Суд в Румунії постановив перерахувати голоси виборців після несподіваної перемоги проросійського і профашистського кандидата
Рада оборони вказала, що на перебіг виборів намагалися вплинути за допомогою кібератак, і висловила припущення, що за ними може стояти росія

Конституційний суд Румунії ухвалив провести перерахунок голосів на президентських виборах, де в першому турі переміг маловідомий кандидат, який захоплюється путіним і критикує НАТО. Надмірну роль у його перемозі відіграла соцмережа TikTok, і влада підозрює, що тут щось нечисто.
Джерело. Про це повідомляє Bloomberg.
Келін Джорджеску, який раніше перебував в ультраправій націоналістичній партії «Альянс за об'єднання румунів», отримав у TikTok «масову популярність та преференційне ставлення», що порушило виборче законодавство Румунії, показав аналіз Верховної ради оборони – органу, який відповідає за безпеку.
А прем'єр-міністр Марчел Чолаку, який посів 3-е місце, подав скаргу, посилаючись на порушення на ряді виборчих дільниць. У результаті Конституційний суд дав вказівку провести повторний підрахунок голосів за підсумками виборів, що відбулися минулої неділі.
На них Джорджеску набрав 22,9%, хоча ще за тиждень до голосування його рейтинг становив менше 10% і займав 6-е місце.
Глава уряду Чолаку, який лідирував за опитуваннями, посів 3-е місце, поступившись лише близько 3000 голосів ліберальній кандидатці Єлені Ласконі, яка разом з Джорджеску вийшла в другий тур.
Він має відбутися 8 грудня. А найближчої неділі відбуваються парламентські вибори. За оцінкою Конституційного суду, перерахунок голосів має завершитися до пізнього вечора 1 грудня.
Керівник Виборчої комісії Тоні Гребла заявив, що якщо буде ухвалено рішення про повторне голосування, то перший тур може відбутися 15 грудня, а другий – перенесено на 29 грудня.
Джорджеску не просто активно використовував TikTok, але й отримав неймовірну кількість переглядів. При цьому, порушуючи виборче законодавство, TikTok не позначав його ролики як матеріали кандидата на виборах, відзначила Рада оборони.
За оцінкою Ради, це значно підвищило впізнаваність кандидата та вплинуло на результат голосування.
Крім того, Рада оборони вказала, що на перебіг виборів намагалися вплинути за допомогою кібератак, і висловила серйозне припущення, що за ними може стояти росія, зазначає Politico.
У Румунії TikTok має 8 млн користувачів, а для мешканців країни інтернет є основним джерелом новин, випереджаючи телебачення та друковані ЗМІ. Найкраще цим скористався Джорджеску, сказав виданню Кіт Кілі, координатор Болгаро-румунської обсерваторії цифрових медіа: він «ефективно» використав TikTok «для передачі простих послань націоналістичного характеру, які знайшли відгук у виборців, незадоволених основними політичними групами».
Але були й серйозні порушення, які значно підвищили впізнаваність Джорджеску, зазначають дослідники. За їх оцінкою, алгоритми TikTok використовувалися так, щоб у рамках скоординованої кампанії просунути обліковий запис Джорджеску за рахунок фейкових акаунтів.
Або за його просування платили популярним блогерам – лідерам думок в інтернеті.
Експерт з дезінформації Фелікс Картте зі Stiftung Mercator повідомив, що було виявлено 5000 підозрілих облікових записів, пов'язаних з Джорджеску, які діяли скоординовано.
Бекграунд. Нагадаємо, чинний прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку отримав 19,15% голосів у першому турі й не пройшов у наступний. Після цього політик вирішив подати у відставку.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].