Держбюджет перевиконано у І кварталі завдяки зовнішній допомозі – Рахункова палата
Хоча вона поступово зменшується

План доходів загального фонду держбюджету у січні-березні 2024 року перевиконано на 85,8 млрд грн (22,4%). Це стало можливим завдяки допомозі міжнародних партнерів, однак вона поступово зменшується.
Про це повідомила голова Рахункової палати Ольга Піщанська, презентуючи результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2024 рік у І кварталі.
Хоча доходи Держбюджету у І кварталі 2024 року, порівняно з відповідним періодом попереднього року, зросли на 116,2 млрд грн (22,1%) і становили 642,1 млрд грн, однак здебільшого це зростання зумовлене неекономічними чинниками. Йдеться про такі чинники як зростання ставки податку на прибуток банків, авансові перерахування дивідендів на державну частку, збільшення власних надходжень бюджетних установ.
За даними РП, у першому кварталі 2024 року від міжнародної спільноти отримано зовнішніх запозичень і грантів на загальну суму 402,3 млрд грн, що на 5,1 млрд грн менше, ніж планувалося.
«При цьому внутрішні ресурси України вдвічі перевищили зовнішні і становили 811,7 млрд грн. Зокрема, запозичення на внутрішньому ринку на 11% перевищили план, зокрема за рахунок придбання банками військових облігацій», – йдеться в повідомленні.
Згідно зі звітом, видатки державного бюджету за вказаний період теж збільшилися – на 92,4 млрд грн (12%) – до 813,1 млрд гривень.
Водночас, як зауважила Ольга Піщанська Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України і головні розпорядники не дотрималися вимог Бюджетного кодексу України. Зокрема:
не розробили та не забезпечили вчасного затвердження порядків використання коштів за бюджетними програмами, у результаті не було проведено заплановані на січень видатки у сумі 10,1 млрд грн;
вчасно не розробили та не затвердили за погодженням з Міністерством фінансів паспортів бюджетних програм, через що не було проведено заплановані на січень – березень видатки і надання кредитів у сумі 17,3 млрд гривень.
«На заходи пов’язані з обороноздатністю та безпекою держави у зазначений період держава витратила 552 млрд грн. Тобто, порівняно з аналогічним періодом попереднього року, витрати збільшилися на 14%», – зазначили в палаті.
Крім того, за даними РП, Держспецзв’язок витратив на закупівлю обладнання та техніки на 35% менше плану за звітний період. А Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості не розпочало проведення видатків для виготовлення продукції оборонного призначення на суму 10,8 млрд гривень. З резервного фонду Держбюджету на заходи з обороноздатності витратили на 46% менше плану.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що уряд не спрямував увесь можливий ресурс на заходи з відсічі збройної агресії рф. За даними РП, у 2023 році Кабмін не здійснив розподіл 5,3 млрд грн із Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].