ЄС замінить постачання зброї інвестиціями в український ОПК – WP
Європа не в змозі виробляти достатньо зброї для України, тому українцям простіше зробити це самостійно

Європейський Союз починає змінювати підхід до підтримки України. Оскільки ЄС не в змозі виробляти всю необхідну зброю та боєприпаси Україні, блок переходить до інвестицій в український оборонно-промисловий комплекс (ОПК).
Про це повідомив The Washington Post.
За даними видання, нещодавнє рішення ЄС про виділення $440 млн для ОПК України свідчить про значне зрушення в підході блоку до російської війни. Зокрема, це підкреслює недоліки оборонного сектору Євросоюзу у виробництві зброї та боєприпасів.
Наголошується, що попри те, що Європа та Сполучені Штати відправляють Україні зброю на мільярди доларів, їхня національна оборонна промисловість, яка давно орієнтована на міжнародну арену з меншою кількістю конфліктів, ледве справляється з українським попитом.
«Я думаю, що існує усвідомлення того, що Європа не в змозі виробляти зброю, яка потрібна Україні, і найпростіший спосіб для українців – зробити це самостійно. Якщо українці мають ресурси й гроші, вони можуть зробити це набагато швидше», – вважає неназваний європейський дипломат.
Водночас очільник брюссельського відділення Німецького фонду Маршала Ян Лессер також заявив, що інвестування в український ОПК «забезпечує більшу гнучкість» і «дає Україні більше можливостей у короткий термін». Разом з тим, це знімає частину тиску на оборонне виробництво в західних країнах.
Однак, додав Лессер, «важливо зазначити, що ніщо з цього не замінить широкомасштабного постачання зброї західного виробництва в Україну».
«Це просто реальність ситуації з безпекою, в якій опинилася Україна. У більш широкому сенсі йдеться про поступову інтеграцію України до західних ланцюжків постачання оборонної промисловості», – сказав він.
У виданні зазначають, що для розвитку української «оборонки» ЄС використовуватиме кошти, отримані від прибутку із заморожених активів рф на Заході. Додатково фінансування також надасть Данія.
Один з європейських чиновників зауважив, що найближчим часом потік грошей до оборонної промисловості України може різко збільшитися.
«Є низка країн, які, наскільки я знаю, близькі до того, щоб оголосити майбутнє використання такого механізму. Вони або проведуть власні інвестиції, або звернуться до Данії, щоб та інвестувала кошти», – розповів неназваний чиновник.
За даними джерел видання, фінансування від партнерів України є «переломним, не з погляду суми коштів, а щодо ідеї інвестування державних грошей в українську оборонну промисловість». Співрозмовник додав, що виділені кошти підуть на виробництво ракет, безпілотників та іншої далекобійної зброї.
The Washington Post нагадало, що в червні цього року ЄС і Данія узгодили механізм, за яким Данія розпорядиться $630 млн доходів від заморожених активів РФ за «данською моделлю».
Йдеться про домовленість, згідно з якою західні гроші йдуть на оплату контрактів, які Міноборони України вже підписало з виробниками зброї, що дає змогу українцям розставляти пріоритети в тому, що необхідно.
Очільник підрозділу, який займається допомогою України в Міноборони Данії, Денніс Віркеліст заявив, що з їхнього боку не буде жодних «червоних ліній», які б обмежували використання зброї.
«З нашого боку не буде жодних “червоних ліній”, що обмежують використання цієї зброї... Данія і ЄС зможуть показати решті світу, як ефективно ми витрачаємо російські наддоходи на зброю, що повертається назад до росії», – заявив Віркеліст.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що ЄС розглядає реформу, щоб обійти вето Угорщини на надання допомоги Україні. Нововведення дозволить таким країнам, як Угорщина, відмовитися від фінансового внеску, відповідно вона не зможе накласти на нього вето.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].