Мобілізація і військовий облік: повноваження та обов’язки органів місцевого самоврядування
Експерти Програми «U-LEAD з Європою» деталізували порядок дій для ОМС

Обов’язки, повноваження та відповідальність органів місцевого самоврядування у виконанні мобілізаційних заходів і веденні військового обліку роз’яснили радники U-LEAD Тетяна Філатова та Андрій Дишлюк у рамках інформаційної сесії «Роль ОМС у процесах мобілізації та військового обліку».
Як організувати оповіщення та призов
Один із ключових обов’язків ОМС під час мобілізації – забезпечення організації оповіщення та призову громадян. Цей обов’язок покладається на ОМС згідно з Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.24 №560.
Забезпечення організації оповіщення та призову в частині повноважень виконавчих органів сільських, селищних міських рад передбачає:
- отримання розпорядження про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів;
- видання акту про проведення оповіщення;
- доведення що відома підприємств та установ, а також населення розпорядження про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів;
- оповіщення резервістів і військовозобов’язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого / зареєстрованого місця проживання, шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;
- повідомлення про результати оповіщення та відмову від отримання повісток, інформування про прибулих ВПО;
- забезпечення прибуття резервістів і військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від дільниць оповіщення до пунктів збору.
Модераторка інформаційної сесії, радниця з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD на Луганщині Тетяна Філатова наголосила, що представники виконавчих органів ОМС можуть бути включені до складу груп оповіщення розпорядженням рай- чи міськдержадміністрації або військової адміністрації на підставі розпорядчого акту виконавчого комітету місцевої ради. Заходи з оповіщення представник ОМС має здійснювати в супроводі поліцейського.
Згідно з Постановою КМУ від 16.05.24 №560, окрім представників ТЦК повістки вручає уповноважена особа, у томі числі зі складу групи оповіщення. Уповноважена на вручення повісток особа має бути призначена наказом керівника та мати посвідчення. Повістки вручають цілодобово за адресою місця проживання / реєстрації в межах громади.
Експерти U-LEAD зазначили, що для здійснення повноважень ОМС у сфері мобілізаційної та оборонної роботи утворюється мобілізаційний підрозділ відповідно до норм Типового положення про мобілізаційний підрозділ органу державної влади, іншого державного органу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №587 від 27.04.2006.
Військовий облік і відповідальність за порушення
Ще однією важливою сферою роботи ОМС, яка зараз викликає чимало запитань, є ведення військового обліку. Власне органи місцевого самоврядування згідно зі ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» разом з іншими державними органами забезпечують функціонування системи військового обліку.
Конкретизує обов’язки ОМС щодо військового обліку Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487. У ній ідеться про ведення виконавчими органами сільських, селищних, міських рад персонально-первинного обліку призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, згідно з цією постановою, забезпечують:
- ведення персонально-первинного обліку в разі відсутності ТЦК та СП;
- взяття на персонально-первинний військовий облік громадян, які прибули на нове місце проживання;
- виключення з персонально-первинного військового обліку громадян під час їх вибуття;
- виявлення осіб, які проживають, і не перебувають у них на персонально-первинному військовому обліку;
- здійснення звіряння не рідше одного разу на рік облікових даних карток первинного обліку призовників.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].