НБУ назвав ключові ризики для фінансової стабільності банків
Регулятор представив звіт

Банки в Україні зберігають фінансову стійкість та довіру клієнтів і водночас збільшують кредитування бізнесу та населення і дедалі активніше долучаються до фінансування дефіциту бюджету.
Про це йдеться у звіті про фінансову стабільність НБУ.
«Економіка в цілому зберігає стійкість до воєнних шоків. Її підтримують також кроки уряду для поступового скорочення дефіциту бюджету. Однак ризики посилилися: вища інтенсивність бойових дій, руйнування енергетичної інфраструктури, дефіцит електроенергії та брак кваліфікованого персоналу погіршили очікування бізнесу», – зазначили в Нацбанку.
Підприємства відкладають плани з нарощування виробництва та інвестицій, а попит на кредити бізнесу залишається помірним. Водночас зростання доходів населення загалом підживлює споживчі настрої та створює передумови для зростання роздрібного кредитного попиту. Сповільнення інфляції сприяло подальшому зниженню процентних ставок в економіці.
За даними НБУ, завдяки зростанню доходів населення та бізнесу збільшуються кошти на гривневих рахунках клієнтів у банках. Вони переважно перетікають у високоякісні ліквідні активи, що сягають майже половини чистих активів фінустанов. Тож банки зберігають високі показники ліквідності – LCR в усіх валютах у середньому вже майже вчетверо перевищує мінімальні вимоги.
«Річні темпи зростання обсягів чистих гривневих кредитів бізнесу становлять 12% і відповідають планам банків. Швидше зростає портфель кредитів малим та середнім підприємствам», – йдеться у звіті.
Водночас уточнюється, що попит бізнесу обмежується повільним відновленням економіки, перебоями в постачанні електроенергії та все ще високими воєнними ризиками.
Згідно з документом, кредитний портфель банків зберігає гарну якість, а боргове навантаження боржників «є прийнятним». Умови кредитування надалі поліпшуються: за рік ставка за новими кредитами бізнесу знизилася на 4 в. п. – приблизно до 16%. Повідомляється, що кращому доступу до кредитів сприяє використання банками інструментів поділу кредитних ризиків, передусім від уряду та МФО. Водночас поступово зростає роль ринкового несубсидійованого кредитування поза програмою державної підтримки «Доступні кредити 5-7-9%».
«Банки ще повноцінно не пристосували кредитування до умов воєнної економіки, тож НБУ разом з урядом розробив Стратегію з розвитку кредитування. Вона визначає першочергові кроки для активізації кредитування в умовах війни та розвитку інфраструктури кредитного ринку в перспективі», – наголосили в Нацбанку.
За даними регулятора, нарощення кредитного портфеля підтримує процентні доходи банків, хоча їхньою основою залишаються процентні платежі за безризиковими інструментами. Зниження дохідності активів пригальмувала зміна їх структури на користь довших інструментів із вищою дохідністю, а вартість фондування є відносно сталою. Тож чиста процентна маржа ледь знизилася з рекордно високих торішніх показників.
«Якість кредитного портфеля поліпшується, відрахування в резерви – низькі. Адміністративні витрати зростають стримано, тож банки й надалі зберігають високу рентабельність», – зазначили в НБУ. А також додали, що, хоча простір зниження ринкових ставок зберігається, надалі цей рух буде поступовішим, тож ризики для маржинальності банків знижуються. Різка зміна прибутковості найближчими роками малоймовірна.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ не фіксує глобальних системних ризиків для фінстабільності України. Національний банк України не бачить глобальних системних ризиків для фінансової стабільності України, на які довелося б «надмірно реагувати». Про це під час Mind Entrepreneur Summit повідомила директорка Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова. Директорка додала, що кредитування бізнесу зростає попри війну росії проти України. За її словами, кредитні ставки наразі наближаються до 16,5%, що майже на 4% менше показника станом на середину 2022 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].