Комітет Ради вказав на прогалини НБУ та надав рекомендації: деталі
Йдеться про протидію нелегальним платежам як-от peer-to-peer, «дропи» та міскодинг

Під час обговорення доповіді Національного банку народними депутатами – членами комітету були поставлені питання та висловлені пропозиції щодо вдосконалення роботи регулятора.
Про це йдеться у рішенні комітету за результатами заслуховування голови НБУ Андрія Пишного. Відповідний документ опублікував голова Комітету з питань у фінансів у ВР Данило Гетманцев.
Зазначається, що члени комітету звернули увагу на недостатній рівень виконання основної функції банківської системи – кредитування в Україні, яка на сьогодні виконується загалом здебільшого завдяки урядовим програмам, а не класичному банківському кредитуванню.
«Працюють державні програми «Доступні кредити 5-7-9%» та «єОселя», але їх запровадження фактично обмежується Центральною та Західною Україною. У інших регіонах України кредитування як за державними програмами, так і за банківськими продуктами надзвичайно обмежене», – зазначили нардепи.
Крім того, недостатніми є заходи щодо стимулювання кредитування у промисловості, а особливо у сфері енергетики.
Зокрема, недостатня активність банків у сфері кредитування обумовлена в тому числі вимогами НБУ до структури капіталу банків, до визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями та недостатніми заходами, спрямованими на підтримку кредитування банками.
За даними членів комітету, складна ситуація залишається із системним використанням платіжних інструментів і платіжної інфраструктури для здійснення нелегальних платежів як із використанням криптовалюти, так і без неї, спрямованих на ухилення від оподаткування та для існування нелегального ігорного бізнесу.
«Залишаються невирішеними проблеми платежів peer-to-peer, «дропів», міскодингу тощо. Цей сектор безготівкових розрахунків без забезпечення належного регулювання сприяє підтримці значної тінізації економіки», – йдеться в повідомленні.
Водночас, як уточнюється, у боротьбі із цими явищами необхідно дотриматися захисту прав доброчесних споживачів і надавачів платіжних послуг.
Окрім цього, члени комітету звернули увагу на недосконалість моделей прогнозування рівня інфляції та валютообмінних курсів, що негативно впливає на якість планування державних фінансів.
Зазначається, що увагу Національного банку було привернуто до необхідності зваженого підходу при встановленні граничних термінів повернення валютної виручки, особливо для аграрного сектору. «Надлишкові обмеження стають на перешкоді освоєнню українськими аграріями нових ринків збуту продукції», – наголосили депутати.
Як повідомляється, члени комітету також поставили питання щодо фінансових установ, до яких застосовані штрафні санкції за звітний період, результатів таких санкцій і судових розглядів за ними, а також щодо заходів, яких вживає регулятор стосовно таких компаній, як «АП.МІ ФІНАНС», «Point Loto», «Скейпсікс» і «Payless Україна», які продовжують працювати, незважаючи на протидію зловживанням грального бізнесу та відкриті кримінальні провадження.
Бекграунд. Як раніше Mind повідомляв, НБУ планує впродовж місяця обмежити вихідні перекази між фізособами. Національний банк готує проєкт рішення щодо обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу грошей із картки на картку між фізичними особами (так звані операції P2P, person-to-person).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].