Захід попри війну торгує з росією титаном, серед постачальників є і Україна - Trap Aggressor

Захід попри війну торгує з росією титаном, серед постачальників є і Україна - Trap Aggressor

Така залежність країн Заходу від рф не дозволяє вводити їм галузеві санкції проти імпорту та експорту російського титану

Захід попри війну торгує з росією титаном, серед постачальників є і Україна - Trap Aggressor
інфографіка Trap Aggressor

За перші 7 місяців 2024 року експорт російського титану склав понад $120 млн, причому третина постачань здійснювалась до Франції. Водночас, російський імпорт титанової сировини сягнув майже 126 млн, з яких 52% припадає на Китай.

Джерело. Про це йдеться в дослідженнівидання Trap Aggressor.

Для росії титан потрібен тому, що титан є ключовою сировиною для виробництва зброї: бойові частини ракет виготовляються з титанових злитків. Корпус останнього відсіку ракети, який містить твердопаливний двигун, також виготовляється з цього металу.

У 2023 році найбільші загальні запаси титанових мінералів у світі мав Китай. Далі у списку ТОП з видобування – Мозамбік, ПАР, Австралія, Канада тощо. У великих кількостях рутиловий та ільменітовий концентрати з титанових руд видобуває і Україна.

росія має одну з найбільших у світі сировинних баз титану. На неї припадає 14,5% його світових запасів. Втім, внесок росії у світове виробництво концентратів титану становить лише 0,03%. Попри те, що росія спеціалізується на виробництві титану, вона залежить від імпорту сировини, бо власні родовища важко розробляти через складні геологічні умови.

Компанія «Корпорация ВСМПО-Ависма» виготовляє 96% усієї виробленої в росії титанової губки. росія постачала сплави для третини світового авіаційного сектору. Така залежність країн Заходу від рф не дозволяє вводити їм галузеві санкції проти імпорту та експорту російського титану.

Третина всіх постачань з росії були здійснені до Франції. Крім згаданих у таблиці країн, титан постачали в ОАЕ, Туреччину, Азербайджан, Естонію, Сінгапур тощо.

За митними даними, з січня по липень 2024 року росія імпортувала титану та його продукції на практично на таку ж суму, що і експортувала, – $125,8 млн.

Більш ніж половину постачань титанової продукції до Росії у 2024 році зробив Китай.

Є серед виробників, що потрапили до РФ, і українські. Митні дані демонструють 9 постачань на суму 123 375 доларів. З них – лише дві вагомі. На суму 29 тисяч доларів було здійснене постачання до ростовської ООО «Нео Кабель», що виготовляє кабелі, а також сировину та комплектуючі для їх виробництва. Засновником і директором компанії до квітня 2024 року був житель окупованого з 2014 року міста Харцизьк Пібаєв Дмитро Олександрович. Саме підприємство знаходиться і зареєстроване в Ростові-на-Дону.

Друге постачання – титанові злитки – на суму $94 272 здійснили до російської ООО “Двина Сплавресурс”, яка спеціалізуються на кольорових металах. Постачальником виступила естонська логістична компанія Alus Grupp Ou від імені Farotex DWC-LLC, яка зареєстрована в Дубаї, ОАЕ. На сайті компанії зазначається, що Farotex має офіс в Україні за адресою – Київ, вул. Глибочицька 40у, офіс 19, а партнерами компанії вказані  ТОВ «МК «Антарес» та АТ «Мотор Січ». Виробником продукції вказана українська компанія ООО «МК «Антарес». Запит Trap Aggressor компанія проігнорувала.

У контактних номерах Farotex вказано контактну особу Dobri Dobrev. Це болгарин Добрев Добрі Дімітров – громадянин України. Дімітров числиться серед засновників ТОВ «НИВКИ ЦЕНТР» у Києві разом з колишніми помічниками нардепів Сергія Куніцина та Сергія Тригубенка. Раніше він був учасником та бенефіціаром скандальної «ОПТ МІНУСІС ТРЕЙД 126», яка фігурувала у журналістських розслідуваннях про схеми з розкрадання коштів на відпочинкових зонах на Дніпрі та пов’язана з братами Кличками.

Як пишуть аналітики Trap Aggressor, незважаючи на геополітичну напругу та війну в Україні, ні Захід, ні росія не готові розірвати титанові зв’язки. Західні країни не можуть швидко замінити російські постачання титану, особливо для авіакосмічної галузі, де частка рф історично складала третину ринку. Водночас росія залишається критично залежною від імпорту титанової сировини, насамперед з Китаю.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло