U-LEAD роз'яснює: Як зміниться життя органів місцевого самоврядування через новий закон про «прозоре будівництво»
U-LEAD з Європою

U-LEAD роз'яснює: Як зміниться життя органів місцевого самоврядування через новий закон про «прозоре будівництво»

Що, як і в якому форматі необхідно оприлюднювати?

U-LEAD роз'яснює: Як зміниться життя органів місцевого самоврядування через новий закон про «прозоре будівництво»

Що і як необхідно оприлюднювати за результатами публічних закупівель у будівництві згідно зі змінами до закону про публічні закупівлі йшлося в ході інформаційної сесії «Прозоре будівництво: законодавчі новації», яку провела Програма «U-LEAD з Європою».

Як повідомляє U-LEAD, експерти, зокрема, зазначили, що основні зміни, які запроваджуються згідно із Законом України від 19.09.2024 №3988-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі», стосуються договорів на закупівлю послуг і робіт з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів будівництва.

Так, за словами радниці з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Черкаській області Юлії Поліщук, невід’ємними додатками договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, а також реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. Те саме стосується робіт з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації. Певні вимоги зміни до закону передбачають і до змісту та формати оприлюднення такої інформації.

Оновлені вимоги працюють для послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єкта будівництва. А також у разі внесення змін до договору закупівлі, якщо змінюються ціни на матеріальні ресурси.

Радник з питань муніципального управління та відновлення Регіонального офісу U-LEAD у Закарпатській області Сергій Тереля підкреслив: «Оновлені вимоги законодавства охоплюють усі сфери, пов'язані з будівельними роботами… Ці вимоги поширюються на всіх замовників, що мають дотичність до будівельних робіт».

Серед новацій закону є чіткі терміни публікації цієї інформації, які є різними для різних видів договорів. Для закупівель під час воєнного стану від 50 тисяч грн це оприлюднення звіту про договір та всіх додатків до нього (в т.ч. з інформацією про ціни на матеріальні ресурси) протягом 3 робочих днів з дня укладення.

Окремо у законі прописаний термін оприлюднення інформації для закупівель для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд протягом 10 робочих днів. Але ці зміни наберуть чинності з 22 грудня 2024 року. В цьому випадку оприлюдненню підлягає звіт про договір, який має містити: найменування замовника, назву предмета закупівлі, ціну, зазначену в договорі про закупівлю та інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Щодо способу оприлюднення інформації про ціни на матеріальні ресурси, яку, згідно із законодавством замовник має подавати у машинозчитувальному форматі, Сергій Тереля, зазначив, що формулювання «машинозчитувальний» формат на сьогодні не передбачене і не визначене жодним іншим нормативним актом. Схоже за змістом формулювання «машиночитаний» формат міститься у Положенні про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.

Згідно цього Положення, машиночитаний формат – це формат даних, структурований таким чином, що дає змогу ідентифікувати, перетворювати та отримувати конкретні дані, включаючи окремі факти та їх внутрішню структуру, без участі людини. Це текстові дані в форматах RTF та DOC(X), структуровані дані в форматі XLS(X), графічні дані – в форматі JPG (JPEG), архів даних – в форматах ZIP та 7z.

Водночас згідно з роз’ясненням на Прозорро Infobox, до машиночитаного формату також відноситься PDF, що був перетворений з Word.

Проте, за словами експертів U-LEAD, поки відсутні додаткові нормативно правові акти та роз’яснення, якщо йдеться про вказані вище новації законодавства, то слід використовувати виключно формати, закріплені Положенням про набори даних, без PDF.

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло