Взимку відключення електрики в Україні можуть тривати до 18 годин на добу – доповідь ООН
Станом на липень цього року 73% енергоблоків теплових електростанцій зруйновано

Моніторингова місія ООН за дотриманням прав людини в Україні опублікувала доповідь про російські удари по українських енергетичних об'єктах та їх можливі наслідки для населення країни, передає ВВС.
Представники ООН із посиланням на українських експертів пишуть, що нестача електроенергії цієї зими може призвести до відключень, які триватимуть від чотирьох до 18 годин на добу.
Доповідь докладно розповідає про масовані обстріли українських енергооб'єктів протягом двох із половиною років війни. Співробітники місії ООН відвідали сім українських електростанцій, пошкоджених або знищених під час ударів у 2024 році, а також 28 громад, які безпосередньо постраждали під час ударів.
Місія ООН зазначає, що особливо активними удари по українських електростанціях були з 22 березня до 31 серпня 2024 року: у цей період армія рф «здійснила дев'ять хвиль далекобійних і добре скоординованих атак на енергетичну інфраструктуру України, пошкодивши чи зруйнувавши численні об'єкти генерації, передачі та розподілу електроенергії».
Якщо протягом 2022–2023 років російські військові били переважно по об'єктах, що передають електроенергію, то у 2024-му вони зосередилися на генерувальних потужностях, зазначають експерти ООН.
У результаті станом на липень 2024 року 73% енергоблоків теплових електростанцій було зруйновано, з експлуатації виведено 20 агрегатів на гідроелектростанціях.
Слідом за Міжнародною енергетичною організацією (МЕА) експерти ООН прогнозують, що взимку в часи пікового споживання Україні бракуватиме приблизно 30% її потреб в електроенергії.
«Експерти повідомили, що цей дефіцит може призвести до відключення електроенергії взимку від 4 до 18 години на добу», – пишуть автори доповіді.
У доповіді ООН наводяться такі цифри:
- до початку російського вторгнення Україна виробляла 44,1 гігават електроенергії на своїх атомних, теплових та гідроелектростанціях та з відновлюваних джерел:
- взимку до початку війни споживання становило 26 гігават, надлишки електроенергії експортувалися;
- внаслідок окупації частини української території армією рф потужності з виробництва електроенергії знизилися на 18 гігават. Зайнята росіянами Запорізька АЕС виробляла близько 20% електрики, що споживається в Україні;
- до зими 2023/2024 років Україна могла виробляти близько 17,8 гігават електрики на годину, при цьому пікове споживання взимку досягало 18,5 гігават на годину;
- після атак кінця 2023-го – початку 2024 року в українській енергосистемі очікується нестача від трьох до шести гігават у години пік, або понад 30% від потреби.
Бекграунд. Згідно з доповіддю МЕА, яку організація оприлюднила раніше цього дня, майбутня зима буде для України найскладнішою з початку вторгнення рф – дефіцит може досягти 6 гігават, це означає, що Україні не вистачатиме третини від необхідної їй електрики.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].