раннього радіолокаційного виявлення. При цьому радар для цієї системи був розроблений на початку 1990-х років і з того часу модернізувався, тобто це значно більш сучасні системи.
За інформацією виробника, Erieye здатна виявляти повітряні цілі на відстані до 450 кілометрів.
Ще однією перевагою шведського літака є потенційна можливість інтегрувати його в систему обміну інформацією Link 16, яку використовують багато західних повітряних і наземних систем.
Винищувачі F-16, які Україна, ймовірно, отримає до кінця 2024 року, також можуть підключатися до такої системи та отримувати інформацію від радара, що значно покращить їхні бойові можливості.
Бекграунд. Нагадаємо, сьогодні Швеція оголосила про рекордний пакет допомоги більш ніж на $1,2 млрд. У нього, зокрема, увійдуть: весь запас шведських бронетранспортерів Pansarbandvagn 302 (БТР 302) для нових бригад ЗСУ; робот-винищувач Rb 99 (AMRAAM), який може використовуватися як на літаках, так і в наземних системах ППО; артилерійські боєприпаси 155 мм; надлишкові танки, що їх має Швеція, та ін.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].