Українські оліярі значно наростили експорт продукції глибокої переробки – «Укроліяпром»
У тренді – ріпакова та соєва олії, шроти

Збільшення внутрішньої переробки насіння ріпаку та сої, а також експорту ріпакової та соєвої олій і шротів стали помітним трендом розвитку олійно-жирової галузі України протягом останнього року. Про відповідні ринкові зміни повідомила галузева асоціація «Укроліяпром».
Українські виробники вперше переробили 1 млн тонн насіння ріпаку, або 22,3% врожаю 2023 року. «І це незважаючи на те, що насіння ріпаку вважається переважно експортноспрямованою сільськогосподарською сировиною», – зауважує асоціація.
При цьому експорт ріпакової олії у 2023/2024 маркетинговому році (МР) досяг рекордної позначки – понад 420 тис. тонн. «Українська олія ріпакова впевнено виходить на ринки Китаю, країн ЄС, Малайзії, Сінгапуру та інших країн світу. Позитивна динаміка спостерігається і по ріпаковому шроту», – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що триває зростання виробництва та експорту соєвої олії та шроту, особливо у січні – червні.
Крім того, асоціація зазначила збільшення експорту соняшникової олії. Зокрема, у першій половині року експорт збільшився проти відповідного періоду 2023 року на 30%, а проти відповідного періоду 2022 року – вдвічі. За десять місяців 2023/2024 МР експорт соняшникової олії зріс проти відповідного періоду попереднього МР майже на 20%.
«Зростання внутрішньої переробки насіння ріпаку та сої, а також значне нарощування експорту продукції з високою доданою вартістю, а саме олії та шроту, підтверджує позицію асоціації щодо необхідності створення умов для максимальної переробки насіння олійних культур на вітчизняних потужностях», – зазначила асоціація.
«Укроліяпром» вбачає подальший розвиток олійно-жирової галузі України «не стільки в нарощуванні переробки насіння соняшнику, скільки таких олійних культур, як соя та насіння ріпаку». Донедавна ці культури вважалися експортоорієнтованими, наголосила асоціація.
«Щодо можливого виробництва насіння олійних культур у 2024/2025 МР, то спостерігаються різні прогнози учасників олійного ринку. При цьому більшість очікує зростання виробництва соєвих бобів і скорочення виробництва насіння ріпаку. Виробництво насіння соняшнику та насіння олійних культур у цілому практично відповідатиме рівню 2023/2024 МР. Проте аномальна спека може значно скорегувати всі прогнози», – додала асоціація.
За інформацією генерального директора організації Степана Капшука, близько 75–80% експорту олійної продукції здійснюється через морські порти Великої Одеси. «Як тільки відкрилися порти Одеси, цей відсоток сягнув 75–80%, а до війни був 90%», – повідомляв очільник асоціації у травні цього року.
За його словами, після початку повномасштабного вторгнення і блокади морських портів 35% експорту здійснювалося залізницею, близько 20% – автотранспортом. При цьому логістичні витрати зросли приблизно втричі-вчетверо.
Бекграунд. Як повідомляв Mind, Україна експортувала 69,86 млн тонн зернових й олійних за підсумками 2023/2024 МР. Зокрема, експорт ріпаку збільшився у річному порівнянні на 8,7% – до 3,7 млн тонн.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].