Українські оліярі значно наростили експорт продукції глибокої переробки – «Укроліяпром»

Українські оліярі значно наростили експорт продукції глибокої переробки – «Укроліяпром»

У тренді – ріпакова та соєва олії, шроти

Українські оліярі значно наростили експорт продукції глибокої переробки – «Укроліяпром»
Фото: АМПУ

Збільшення внутрішньої переробки насіння ріпаку та сої, а також експорту ріпакової та соєвої олій і шротів стали помітним трендом розвитку олійно-жирової галузі України протягом останнього року. Про відповідні ринкові зміни повідомила галузева асоціація «Укроліяпром».

Українські виробники вперше переробили 1 млн тонн насіння ріпаку, або 22,3% врожаю 2023 року. «І це незважаючи на те, що насіння ріпаку вважається переважно експортноспрямованою сільськогосподарською сировиною», – зауважує асоціація.

При цьому експорт ріпакової олії у 2023/2024 маркетинговому році (МР) досяг рекордної позначки – понад 420 тис. тонн. «Українська олія ріпакова впевнено виходить на ринки Китаю, країн ЄС, Малайзії, Сінгапуру та інших країн світу. Позитивна динаміка спостерігається і по ріпаковому шроту», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що триває зростання виробництва та експорту соєвої олії та шроту, особливо у січні – червні.

Крім того, асоціація зазначила збільшення експорту соняшникової олії. Зокрема, у першій половині року експорт збільшився проти відповідного періоду 2023 року на 30%, а проти відповідного періоду 2022 року – вдвічі. За десять місяців 2023/2024 МР експорт соняшникової олії зріс проти відповідного періоду попереднього МР майже на 20%.

«Зростання внутрішньої переробки насіння ріпаку та сої, а також значне нарощування експорту продукції з високою доданою вартістю, а саме олії та шроту, підтверджує позицію асоціації щодо необхідності створення умов для максимальної переробки насіння олійних культур на вітчизняних потужностях», – зазначила асоціація.

«Укроліяпром» вбачає подальший розвиток олійно-жирової галузі України «не стільки в нарощуванні переробки насіння соняшнику, скільки таких олійних культур, як соя та насіння ріпаку». Донедавна ці культури вважалися експортоорієнтованими, наголосила асоціація.

«Щодо можливого виробництва насіння олійних культур у 2024/2025 МР, то спостерігаються різні прогнози учасників олійного ринку. При цьому більшість очікує зростання виробництва соєвих бобів і скорочення виробництва насіння ріпаку. Виробництво насіння соняшнику та насіння олійних культур у цілому практично відповідатиме рівню 2023/2024 МР. Проте аномальна спека може значно скорегувати всі прогнози», – додала асоціація.

За інформацією генерального директора організації Степана Капшука, близько 75–80% експорту олійної продукції здійснюється через морські порти Великої Одеси. «Як тільки відкрилися порти Одеси, цей відсоток сягнув 75–80%, а до війни був 90%», – повідомляв очільник асоціації у травні цього року.

За його словами, після початку повномасштабного вторгнення і блокади морських портів 35% експорту здійснювалося залізницею, близько 20% – автотранспортом. При цьому логістичні витрати зросли приблизно втричі-вчетверо.

Бекграунд. Як повідомляв Mind, Україна експортувала 69,86 млн тонн зернових й олійних за підсумками 2023/2024 МР. Зокрема, експорт ріпаку збільшився у річному порівнянні на 8,7% – до 3,7 млн тонн.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло