Санкції кусають боляче: путін відмовляється від видобутку газу в Арктиці – The Telegraph
Падіння попиту на російське паливо призвело до того, що найбільший у світі завод ЗПГ залишився нікому не непотрібним

росія змушена закрити частину найбільшого у світі заводу з виробництва зрідженого природного газу (ЗПГ) поблизу Мурманська після того, як попит впав через санкції Заходу.
Завод у Бєлокаменці, який був завершений минулого року і розрахований на роботу 15 000 працівників, пустує, більшість підрядників покинули об’єкт, пише The Telegraph.
Закриття є великим ударом для путіна, який минулого року відвідав об’єкт з Леонідом Міхельсоном, головою газового гіганта «Новатек», який побудував завод.
За минулий рік «Новатек» видобув 79 млрд кубометрів газу, що приблизно дорівнює загальному споживанню Великої Британії.
Тоді обоє хвалилися, що Бєлокаменка є головним промисловим об’єктом світу.
Однак через кілька місяців Мінфін США наклав санкції на проект Arctic LNG 2. Євросоюз вжив аналогічних заходів.
Arctic LNG 2 – завод зрідженого природного газу (ЗПГ) у Західному Сибіру, призначений для експорту газу з Салманівського та Геофізичного родовищ.
Завод у Бєлокаменці мав будувати величезні морські платформи, необхідні для переробки газу для Arctic LNG 2. Звідти він мав експортуватися до Азії через арктичні морські шляхи навколо півночі росії в танкерах-криголамах.
Дві з трьох запланованих платформ вже побудовані і відбуксировані в Обську затоку, де залягають газові родовища. Вони мали видобувати 20 млн тонн газу, але жодна з них не працює, а третя навряд чи коли-небудь буде побудована – це означає, що Бєлокаменка стала зайвою.
Санкції також призвели до дефіциту суден. «Новатеку» потрібен був флот криголамних LNG-носів, щоб проект запрацював, але інші країни надавати такі судна відмовилися.
Це зробило «Новатек» залежним від заводу «Звезда» у Владивостоці з виробництва кораблів, але підприємство не може будувати такі передові судна.
Повідомлення від мурманського ЗМІ Arctic Observer підтверджують закриття заводу. Повідомляється, що головні підрядники та субпідрядники покинули область.
На місці залишилося лише 500 осіб – переважно охоронці.
У дослідницькому коментарі щодо проекту Arctic LNG 2 Віталія Єрмакова з Оксфордського інституту енергетичних досліджень зазначено, що санкції проти російських проектів LNG виявилися надзвичайно успішними.
«Я не думаю, що це матиме якийсь вплив на європейські поставки, оскільки все зростання обсягів ЗПГ відбувається з США, – каже Ешлі Келті, нафтогазовий аналітик інвестиційного банку Panmure Gordon. – Я очікую, що Трамп зніме обмеження на нові експортні проекти ЗПГ і що наприкінці десятиліття в США з’явиться ще більше потужностей».
Один із найбільших ударів по планах путіна щодо розширення арктичного виробництв стався у вересні, коли Індія оголосила, що не буде купувати ЗПГ у Arctic LNG 2.
«Ми не купуємо жодних товарів, які потрапили під санкції», – прокоментував Reuters Панкадж Джайн, міністр нафтової промисловості Індії.
Разом з тим, як повідомлялося, «Роснєфть» у четвер погодилася постачати майже 500 000 барелів сирої нафти на день індійському приватному нафтопереробному заводу Reliance у рамках найбільшої енергетичної угоди між двома країнами.
Бекграунд. Як писав нещодавно The Telegraph, режим путіна може бути значно ближчим до падіння, ніж ми думаємо. Роздутий до величезних розмірів військово-промисловий комплекс росії знищує решту її економіки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].