Рахункова палата повідомила про суттєві недоліки звітності МінАПК за 2023 рік
Йдеться про мільярди гривень

Рахункова палата провела фінансовий аудит Міністерства аграрної політики та продовольства за 2023 рік щодо консолідованої фінансової та зведеної бюджетної звітності Мінагрополітики та підпорядкованих йому суб’єктів. Звіт за результатами аудиту затвердили на засіданні 23 липня.
Про це йдеться на сайті РП.
За даними аудиторів, звітність Мінагрополітики, за винятком обмежень, у всіх суттєвих аспектах, складена відповідно до національних стандартів бухгалтерського обліку та нормативно-правових документів. Проте зазначається, що такі обмеження, лише в частині активів становлять 2,1 млрд грн, або майже половину валюти балансу.
Аудитом також встановлено суттєві помилки викривлення на рівні консолідованого балансу на загальну суму 347,4 млн грн та несуттєві помилки викривлення фінансової звітності на загальну суму 967,3 млн грн.
Зокрема, як повідомив заступник голови Рахункової палати Сергій Ключка, станом на 1 січня 2024 року обсяг активів і балансу міністерства становив 4,5 млрд грн, однак документально підтверджено наявність лише частини цих активів.
«Під час фінансового аудиту фахівці Рахункової палати отримали аудиторські докази до даних фінансової і бюджетної звітності Мінагрополітики за 2023 рік з обмеженнями майже на половину коштів балансу – на 2,1 млрд грн. Також наявні обмеження щодо надання доказів щодо зобов’язань – 260,2 млн грн та касових видатків за 2023 рік – 72,6 млн грн» – зазначив Ключка.
Згідно з документом, обмеження виникли, зокрема, через перебування окремих розпорядників коштів на окупованих територіях і в зонах бойових дій, а також – через відсутність у міністерства можливостей надати окрему документацію на запит аудиторів.
Аудитом також встановлено несуттєві помилки та викривлення фінансової звітності на загальну суму 967,3 млн грн (на дату завершення аудиту не відкориговано – на 951,9 млн грн), з них вплив на звітність мають помилки на 403,9 млн грн.
Крім того, Рахункова палата також провела аналіз звіту Фонду державного майна за 2023 рік у частині, що впливає на виконання державного бюджету.
Наголошується, що у звіті ФДМУ інформація щодо вартісних показників державного майна, зокрема, щодо майна, наявного у Єдиному реєстрі об’єктів державної власності практично відсутня. Відсутні також дані щодо загальних збитків, завданих війною. Окрім того, не відображено показників вартості державного майна, яке використовувалося з порушенням вимог приватизаційних договорів, активів, щодо яких тривають судові розгляди.
«Ці та інші факти перешкоджають реальній оцінці додаткових джерел надходжень до державного бюджету», – зазначили в РП.
За даними аудиторів, заплановані надходження Фонду від приватизації на 2023 рік становили 6 млрд грн, з яких до державного бюджету надійшло лише 3,1 млрд грн. Причина – відсутність відповідних рішень Кабінету Міністрів щодо приватизації об’єктів великої приватизації. Тому Рахункова палата прийшла до висновку, що це завдання – виконано лише на 52%.
Згідно зі звітом, у 2023 році фонд не реалізовував санкційні та примусово вилучені активи рф, тому Рахункова палата визначала його управління цими активами – недостатнім.
«Управління корпоративними правами держави та державними підприємствами також визнано недостатнім, оскільки фінансові, стратегічні плани розвитку та інвестиційні плани на середньострокову перспективу державним підприємствам затверджувалися несвоєчасно, а в окремих випадках не затверджувалися взагалі», – наголосили в РП.
Рахункова палата також проаналізувала звіт «Про результати аналізу щорічного звіту Міністерства економіки України, що містить аналіз функціонування системи публічних закупівель (щодо кількісних і вартісних показників закупівель у розрізі процедур і предметів закупівель, рівня конкуренції, кількості скарг) та узагальнену інформацію про результати здійснення контролю у сфері закупівель».
Як повідомляється, у звіті Міністерства економіки щодо аналізу функціонування системи публічних закупівель відсутня узагальнювальна інформація щодо наявних проблем у цій сфері та не в повному обсязі відображено інформацію про проблемні питання, надану Державною аудиторською службою та Антимонопольним комітетом. Також проаналізований Рахунковою палатою документ не містить рекомендацій щодо подальшого розвитку системи.
«Головна проблема, встановлена у процесі зазначеного аудиту, – відсутність формалізованих методологічних підходів до складання звіту. Зокрема, жодними нормативно-правовими актами не було передбачено вимог до форми та змісту звіту, його структури, обсягу інформації або обов’язкової наявності конкретних даних», – зауважили аудитори.
Уточнюється, що Мінекономіки лише на початку 2024 року поінформувало про розроблення проєкту відповідних Методичних рекомендацій. У той час як зазначений щорічний звіт мав би бути підсумковим документом у частині аналізу ефективності та вдосконалення системи закупівель.
Аудитори вказали на необхідність розширення у звіті Мінекономіки статистичної та аналітичної інформації про проведені закупівлі, адже його аналітичні дані ґрунтуються на даних з електронної системи закупівель з використанням якої проведено лише 7,7% кількості та 63,1% очікуваної вартості всіх успішних закупівель 2023 року (загальна очікувана вартість всіх закупівель 852,55 млрд грн). Водночас звіт не містить інформації про «допорогові» закупівлі (до 50 тис. грн).
Значним недоліком, на думку аудиторів, є відсутність у звіті детальної інформації про скарги на закупівлі (наявні дані лише про їхню кількість), немає аналізу допущених помилок і порушень, відсутній перелік заходів, що здійснювалися для їх запобігання.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що третина вчителів, учнів і техперсоналу в школах не забезпечені укриттями. На забезпечення укриттями учасників освітнього процесу у 2023 році виділили 1,5 млрд грн. За рік майже всі кошти було розподілено між проєктами, однак лише 62% цих проєктів було виконано вчасно, при цьому кількість місць в укриттях збільшилася на 22,8 тис., тоді як планувалося забезпечити укриттями понад 93 тис. осіб. Про це свідчать результати аудиту Рахункової палати на тему «Цивільний захист у комунальних закладах загальної середньої освіти».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].