Макрон вимагає в Іванішвілі звільнити затриманих на протестах у Грузії
Проте пресслужба «Грузинської мрії» спочатку змовчала про про вимогу Макрона відпустити заарештованих, а потім була змушена пояснювати

Президент Франції Еммануель Макрон зателефонував голові партії «Грузинська мрія», проросійському олігарху Бідзіні Іванішвілі і висловив свою позицію стосовно подій у країні.
Про це 11 грудня повідомляє сайт Єлисейського палацу.
Макрон засудив залякування й насильство щодо учасників протесту, які виникли після відмови офіційного Тбілісі від євроінтеграції, і закликав звільнити всіх, кого незаконно затримали.
«Президент висловив жаль стосовно того, що Грузія відхилилася від свого європейського шляху, і підтвердив свою переконаність у тому, що відносини між Євросоюзом і Грузією обов'язково залежатимуть від рішень, які були або будуть ухвалені [грузинською владою]» – ідеться в заяві адміністрації президента.
До цього Макрон зустрічався зі своєю грузинською колегою Саломе Зурабішвілі 7 грудня з нагоди відкриття відреставрованого собору Норд-Дам.
Зі свого боку партія влади «Грузинська мрія», очільником якої є Іванішвілі, повідомила, що Макрон висловив свою стурбованість ситуацією в Грузії і «готовність сприяти повному врегулюванню кризи», пише грузинська служба Радіо Свобода.
За даними партії, розмова тривала годину й «Іванішвілі та Макрон домовилися, що найближчими днями вони знову підуть на контакт і буде оцінено досягнутий прогрес».
Проте пресслужба «Грузинської мрії» не згадала про вимогу Макрона відпустити заарештованих.
Після публікації звіту про розмову французькою стороною партія Іванішвілі опублікувала доповнення щодо вимоги Макрона.
«Президент Франції під час розмови дійсно порушив питання звільнення затриманих. Почесний голова партії пояснив президенту, що більшість затриманих заарештували в адміністративному порядку й найближчим часом усіх їх звільнять. Щодо осіб, затриманих за кримінальними обвинуваченнями, Макрону роз'яснили, що Грузія є правовою державою, і кожен винний відповідає за скоєний злочин згідно з вимогами закону й високими стандартами доказів. Бідзіна Іванішвілі також пояснив президенту Франції, що поліція діяла у відповідь на масове насильство з боку учасників акції за стандартами, які перевищують європейські», – написала пресслужба партії.
Президентка Саломе Зурабішвілі, яка не визнає перемоги «Грузинської мрії» на останніх парламентських виборах, бачилася з Макроном двічі протягом останніх місяців.
До зустрічі на відкритті Нотр-Даму вона приїжджала до нього на переговори в Париж 3 жовтня, про що сам французький лідер повідомляв у Facebook.
Бекграунд. Протести у Грузії відбуваються щодня з 28 листопада. Вони почалися після того, як прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив про зупинення переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року.
За даними МВС країни, у ході акцій затримали понад 400 осіб: 30 – притягли до кримінальної відповідальності, стосовно 372 громадян відкрили адміністративні справи.
Понад 300 затриманих, за даними Transparency International, зазнавали тортур і нелюдського поводження. 80 протестувальникам після затримання було необхідне стаціонарне лікування.
За придушення протестів санкції проти Бідзіни Іванішвілі й керівництва МВС запровадили країни Балтії.
Україна внесла до списку санкцій Іванішвілі й ще 19 осіб.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати готові запровадити санкції проти Грузії за насильницькі дії проти прихильників євроінтеграції.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].