Механізм зарахування ПДФО за місцем проживання, як у ЄС, допоможе більшості територіальних громад
Програма «U-LEAD з Європою» презентує дослідження

Дослідження «Моделювання впливу зміни механізму зарахування ПДФО на бюджети територіальних громад» виконали Програми «U-LEAD з Європою» та Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні». Дослідження проводилося на підтримку урядового Плану заходів з реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2024–2027 роки. Серед іншого, зазначений план передбачає вивчення можливостей зарахування частини ПДФО до місцевих бюджетів за місцем проживання фізичної особи – платника податку. Як наголошує U-LEAD, таке завдання узгоджується зі звітами Європейської комісії щодо розширення ЄС за 2023 та 2024 роки, які закликають Україну «досягти прогресу в забезпеченні справедливого розподілу ПДФО між муніципалітетами, де фактично проживають платники податків».
Серед висновків проведеного дослідження зазначається, що проблемою чинної в Україні системи розподілу ПДФО є те, що роботодавець, який сплачує за персонал ПДФО, робить це за місцем реєстрації підприємства, а не там, де проживають працівники. Крім того, компанії створюють структурні підрозділи, які розташовані віддалено, але не мають статусу відокремлених, отже, ПДФО за працівників, що там працюють, перераховується не до бюджетів відповідних територіальних громад, а за місцем реєстрації юридичної особи,
Таке спрямування ПДФО призводить до надмірних диспропорцій фінансового потенціалу між громадами. Податки концентруються у великих містах за рахунок менших громад, де працівники та їхні сім’ї живуть та отримують більшу частину соціальних послуг.
Водночас, наголошується в дослідженні, всі країни ЄС, які фінансують значну частку видатків місцевого самоврядування за рахунок розподілу ПДФО, спрямовують цей податок до місцевих бюджетів за місцем проживання його платників, а не за місцем роботи, йдеться в дослідженні. Отже, у разі зарахування ПДФО за місцем реєстрації місця проживання платника податку додаткове фінансування отримали б майже 90% громад, у яких проживає близько 60% населення країни.
Перехід до зарахування частки ПДФО за місцем проживання платника податку повноцінно запровадити можна буде після завершення війни, проте вже нині потрібно ухвалити відповідні законодавчі зміни та розробити плани їх реалізації, наголошують автори дослідження.
Зокрема потрібно напрацювати рішення для запобігання різкому зменшенню бюджетів тих громад, які наразі отримують значні надходження завдяки концентрації роботодавців на їх території. Крім того, реформа ПДФО має супроводжуватися ефективною реформою системи реєстрації місця проживання. Адже зараз понад 15% платників податку мешкають не в тій громаді, де вони офіційно зареєстровані.
Водночас у дослідженні констатується проблема браку повної та достовірної інформації для потреб аналітики, моніторингу й ухвалення управлінських рішень. А отже, йдеться у документі, необхідно якнайшвидше завершити процеси інтеграції державних реєстрів, верифікації й актуалізації реєстрових даних про місце проживання платників податків між Державним реєстром фізичних осіб – платників податків, Єдиним державним демографічним реєстром і відомчою інформаційною системою ДМС.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].