“Ракети запускати не будемо”: західні країни готують “потужну” відповідь на російські диверсії в Європі
Союзники по НАТО намагаються зрозуміти, як відреагувати, не вдаючись до статті 5 про взаємну оборону членів альянсу

Уряди країн Заходу обговорюють можливі відповіді на посилення російської кампанії диверсій у Європі.
Джерело. Про це пише Financial Times.
Видання наводить слова держсекретаря США Ентоні Блінкена, який заявив минулого тижня, що на зустрічі глав МЗС країн НАТО у Празі «практично кожен союзник» зазначив, що «Кремль посилює гібридні атаки проти прифронтових держав, членів НАТО, підпалюючи та саботуючи склади поставок , ігноруючи морські кордони та демаркацію на Балтиці, здійснюючи все нові та нові кібератаки та поширюючи дезінформацію».
Президент Латвії Едгарс Рінкевичс в інтерв'ю FT повідомив, що союзники НАТО намагаються зрозуміти, як реагувати, не вдаючись до статті 5 про взаємну оборону членів альянсу.
«Ми не збираємося пускати ракети по росії через досить дрібний інцидент», – пояснив він, додавши, що серед варіантів, що розглядаються, – заборона для російських дипломатів залишати межі країни, в якій вони акредитовані. Раніше на такий крок пішла Польща, де почастішали випадки диверсій.
Інший, більш агресивний варіант міг би включати інформаційну кампанію всередині рф про те, у що щодня обходиться росії війна проти України.
«Якщо ви середньостатистичний росіянин, то не має пройти й дня, щоб вам не нагадали про величезну кількість жертв, понесених російськими військами», – пояснив аналітик Еліот Коен, який раніше обіймав посаду радника Держдепартаменту США.
При цьому високопоставлений військовий чиновник в інтерв'ю FT підкреслив, що країни Заходу повинні уникати «неетичних або незаконних засобів, подібних до тих, які використовує росія».
При цьому співрозмовники видання відзначили проблеми з виробленням відповіді на диверсійну діяльність росії. Одна з головних проблем полягає в тому, що атаки москви непередбачувані, здійснюються в різних формах і носять асиметричний характер, в результаті дії у відповідь загрожують ескалацією, пояснили джерела FT.
Один із західних радників з питань оборони також розповів FT, що росія має високорозвинений «лексикон для ведення гібридної війни» і систематично застосовує його. Захід, за його словами, навпаки, настільки відстав, що навіть «не має визначення того, що таке гібридна війна».
Раніше Financial Times повідомила, що розвідслужби Європи попередили уряди своїх країн про підготовку росією актів саботажу та диверсій у всьому регіоні. Подібні випадки вже зафіксовано у Швеції, Чехії, Естонії, Франції, Німеччині та Великій Британії.
У Баварії заарештовано двох громадян Німеччини й рф, які, ймовірно, планували підпали та вибухи на військових об'єктах з метою завадити постачанням військової допомоги Україні.
Наприкінці квітня у Великій Британії двом чоловікам було пред'явлено звинувачення в тому, що вони влаштували пожежу на складі з вантажами допомоги для України. За версією прокуратури, вони працювали на російський уряд.
У Швеції розслідують серію залізничних катастроф. росія також намагалася знищити систему сигналізації на чеських залізницях, повідомив FT міністр транспорту країни.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].