«Одна з найважчих новин за кілька років»: США готують санкції проти сербської NIS, яка контролюється «Газпромом»
Президент Вучич анонсував із цього приводу переговори з рф, США та іншими зацікавленими сторонами

США готують санкції проти компанії «Нафтова індустрія Сербії» (NIS), оскільки вона контролюється росією, повідомив президент Сербії Александр Вучич у недільному відеозверненні, передає RTS, на який посилається moscowtimes.eu.
За його словами, 50% NIS належить «Газпром нефти», ще 6,15% – «Газпрому» і лише 29,87% – сербській державі.
Вучич сподівається, що уникнути обмежень можна шляхом скорочення частки росії, щоб та контролювала менше половини компанії, проте це створить «політичні» та інші труднощі у відносинах із москвою. У зв'язку із цим він анонсував переговори зі США та іншими зацікавленими сторонами, щоб знайти компроміс із цього питання.
«Уже завтра почнемо переговори з американцями, з росіянами та з усіма іншими», – сказав президент.
NIS є найбільшою енергокомпанією Сербії, вона здійснює розвідку, видобування, а також переробку нафти та природного газу.
Від неї фактично залежить забезпечення паливом усієї країни.
Зокрема NIS належить НПЗ в Панчевому під Белградом і мережа з понад 400 АЗС. За дев'ять місяців 2024 року компанія переробила 2,5 млн тонн нафти, її чистий прибуток становить $74 млн.
Міністерка енергетики Сербії Дубравка Джедович наголошувала, що санкції проти NIS можуть спричинити колапс, оскільки тоді Болгарія, ймовірно, заборонить транзит російського газу до Сербії.
Це саме може зробити і Хорватія.
Вучич заявив, що «це одна з найважчих новин за останні кілька років», зазначаючи, що до санкцій США проти NIS також збирається приєднатися Велика Британія.
У свою чергу посольство США а Белграді визнало важливість компанії для Сербії, але наголосило, що російські власники використовують NIS для фінансування війни в Україні.
Після початку вторгнення рф в Україну «Газпром нефть» уже передала частину своєї частки в NIS «Газпрому», щоб знизити ризики. Проте Белград обговорює можливість подальшого зменшення присутності російських акціонерів, претендентами на купівлю акцій NIS є сербська влада та угорська нафтогазова компанія MOL.
Бекграунд. Нагадаємо: австрійська OMV розірвала контракт із «Газпром експортом» на постачання газу. Канцлер Негаммер заявив, що спроба росії зробити енергетику своєю зброєю «не спрацювала».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].