В США вбивство голови UnitedHealthcare «порадувало» американців, а вбивцю назвали «героєм»
Така реакція стала тривожним сигналом для влади про те, в наскільки поганому стані знаходиться американська система охорони здоров’я

Вбивство Браяна Томпсона, голови найбільшої в США медичної страхової компанії, було скоєне минулої середи, 4 грудня, серед білого дня в центрі Нью-Йорка, проте реакція американців на нього виявилася досить неочікуваною, пише ВВС.
Імовірного вбивцю стали називати героєм ще до того, як його ім'я назвала поліція, а багато хто зізнався, що звістка про загибель страховика-мільйонера його порадувала.
Причиною такого ставлення стала крайня незадоволеність американців тим, як працюють медичні страхові компанії та загалом система охорони здоров'я в США. Доходи страховиків зростають – і це на тлі багатьох відмов клієнтам в оплаті витрат на лікування.
«Причина смерті – отруєння свинцем. У відшкодуванні видатків на лікування відмовлено». «Вибачте, але співчуття не входить до списку доступних вам страхових послуг». Такі коментарі в стилі типових фраз з відмов у страхових виплатах користувачі соцмереж залишають під статтями про розслідування вбивства Браяна Томпсона.
Вбивця, одягнений в чорне, смертельно поранив 50-річного Томпсона в центрі Нью-Йорка біля готелю Hilton і втік з місця злочину на електровелосипеді. Поліція знайшла гільзи, на яких нібито маркером були написані слова Deny, Defend, Depose (Відмовляй, Захищайся, Усувай).
Ці дієслова частково розкрили мотиви злочинця. Вони відсилають до відомої фрази Delay, Deny, Defend (Затягуй. Відмовляй. Захищайся) – вона описує тактику медичних страхових, коли намагаються уникнути компенсації медичних витрат своїх клієнтів: «Затягуй з виплатами; відмовляй у задоволенні обґрунтованих вимог; захищайся, ініціюючи довгограючі розгляди».
Книга з такою назвою про те, як страхові уникають виплат, вийшла у 2010 році і на тлі новин про вбивство Томпсона зараз повернулася до списку бестселерів на Amazon.
Поліція змогла вирахувати і затримати вбивцю Томпсона всього за кілька днів. Ним виявився 26-річний Луїджі Манджоне, випускник університету з престижної Ліги Плюща, член благополучної та заможної родини. Судячи з його соцмереж, він вважав себе ворогом «корпоративної Америки» і навіть співчував терористам.
Але ще до того, як поліцейські назвали ім'я підозрюваного, на маркетплейсах з'явилися футболки, толстовки, бейсболки та інші товари, які цитують написи на гільзах. А ще невідомого вбивцю в соцмережах стали називати героєм.

Підозрюваний у вбивстві
До затримання підозрюваного причетний McDonald's: працівник фаст-фуду у штаті Пенсільванія впізнав в одному з відвідувачів людину, чиї фото розповсюдила поліція Нью-Йорка, і повідомив про чоловіка правоохоронцям.
Тепер в акаунтах McDonald's почали з'являтися коментарі на зразок «Герой Америки, не ходи сюди. Тут тебе зрадять», писав Newsweek.
У свою чергу, компанія UnitedHealth Group, яку очолював Томпсон, була змушена обмежити можливість писати коментарі під постами про його загибель, бо користувачі залишили під ними тисячі смайликів і навіть аплодуючих емодзі.
«Тут читач має, напевно, поставити запитання – що, скажіть будь ласка, відбувається з нашою країною, якщо люди відкрито радіють холоднокровному вбивству людини, доброго працівника та доброчесного батька сімейства? Людину вбили, а ви смієтесь? – пише автор есе в журналі New Yorker Джіа Толентіно. – Справа в тому, що для більшості американців компанії на зразок UnitedHealth символізують не доступ до медичної допомоги, а серйозну перешкоду на шляху до неї».
США витрачають на охорону здоров'я набагато більше, ніж інші країни з такими ж економіками, але проблем в цій сфері більше. Американці рідше відвідують лікарів, довше чекають на прийом і швидше виписуються з лікарень, ніж жителі багатьох інших розвинених країн, хоча розцінки на послуги для них набагато вищі, ніж у Європі.
Щоб оплачувати лікування, більшості американців доводиться мати медичне страхування. Його оплачує роботодавець, а для тих, хто не працює і не може дозволити собі купити страховку самостійно – федеральні програми Medicaid і Medicare.
Але навіть наявність страховки не вирішує всіх проблем з медичною допомогою. Доплати, відрахування, ліміти та інші обмеження означають, що за багато послуг навіть застрахованим американцям треба доплачувати зі своєї кишені – іноді тисячі доларів.
Крім того, страхова може відмовити у виплаті з різних причин, і тоді всі рахунки доведеться оплачувати самому пацієнту.
«Система медстрахування в США неймовірно складна, розібратися, що покриває страховка, а що – ні, досить непросто, – пояснює Сара Коллінз, старший співробітник у дослідницькому центрі Commonwealth Fund. – Вам може здаватися, що у вас все добре, але тільки до того моменту, коли ви захворіли».
Як показало недавнє дослідження центру, 45% застрахованих американців отримували рахунок за послуги, які, як вони вважали, покриває страховка. У 17% респондентів, тобто у кожного шостого, були випадки, коли страховик відмовляв в оплаті лікування, яке було призначено лікарем.
Частка відмов у страхових виплатах у UnitedHealthcare досягає третини від усіх заявок, 32% – це максимум серед страхових компаній, писав Forbes.
У цьому випадку витрати лягають на плечі самих пацієнтів і часто виявляються непомірними.
За словами Коллінз, зараз у США склалася унікальна ситуація: люди опиняються в борговій ямі через непідйомні рахунки на лікування. Неможливість сплатити медичні борги – найпопулярніша причина оголошення особистого банкрутства в США.
Деякі історії пацієнтів, клієнтів компанії UnitedHealthacare, виглядають як справжні драми.
Жінка та її чоловік зазнали тяжких травм в автомобільній аварії, винуватцем якої був водій іншої машини. Страхова, UnitedHealthacare, заявила, що сплатить лише два дні реанімації для чоловіка, і вимагала потім виписати його. Цього не трапилося лише тому, що він був у комі та на апараті штучної вентиляції легень, пояснила жінка.
«Немає слів, щоб сказати, скільки переживань додала страхова до того жаху, який ми вже пережили в аварії», – написала вона. Згодом сім'я виграла суд у винуватця аварії, але UnitedHealthcare відсудила всі гроші, які чоловік та його дружина отримали в якості компенсації.
За словами жінки, якій довелося вирізати апендицит під час вагітності, що призвело до загибелі дитини, виставлений лікарнею рахунок перевищує вартість будинку, в якому вони з чоловіком живуть, і щоб виплатити борг, їм знадобиться 20 або 30 років, вважає Еллі. Вона розглядає варіант оголошення себе банкрутом, але поки судиться зі страховою, хоча вважає, що шанси її невеликі.
Таких історій безліч, зазначає Yahoo!Life, і іноді вони буквально ставлять пацієнтів перед вибором: померти або залишитися живими, але все життя бути в боргах за лікування.
Влітку 2024 року клієнти UnitedHealthcare, яким відмовили у виплатах, влаштували акцію протесту біля головного офісу групи в Міннесоті. Вони принесли до будівлі картонну труну.
Розгубленість, невдоволення, гнів і навіть ненависть – це ставлення багатьох американців до страховиків та загалом до системи охорони здоров'я у країні.
«Ми в жодному разі не виправдовуємо насильство і розуміємо, що воно не вирішує проблему, але варто сказати, що ця миттєва інстинктивна реакція суспільства має стати тривожним сигналом для індустрії медстрахування, – сказала кореспондентка The Wall Street Journal у Білому домі Енні Лінські в ефірі CNN – І якщо це не приведе до тями страховиків, то напевно не залишиться непоміченим у Конгресі».
Наступного року республіканцям, які тепер отримали більшість в обох палатах парламенту, доведеться вирішити питання продовження програми субсидій у рамках Obamacare.
Повернення Дональда Трампа до Білого дому теж вплине на ситуацію в охороні здоров'я, зазначали аналітики. Його настрій змінився, і навряд чи тепер він, як 2016-го, закликатиме до повної відмови від Obamacare, вважають експерти. Він, як і більшість республіканців, підтримує урізання витрат на держпрограми медичної допомоги.
Бекграунд. Нагадаємо, Трамп висунув «антивакцинатора» Кеннеді-молодшого на посаду міністра охорони здоров'я. Він виступає проти вакцин, хімікатів у продуктах харчування і обіцяє зробити американців найздоровішими людьми на планеті.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].