Spiegel: Україна планувала підірвати крім “Північних потоків” і “Турецький потік”
Видання розповідає про те, як оперативна група довго шукала і врешті знайшла спосіб підірвати труби на глибині

Колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині посол у Великій Британії Валерій Залужний пропонував підірвати трубопровід «Турецький потік» у Чорному морі під час планування операції з підриву «Північних потоків».
Проте друга операція зазнала невдачі.
Джерело. Про це пише німецьке видання Spiegel з посиланням на інформовані джерела.
В статті не наведено ніяких подробиць операції, яку нібито планував Залужний, але докладно описано про підготовку та підрив «Північних потоків».
За даними Spiegel, ідея знищення трубопроводів була висунута у 2019 році, проте плани не були реалізовані, оскільки у 2022 році росія напала на Україну.
В операції брали участь близько десяти осіб – водолази, військові та колишні співробітники спецслужб. Їх найняла та навчила особлива група в українських силових структурах, створена за підтримки США.
Керував групою колишній голова Головного управління розвідки (ГУР) генерал Василь Бурба, пише Spiegel. Видання стверджує, що до тієї ж групи входив екс-полковник ГУР Роман Червінський, котрий займався координацією підривів «Північних потоків».
«Я вважаю за краще не обговорювати цю тему. Але одне можу сказати: наслідки цієї атаки були сприятливими не лише для України, а й для Німеччини. Слідчі роблять свою роботу. Але цим вони допомагають росії. Ким би не був той, хто підірвав труби, – він атакував військову ціль. Це була законна дія в умовах війни. Нікого не було вбито чи навіть поранено», – розповів виданню сам Червінський під час особистої зустрічі.
Spiegel з'ясував імена більшості учасників решти групи, яка брала участь у підривах трубопроводу, але не розголошує ці дані, оскільки в такому разі вони можуть стати «ціллю російських ударних загонів», а також «їхнє життя буде в небезпеці через інтриги всередині українських силових структур».
Бюджет усієї операції, за даними видання, становив $300 тисяч. Ці гроші було зібрано завдяки пожертвуванням підприємців для українських спецслужб. Більшість витрат було витрачено на обладнання та оренду човнів. У самому підриві було використано спеціальну вибухівку, яку не виробляють в Україні.
«Ми звернулися до дуже багатьох експертів, до дуже багатьох. Але ніхто не міг чи не хотів допомогти. Зрештою, ми звернулися до одного пенсіонера-підривника, який втратив сина на війні. Він мав ідею. Однак для цього йому був потрібний вибуховий матеріал, який в Україні не виробляють. Звідки взялася вибухівка? Не говоритиму», – розповів Spiegel експерт спецпідрозділу.
За його словами, фахівець із вибухів, якого видання називає «Дід», запропонував використати як вибуховий пристрій балон зі зрідженим повітрям для водолазів, в який буде поміщено спеціальну вибухівку для підводних операцій.
Він додав, що перший вибуховий пристрій було виготовлено навесні 2022 року, тоді ж в Україні відбулися перші випробування вибухівки.
Після цього почався відбір водолазів для підриву. За даними джерел видання, вони звернулися до 20 водолазів, з яких за результатами відбору було обрано п'ятьох осіб, серед яких був Володимир Журавльов. Саме йому німецька прокуратура висунула підозру у причетності до підриву газопроводів.
Як зазначає Spiegel, влітку 2022 року західні розвідки дізналися про плани Києва підірвати «Північні потоки» і після цього представник ЦРУ відвідав Київ, де застеріг президента Володимира Зеленського від цих дій.
Вибухи на підводних газопроводах «Північний потік 1» та «Північний потік 2» сталися в економічних зонах Швеції та Данії в ніч на 26 вересня 2022 року. До цього The New York Times і The Washington Post писали, що це могло стати результатом дій «проукраїнського угруповання», яке орендувало яхту «Андромеда», завантажило на неї вибухівку в німецькому порту і вийшло до місця вибухів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].