Асад, втікаючи із Сирії, обманув своїх військових командирів і покинув родичів – Reuters
Він спочатку хотів тікати в ОАЕ, але там не побажали прийняти диктатора

Сирійський диктатор Башар Асад після початку масштабного наступу повстанців намагався домовитися з владою і росії, і Ірану про військову допомогу. Проте залишившись без підтримки, він вирішив таємно тікати в москву, обманувши своїх військових командирів.
Джерело. Про це пише Reuters, базуючись на свідченнях 14-ти людей знайомих із тим, як Асад провів останні дні і години в Сирії.
«Завтра побачимо», – сказав Асад прем'єр-міністру Мохаммеду Джалалі, коли той зателефонував йому о 22.30 минулої суботи, 7 грудня, щоб розповісти, наскільки важка ситуація склалася в Хомсі – останньому місті на шляху повстанців до Дамаська.
А на наступний дзвінок, вранці в неділю, коли опозиційні війська вже рухалися до столиці Сирії, Асад не відповів, розповів Джалалі саудівському телеканалу Al Arabiya.
У цей час диктатор, чия сім'я правила країною з 1971 року, уже летів літаком з вимкненим транспондером на російську військову базу в Хмеймімі, з'ясувало Reuters.
Втечу організували агенти російської розвідки, які з Хмейміма доставили Асада до москви, розповідали знайомі із ситуацією люди.
За словами джерел Reuters, його дружину та трьох дітей вивезли до російської столиці трохи раніше.
Втеча готувалась і здійснювалася таємно від усіх. За кілька годин до того, як залишити Дамаск, Асад на нараді в суботу приблизно з 30 воєначальниками та керівниками служб безпеки запевнив, що російська військова підтримка вже в дорозі, і закликав війська протриматися. Про це Reuters розповів один із присутніх там командирів.
Насправді ніякої підтримки і не очікувалося. Про це Асад знав уже більше тижня, оскільки злітав до москви в четвер, 28 листопада, – наступного дня після того, як повстанці угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам» (ХТШ) розпочали стрімкий наступ із контрольованої ними провінції Ідліб на Алеппо.
Але в кремлі не відповіли на благання Асада про військове втручання, сказали три дипломати з близькосхідних країн.
Через чотири дні, 2 грудня, він зустрівся в Дамаску з міністром закордонних справ Ірану Аббасом Аракчі. За словами іранського дипломата, Асад був помітно засмучений, визнав слабкість своєї армії. Але про військову допомогу навіть не просив, розуміючи, що Ізраїль використовує це втручання для удару по іранських силах у Сирії.
Асад спочатку хотів тікати в ОАЕ, але там не побажали прийняти диктатора, якого звинувачують у вбивстві і тортурах тисяч людей, а також у застосуванні хімічної зброї.
У москві ж організацією «коридора» для диктатора зайнявся зокрема міністр закордонних справ Сергєй Лавров, який попросив Катар і Туреччину використати свої зв'язки з повстанцями з ХТШ, щоб ті не перешкоджали виїзду Асада. За словами співробітника західної спецслужби, Лавров для цього зробив все, що міг.
москва також домовилася з сусідніми країнами, щоб проти літака з Асадом, який залишав Сирію, не вчинялися жодні дії.
Про свою втечу сирійський диктатор не попередив навіть родичів. Його молодший брат Махер, командир елітної 4-ї бронетанкової дивізії, був змушений вибиратися гелікоптером до Іраку, а вже звідти вилетів до росії. Без допомоги залишилися і двоюрідні брати Асада по материнській лінії Ехаб та Еяд Махлуф, розповіли помічник колишнього сирійського президента та співробітник ліванської служби безпеки. За їхніми словами, вони намагалися втекти на машині до Лівану, але дорогою потрапили в засідку повстанців, які застрелили Ехаба і поранили Еяда. Офіційно про це не повідомлялося.
Бекграунд. Між тим повідомлялося, що падіння режиму Асада поставило під загрозу діяльність росіян в Африці. росії доведеться скоротити свою діяльність в Африці, оскільки без авіабаз у Сирії коштуватимуть перельоти набагато дорожче.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].