Доброчесні практики громад: поки що перемагають соціальні проєкти
На Форумі доброчесності громад відзначено найкращі проєкти

«Ярмарок доброчесних практик», у якому взяли участь вісім громад із різних куточків України, у тому числі й з окупованих територій, було проведено в рамках другого Форуму доброчесності громад. Вони представили свої програми, які вже встигли реалізувати у себе в громадах. І самі ж учасники обирали переможців.
«Наш форум – це заклик до дій. І практики, які наші громади використовують у повсякденному житті, це європейські практики», – зазначила Наталія Старостенко, керівниці сектору регіонального та місцевого розвитку Представництва ЄС в Україні.
На жаль, деякі наші громади не є такими сталими, як хотілося б бачити. Через війну, що вже третій рік іде в Україні, відбувається велика міграція. І сьогодні громади конкурують за мешканців і ресурси. Більше мешканців – більше ресурсів для розвитку та підстав для залучення міжнародної донорської допомоги. Тому європейські партнери завжди запитують у керівників громад: «А яка у вас прозорість і доброчесність?»
З отриманням більшої самостійності місцеві органи влади взяли на себе й відповідальність за роботу комунальних підприємств. А це, як виявилося, велика діра в розбудові прозорості та підзвітності. Втім і тут Європейські інституції готові прийти на допомогу. На сьогодні опрацьована методологія оцінка доброчесності тільки для сфер водопостачання, комунального транспорту та дорожнього будівництва.
«Ключові ризики у сферах: публічні закупівлі; планування діяльності самих підприємств, чи є у них довгостроковий план; відсутність аудитів та зворотний зв’язок із мешканцями територіальної громади. Але ця позиція більше залежить від стану підприємства, його активів і менеджменту», – розповідає Тарас Случик, керівник компонента ІІ та ІV Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI).
У більшості підприємств «перспективні плани» – тільки в думках керівників. А реального паперового документа з розрахунками немає. Невпоряджене управління підприємствами, відсутній корпоративний розподіл відповідальності та створення Наглядових рад. Якщо Ради і створювалися, то не за найкращими проєктами. Тому це один із наступних кроків роботи платформи «U-LEAD», європейських інституцій і НАЗК із місцевими громадами. Адже і ці проблеми підпадають під позицію «конфлікт інтересів».
Для підтримки місцевих громад НАЗК створив окремий підрозділ – Офіс доброчесності НАЗК, який безпосередньо працює з громадами та надає усю необхідну інформацію.
«У нас є велика навчальна платформа з питань доброчесності, яка вже має понад 200 тис. користувачів. Матеріали для курсів дуже різні: можна почитати доповіді, можна подивитися невеличкі освітні програми, і можна потренуватися на інтерактивних тренажерах. Один із курсів – як готувати прозорі підзвітні програми у своїх громадах. Дуже цікавий курс про конфлікт інтересів, там зібрані всі законодавчі документи України, що діють на цей час. Його вже пройшли 87 тис. людей», – каже Ірина Чаговець, керівниця Офісу доброчесності НАЗК.
У Державній Антикорупційній програмі закладено вимоги співпраці НАЗК з іншими міністерствами, наприклад, зробити навчальні курси для дітей разом із Міносвіти щодо запобігання корупції. Робота над програмами триває. Офіс відкритий для роботи з усіма громадами, які хочуть розвиватися.
Оголошуючи результати конкурсу «Ярмарок доброчесних практик», голова НАЗК Віктор Павлущик зазначив, що ними стали: «більш соціальні проєкти, але вони набрали найбільше балів від професійного журі з НАЗК та колег з інших громад».
Він привітав керівників Бахмутської міської громади за створення онлайн-платформи з пошуку бахмутян, які евакуювалися до інших регіонів України (а таких 46 тис.) та надання їм адміністративної, консультативної допомоги та психологічної підтримки. І керівників Покровської селищної територіальної громади (Дніпропетровська область на кордоні з фронтовими Запорізькою та Донецькою областями), які постійно приймають переселенців і військових із фронтових територій і для їх зручностей створили великий реабілітаційний та відпочинковий простір.
Покровська селищна громада з Дніпропетровщини відзначена за проєкт «Реабілітація та соціальна інтеграція внутрішньо переміщених осіб у Покровській громаді». Її впровадження суттєво покращило якість надання соціальних і комунальних послуг, у тому числі – у сфері охорони здоров’я. У громаді оперативно визначають потреби кожного окремого пацієнта, з'явилася можливість пройти комплексні медичні обстеження, психологічну реабілітацію, діагностувати захворювання й отримати належне лікування. Медична сфера громади отримала змогу закупити нове обладнання, а також надавати реабілітаційні послуги пораненим військовим і тим, хто постраждав від російської збройної агресії.
Організатором Форуму «Європейські цінності на практиці», який відбувся 16 серпня в Києві, виступило Національне агентство з питань запобігання корупції за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах. «U-LEAD з Європою» ставить собі за мету у 2024 році допомогти громадам напрацювати 25 якісних проєктів із розвитку, які будуть профінансовані в межах Програми.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].